38 CONSUMENT Bioshock Infinite Met de nieuwe Chrome- books van Samsung en Acer kan je alleen het web op. Software erop installeren kan niet. Maar die vind je volop op internet. Goede waar voor een zacht prijsje. GAMES door Herman Bluemink Het lijkt even een dé ja vu. Net als in de eerste Bioshock uit 2007 vind je midden op zee een grote vuurtoren. Het mysterieu ze gebouw is dit keer niet de poort naar een verborgen onder waterwereld, maar een lanceer- platform naar een hemels land hoog in de lucht De eerste kennismaking met dit paradijs is indrukwekkend. Gro te imposante gebouwen zweven op ballonnen langs elkaar, zeppe lins vliegen gemoedelijk over je heen en naast de weg kijk je kilo meters naar beneden. Het eerste uur zit je met open mond te kij ken naar al die mooie gebouwen en bijzondere mensen. Er ge beurt ook nog eens van alles en nog waten tussen al dat moois sta jij, Booker DeWitt, nog tril lend op je benen na het heftige ritje hoog de lucht in. Met in je hand een foto van een meisje, Elizabeth. En een pistool. Het is aan jou haar te vinden en mee te nemen op de weg terug naar beneden. Het blijkt het be gin van een interessant en com plex verhaal met diepgang en een goede dosis originaliteit. Let in ieder geval goed op, want niets is wat het lijkt. Als Booker weet al je al snel de aandacht van de lokale bevol king op je te vestigen en voor je het weet, verandert de droomwe reld in een hel. Lokale autoritei ten schuwen geen geweld om de 'false shepherd' een enkeltje naar beneden te bezorgen en zit ten je constant op de hielen. Ie hebt natuurlijk de nodige trucs om je tegen al dit geweld te kun nen verdedigen en zelf keihard de aanval in te zetten. Zo heb je een uitgebreid arsenaal aan wa pens en, nog leuker, speciale aan vallen. Je kunt vijanden door de lucht smijten, met kraaien besto ken of onder stroom zetten. Als het je desondanks te heet onder de voeten wordt, kan je gebruik maken van de spoorbüizen die door de stad hangen. Zo kun je snel langs gebouwen zoeven en vijanden vanuit de lucht verras sen. De (vuur)gevechten zijn dan ook nooit saai en bieden constant nieuwe uitdagingen en mogelijkheden. De diepgang krijgt nog eens een impuls als je kennismaakt met de reden van je reis: Elizabeth. De jongedame vormt een bijzon der team met jou en helpt je met haar speciale krachten. Zo kan ze tijdreizen, sloten open peuteren en zoekt ze mee naar kogels en geld. Het duo ontwik kelt een interessante haat-liefde verhouding die het verhaal con stant scherp houdt. Bioshock Infinite biedt een prach tige belevenis die geen moment verveelt en op ieder vlak indruk weet te maken. De game ziet er prachtig uit, is tot in de puntjes afgewerkt en ademt één en al sfeer. Bioshock Infinite. Adviesprijs: 59,99 euro. Platformen: Xbox 360, PlayStation 3 en PC. ACER C7 SAMSUNG XE303 Scherm: 11,6 inch Opslag: 320 GB harde schijf Processor: Intel Celeron B847 1.1 Ghz Werkgeheugen: 2GB Accuduur: ca 3 uur Gewicht: 1,38 kg Prijs: 269 euro Scherm: 11,6 inch Opslag: 16 GB flashgeheugen Processor: Samsung Exynos 5250 1.7 Ghz Werkgeheugen: 2GB Accuduur: ca 6 uur Gewicht: 1,1 kg Prijs: 299 euro ACER C7 foto's PR door Tonie van Ringelestijn De webbrowser is voor veel computergebruikers bijna het enige programma dat ze openen. Wat vroeger al lerlei software vereiste, is nu vaak gratis mogelijk op het web: van tekstverwer ken en e-mailen tot opslaan van bestanden en luisteren naar muziek. Alles doen op het web, en zo min mogelijk op de eigen computer, is ook de gedachte achter de Chromebook, een laptop die alleen toe gang biedt tot Googles webbrowser Chro me en verder vrijwel niets. Anders dan bij Windows of Mac kan je op een Chrome book dan ook geen software installeren. Voordeel is wel dat er geen antivirussoft- ware nodig is en dat het systeem razend snel opstart. Voor de doelgroep van men sen die toch alles online doen, is het ge