Ogen nu gericht op oppositie: wie doet mee? Nieuwe euro wordt betere euro IN HET NIEUWS 3 Een historisch moment Met dit akkoord kunnen we in dit land weer vooruit Deze stap geeft vertrouwen Als we met dit akkoord één ontslag voorkomen is het geslaagd. Wie lid is van de FNV mag vandaag trots zijn SOCIAAL AKKOORD We gaan hervormen, maar pas als het weer beter gaat We hebben besloten dat de crisis over is per 1 januari 2016 Vooral in Ierland heeft menig briefje wel eens in een bierplas op de bar gelegen VRIJDAG 12 APRIL 2013 moet terug' Mark Rutte, premier Ton Heerts, FNV Net als D66 spreekt ook het CDA zich nog niet uit voor of tegen de plannen. CDA-fractievoorzitter Sybrand Buma heeft nog veel vra gen: „In wezen heeft het kabinet het regeren overgelaten aan de polder." GroenLinks stelt dat het regeerak koord nu de prullenbak in kan en dat dit akkoord een goede basis is om mee aan de slag te gaan. Wel betreurt de partij het uitstellen van het verplichte quotum voor arbeidsgehandicapten. ChristenUnie-leider Arie Slob is blij met delen van het akkoord - zoals de verzachting van oorspron kelijke WW-plannen. Wat wilde het kabinet? Maximaal twee in plaats van drie jaar WW, waarvan het laatste jaar op bijstandsniveau. Versoepeling ontslagrecht per 1 juli 2014, maximale vergoeding van 75.000 euro voor iedereen. Bedrijven moeten 5 procent ar beidsgehandicapten aannemen per 1 januari 2015. Een nullijn voor personeel in de zorg, het onderwijs en 'gewone' ambtenaren in 2014. Wat zegt het akkoord? De overheid betaalt twee jaar WW, werkgevers het derde. Werk nemers gaan WW-premie betalen. Versoepeling pas op 1 januari 2016, inkomens boven 75.000 eu ro krijgen maximaal jaarsalaris. Als werkgevers in 2016 onvoldoen de gehandicapten aanemen, komt er alsnog een wettelijk quotum. Voorlopig geen nullijn. Kabinet be slist pas in augustus dit jaar over aanvullende bezuinigingen. Bernard Wientjes, VNO-NCW DEN HAAG - Een sociaal akkoord is mooi. Maar om de plannen tot wet ten te maken, is meer nodig. Door de minderheid van WD en PvdA in de Eerste Kamer is de hulp van op positiepartijen nodig. Wie doet er mee? Voor het CDA is de polder zo onge veer heilig sinds partij-icoon Ruud Lubbers in 1982 het Ak koord van Wassenaar sloot. Maar anno 2013 is veel anders dan wel eer, zeker voor het CDA. Een 'nee' tegen het akkoord lijkt de partij van Sybrand Buma goed uit te ko men. Het CDA moet namelijk in de oppositiebanken weer profiel krijgen. En bestuursverantwoor- delijkheid wordt niet per se be loond en gewaardeerd door de kie zer. Stokpaardjes in de strijd ver sus Rutte-II: geen verdere lasten verzwaring en de economie (voor al woningmarkt) weer op gang brengen met stimulerende maat regelen. De vraag is in hoeverre het CDA dan gelukkig kan zijn met het akkoord van gisteravond. Tegelijk is een 'njet' lastig te ver dedigen nu de geestverwanten van vakbond CNV wel akkoord zijn. Ook het feit dat de op voor hand afgewezen AWBZ-hervor- ming buiten de deal is gelaten, geeft het CDA ruimte om het ak koord te omarmen. D66-leider Alexander Pechtold was er al bang voor. De polder heeft uitstel van enkele grote her vormingen afgedwongen, zoals de versoepeling van het ontslag recht. En dat terwijl Pechtold het kabinet al maanden oproept 'niet te jojoën'. Dat dit - deels - toch gebeurt, kan voor D66 reden zijn het kabinet niet te steunen. Pecht- olds handen zullen jeuken om WD-leider Mark Rutte om de oren te slaan met diens eigen ver kiezingsleus 'niet doorschuiven maar aanpakken'. Tegelijkertijd is D66 er de partij niet naar om keihard oppositie te voeren. Daar komt bij dat de de mocraten heel graag zelf waren aangeschoven in dit derde