waar iedereen in Nederland jaloers op is ZEELAND 29 ZAAD stig uit Syrië. „Daaraan zie je dat de Zeeuwse steden functioneerden in een groot interna tionaal netwerk. Zij legden de basis voor de handelsexpansie in de 16e en 17e eeuw." Momenteel bekijkt de SCEZ in opdracht van de gemeente Sluis of er in het voormalige ge meentehuis van Aardenburg een Zeeuws ar cheologisch museum kan worden inge richt. Van Dierendonck ziet mogelijk heden: provincie en gemeente zijn -£ posditief en willen volgens hem ook geld ter beschik- king stellen: „Aarden- burg kan straks het visitekaartje van de archeolo- 0r giewor- den." aMISiéJÉ Morgen wordt in Aardenburg de Zeeuwse Amateur Archeologen Dag (ZAAD) gehouden. De inmiddels volgeboekte contactdag vindt plaats in de Sint-Baafs van 10.00 uur tot 18.00 uur. Er worden nieuwe resultaten uit oud archeologisch onderzoek naar Romeins Aardenburg gepresenteerd. Aardewerk afkomstig uit een rituele offerkuil bij Grijpskerke, in totaal zo'n 660 kilo. foto Ruben Oreel Romeinse ovens voor de produc tie van zout, vissaus of kalk, opge graven in 's-Heer Abtskerke. Zee land was tot diep in de middeleeu wen een belangrijke producent van zout. Dat werd ook gebruikt voor de productie van vissaus, dé smaakmaker van oude tijden. Zeeland heeft een unieke reeks 9e-eeuwse vikingburchten: Oost burg, Middelburg, Domburg, Oost-Souburg en Burgh. De laat ste twee zijn bewaard en gerecon strueerd. De ringwalburgen waren toevluchtsoorden voor de kustbe woners, als de Vikingen kwamen. Mottekastelen kwamen van de 10e tot de 13e eeuw in heel Euro pa voor: houten kasteeltjes op aar den heuvels. In Zeeland zijn er naar schatting zo'n 200 getra ceerd. Dat is meer dan er in heel Nederland zijn gevonden. Foto: na gebouwde motte bij Domburg. In de late middeleeuwen ontwik kelden zich havensteden, die (me de) de basis legden voor de we reldwijde expansie van de Repu bliek in de 16e en 17e eeuw. Sluis en Aardenburg waren concurren ten van Brugge. Ook Zierikzee, Veere en Middelburg telden mee. Zeeland is de provincie van de ver dronken dorpen. Meer dan 120 verdwenen er in de golven. In het slik leveren ze een rijke erfenis van het dagelijks leven in de late middeleeuwen en de eeuwen daar na. De riemhanger (foto) dook op in verdronken Valkenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29