Racedirecteur wil graag een fotofinish Hilda Kibet wordt overmand door emoties na verlate EK-medaille SPORT 37 Gestrande voorgangers verwachten dat Michel Butter in Marathon Rotterdam onder 2.10 uur duikt. VRIJDAG 12 APRIL 2013 'Hij durft onbegrensd te denken' X door Hans Koenekoop ROTTERDAM - De toeschouwers zien zondag een grote kopgroep in de marathon van Rotterdam. Zeker vijftien atleten moeten het groot ste deel van de 42,195 kilometer door de Maasstad bij elkaar blijven en jagen op een toptijd. „Samen werking is het thema. Ze moeten elkaar zo lang mogelijk steunen", aldus racedirecteur Eric Brommert. „En wat ons betreft wordt het zelfs een fotofinish. Dan is het tot op de meet spannend." De ingrediënten voor een toptijd zijn er, zegt Brommert. „We mik ken op verbetering van het par koersrecord van 2.04.27 uit 2009. Met de groep Keniaanse en Ethio pische atleten die wij aan de start brengen, moet dat lukken. Het zijn allemaal lopers van hoog ni veau en de meesten beschikken ook over voldoende ervaring." Het parkoersrecord van 2.04.27 staat op naam van de Kenianen Duncan Kibet en James Kwam- bai, die in 2009 in dezelfde tijd over de finish kwamen. Voor de komende editie is Getu Feleke de snelste op papier. De Ethiopiër liep vorig jaar in Rotterdam zijn persoonlijk record van 2.04.50. Wilson Chebet heeft de grootste reputatie. De 27-jarige Këniaan heeft twee keer de marathon van Amsterdam gewonnen (2011 en 2012) en een keer die van Rotter dam (2011). Alle keren finishte hij in de 2.05. Andere kandidaten voor de zege zijn de Ethiopiërs Ba- zu Worke en Tilahun Regassa en de Kenianen Sammy Kitwara en Geoffrey Kipsang. sprake van veel wind, bovendien zijn er onderweg lange saaie stuk ken zonder al te veel toeschou wers. In Rotterdam is de publieke belangstelling groter, leeft en bruist het meer. En Michel houdt van zo'n ambiance, waardoor hij wellicht nóg meer voortgestuwd wordt." „Hij lijkt er klaar voor, heeft een uitgekiende aanloop gehad. Hij oogt bovendien gretig en honge rig. De onstuimigheid van vroe ger heeft hij trouwens niet meer. Toen wilde hij altijd knallen, nu kiest Michel zijn momenten uit. Dat zorgt dat hij in zijn prestaties minder grillig is." „Zijn gedrevenheid blijkt ook uit de aanpak die hij voorstaat. Hij op teert voor een langetermijnplan- ning, laat zich niet van de wijs brengen als het even minder gaat of anders loopt. Zijn mentale kracht blijkt ook de keuzes die hij maakt. Het bewust trainen met Keniaanse lopers van een ander kaliber, is tekenend. Michel wil naar dat niveau toegroeien, durft onbegrensd te denken." Prognose: 2.09,05 uur. Kamiel Maase: 2.10,09 uur, 1999 „Zijn progressiecurve illustreert zijn mogelijkheden. Bij Koen Ray- maekers, zijn directe belager, is dat bijvoorbeeld meer afgevlakt. Bij Koen lijkt de rek er wat uit, Mi chel daarentegen lijkt nog grote stappen te kunnen maken. Michel heeft dat jachtige van zich afge schud. Hij is rustiger geworden. Minder onstuimig. Dat heeft gere sulteerd in scherpe keuzes. Alles is in het teken van het lopen, en de marathon in het bijzonder, ko men te staan." „Een negatieve split lopen, is mij nooit gelukt. Dat is een indicator voor zijn talent. Die kwaliteit kan een strategisch voordeel zijn tij dens grote toernooien. Tegenstan ders kan hij met die bewezen taai heid mentaal knakken. Dat hij de 42 kilometer fysiek aan kan, staat buiten kijf. Maar hoeveel tijd er nog vanafkan, is lastig in te schat ten. De marathon is een puzzel, waarbij de stukjes op de goede plek moeten vallen. Daar heb je ook geluk bij nodig, want niet op elke factor heb je greep." Prognose: zeker onder de 2.10. Marti ten Kate: 