paarse kabinet. Bovendien gaat bijvoor beeld de gewenste hervorming van de WW, afgezwakt of niet, ge woon door. GroenLinks wil dolgraag laten zien dat het het 'Kunduz-trauma' van zich heeft afgeschud en verant woordelijkheid aankan. Pluspunt is dat de WW-hervorming is ver zacht, zoals de partij wenste. Wel moet de partij voor lief nemen dat het arbeidsgehandicaptenquo tum op de lange baan gaat. Eerder zei leider Bram van Ojik al te vre zen dat het quotum als wisselgeld zou dienen in het polderberaad. Handen af van de WW in crisis tijd. Die oproep van Christen- Unie-voorman Arie Slob was lan ge tijd aan dovemansoren gericht. Maar onder druk van de polder zijn de plannen nu afgezwakt. „Goed nieuws", noemde Slob dat gisteren. Daarmee lijkt het kabi net op zijn steun te mogen reke nen, ook al omdat het CNV zijn handtekening onder het sociaal akkoord heeft gezet. BRUSSEL - Ze liggen al in de kluizen van De Nederlandsche Bank: sta pels knisperende bankbiljetten, maagdelijk schoon en ongekreukt. En binnenkort krijgt de consu ment ze in handen. Voor het eerst sinds de introductie van de euro in januari 2002 worden er in de ze ventien eurolanden nieuwe bank biljetten uitgegeven, te beginnen met het briefje van vijf. „Het is het biljet dat het snelste slijt van alle euro-coupures", ver telt Henk Esselink van de Europe se Centrale Bank (ECB) in Frank furt. De Nederlander weet alles over het papieren eurogeld, de 'se nior issue expert' is al sinds het prille begin betrokken bij de uit gifte ervan in de eurozone. Voor de nieuwe 'Europa'-serie, zo ge noemd omdat een portret van de Griekse mythologiefiguur Europa in het hologram en het water merk is verwerkt, zijn 2,9 miljard stuks gedrukt; in België, Oosten rijk, Italië, Frankrijk en Spanje. Es selink: „De eerste nieuwe vijfjes in Nederland zijn allemaal afkom stig van de Oostenrijkse Centrale Bank." Tot verdriet van de ECB kun je in Nederland bijna geen 5 euro-biljetten uit de muur trek ken. „Banken vinden dat niet pret tig, omdat ze geldautomaten met kleine coupures vaker moeten bij vullen", weet Esselink. „Ze wor den vooral door de winkeliers in omloop gebracht, in de vorm van wisselgeld. Daardoor circuleren de biljetten lang onder de men sen en gaat de kwaliteit snel ach teruit. Vooral in Ierland kun je dat zien. Daar heeft menig briefje wel eens in een bierplas op de bar gelegen, omdat je er in het café di rect moet afrekenen." Op de nieu we biljetten is nu een bescher mende laag aangebracht die de le vensduur moet verlengen. De res terende voorraden worden ook nog uitgegeven, dus met de oude vijfjes kan na 2 mei gewoon be taald worden. Ze verdwijnen gelei delijk uit de circulatie. De volgen- de"nieuwe reeksen, beginnend bij de 10 euro-biljetten en dan op lopend in waarde, worden de ko mende jaren ingevoerd, met als laatste het briefje van 500. „Die heb ik wel eens gezien, ja. Toen ik mijn auto verkocht", lacht Esse link. „De ECB heeft er een paar jaar geleden onderzoek naar ge daan en toen bleek dat 85 procent van de grootste coupures, die van 200 en 500 euro, wordt opgepot." Over de coupures bestaat weinig discussie meer. De Grieken en Ita lianen vroegen eerst nog wel om 1 euro-biljetten, omdat ze niet graag zware munten op zak heb ben en in mediterrane landen veel met cash wordt betaald. Maar met de eurocenten zijn we, ver moedt Esselink, nog niet klaar. „Niet iedereen in de eurozone is gelukkig met de afspraak in Ne derland tussen DNB, de banken en de detailhandel dat er mag wor den afgerond. Vooralsnog moet een winkelier in principe de 1 en 2 centen accepteren, het is een wettig betaalmiddel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3