brek aan programma's als Office en Photo shop geen groot bezwaar. Zonder internet verbinding kan je met een Chromebook weinig, al neemt het aantal sites en webap plicaties die ook offline gedeeltelijk blijven werken wel gestaag toe. Op een Chrome book is het mogelijk om e-mails bij Gmail en documenten van Google Does zonder Samsung Chromebook Laptop van 300 euro prima voor webgebruik verbinding te bekijken. Angry Birds spelen of muziek luisteren bij Deezer kan ook offline. De eerste Chromebooks verschenen in 2011, maar ze waren toen nog flink voor ver betering vatbaar. Het Chrome OS-systeem is sindsdien een stuk gebruiksvriendelijker geworden. Websites zijn in meerdere ven sters te beheren. Onderaan het scherm staat een balk met icoontjes voor favoriete sites en er is een overzichtsmenu met alle webapplicaties. Chrome OS begint daarom iets meer op Windows te lijken. Uiteraard zijn er standaardverwijzingen naar allerlei Google-diensten te vinden, zoals de zoek machine, Gmail, Maps, Drive, Agenda, You- Hibe en het sociale netwerk Google+. Er zijn ook een paar Chrome-apps die werken zonder internet: de rekenmachine, de tekst verwerker Scratchpad en het webcampro- gramma. Gedownloade bestanden zijn in een grote map op te slaan. Maar bij aan koop van een Chromebook krijg je ook twee jaar lang gratis 100 gigabyte opslag ruimte bij Google Drive, een schappelijk aanbod. In Nederland zijn sinds kort twee nieuwe Chromebooks te koop. De Acer C7 voor 269 euro en de Samsung XE303 voor 299 eu ro. Beide hebben een klein 11,6-inch- scherm. Een belangrijk verschil tussen de twee is dat het Acer-model werkt met een grote gewone harde schijf en een Intel-pro cessor en dat de Samsung Chromebook be schikt over een kleine, snelle flashopslag- schijf (een ssd) en een zuinige chip die ei genlijk bedoeld is voor tabiets. Daardoor is het Samsung-model dunner, lichter, stiller en energiezuiniger. De ventilator en de har de schijf van de Acer C7 zijn daarentegen geregeld hoorbaar en de batterij gaat rela tief snel leeg. De C7 is weliswaar iets snel ler dan de Samsung, maar de tabletchip in de XE303 presteert in de praktijk prima, zelfs als er wel twintig verschillende sites openstaan. Wat betreft zijn looks wint Samsungs Chromebook het ook. Voor een laptop van 300 euro is het logisch dat de behuizing van kunststof is, maar het zilveren ont werp is zeker stijlvol. De laptop is lekker dun (1,7 cm) en netjes afgewerkt. Het toet senbord typt ondanks het kleine formaat van het apparaat best prettig en het touch- pad zonder drukknoppen presteert ook goed. Samsungs scherm is wat matter dan die van het Acer-model. Dat is een voor deel voor computergebruikers die niet van spiegelende schermen houden of graag bui ten zitten met hun laptop. De Acer C7 is ook een stuk zwaarder en dikker. Al met al is de Samsung XE303 de beste van de twee. De Chromebooks beginnen een interes sant alternatief te worden voor de goed koopste Windows 8-laptops. Mensen die regelmatig programma's voor bijvoorbeeld foto- en videobewerking, multimedia, ga mes of kantoortoepassingen gebruiken zul len nog niet kunnen overstappen. Zover is het web nu nog niet. Ook van videobelsoft- ware Skype is er nog geen webversie, al kan videobellen wel via de Hangouts-func- tie van Google+. Het wachten is verder op meer Chromebook-modellen met grotere schermen en krachtigere hardware, zodat er meer keus is. HP en Lenovo zouden later dit jaar ook hun eerste Chromebooks wil len introduceren met grotere schermen. En in de VS lanceerde Google recent zelf een high-end Chromebook, de Pixel. Met een aanraakscherm met zeer hoge resolutie en een prijs van 1.299 dollar is de Pixel een concurrent van Apples Macbook Air. Vol gens een Nederlandse Google-woordvoer- der is nog onbekend of en wanneer de Chromebook Pixel in ons land te koop is. reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38