2.10,04 uur, 1989 „Michel moet zich zondag niet te bescheiden opstellen. Als er ie mand is die het Nederlandse re cord kan aanvallen, is hij het. Na tuurlijk zit hij nog midden in een rijpingsproces, maar zijn duur ver mogen is ongekend. Dat heeft hij het afgelopen najaar in Amster dam bewezen. Niet alleen was hij in de tweede helft sneller dan in het eerste deel, binnen die nega tieve split waren zijn laatste twaalf kilometer fenomenaal. Je zult zien dat hij in Rotterdam in de slotfase menig Afrikaan op raapt." „Met zijn mentale gesteldheid zit het ook goed. Michel heeft nu echt gekozen voor de marathon en laat zich niet afleiden. De fo cus is op het einddoel gericht. Een mindere race of fletse tijd in Michel Butter maakt een foto van zijn collega-atleten (van links naar rechts) Sammy Kitwara, Wilson Chebet, Geoffrey Kipsang en Getu Feleke tijdens de persconferentie over de marathon van Rotterdam, foto Martijn Beekman/ANP door Marco Knippen ROTTERDAM - Het overviel haar en zodoende raakte ze door emoties overmand. Hoewel atlete Hilda Ki bet eind januari al vernam dat de bronzen medaille op de 10.000 me ter van het EK in Barcelona in 2010 haar met terugwerkende kracht was toegewezen, kreeg ze het naar de Atletiekunie opgestuurde ere metaal pas donderdag tijdens de persconferentie van de Marathon Rotterdam omgehangen. De pas 's ochtends uit Kenia gear riveerde Kibet, zondag de te klop pen vrouw op de Coolsingel, werd door die huldeblijk overval len. Door emoties overmand, nam ze de prijs in ontvangst. „Ik ben er blij mee, héél blij", zei ze, terwijl een traan werd wegge pinkt. „Ik heb het ook verdiend, al is het natuurlijk jammer dat ik er bijna drie jaar op heb moeten wachten. Zoiets wil je toch tij dens het EK in het stadion uitge reikt krijgen." „Ik weet nog dat ik heel sterk liep in Barcelona en het gevoel had dat ik kon winnen. Ik was destijds heel teleurgesteld dat ik het net niet redde. Het is heel belangrijk voor mij dat ik nu toch die medail le heb gekregen." Voor Kibet - ze schoof op van plek vier naar drie omdat bij Inga Abitova, de winnares van het zil ver, naderhand afwijkende bloed waarden werden gevonden en de Russin voor twee jaar werd ge schorst voor dopinggebruik - was het de tweede medaille uit haar carrière. In 2008 veroverde ze Eu ropees crossgoud. Hilda Kibet wordt gefeliciteerd door Gerard Nijboer. door Marco Knippen ROTTERDAM - Nooit eerder door- brak een Nederlander tijdens de Marathon Rotterdam de barrière van twee uur en tien minuten. Mi chel Butter verwacht komende zondag de eerste te zijn. Overi gens bestempelt de 27-jarige Noord-Hollander het passeren van die 'magische grens' tot 'het minimale doel'. Want door zijn hoofd spookt nog een andere ge dachte: verbetering van het natio nale record van Kamiel Maase (2.08,21). „Die tijd begint steeds meer bij me te leven." Onder meer Marti ten Kate, Greg van Hest en Kamiel Maase - de Nederlandse top drie aller tijden in Rotterdam - beten zich in het verleden stuk op de Nederlandse score die in de 33e aflevering tot vertrekpunt is verheven. Het illus tere drietal strandde in een secon- despel. Die tegenvaller zal Butter - wiens beste prestatie 2.09.58 uur is - bespaard blijven, luidt hun voorspelling. de voorbereiding deert hem niet meer. En dat hij tijdens baantrai- ningen in Kenia soms hopeloos zoek wordt gelopen, brengt hem evenmin uit balans. Hij heeft ge leerd zichzelf niet steeds af te re kenen." Prognose: 2.08,25 uur. Greg van Hest: 2.10,05 uur, 1999 „Wat Michel in Amsterdam kon, is in Rotterdam zeker voor verbe tering vatbaar. Destijds was er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37