Tien archeologische vondsten in het deltagebied P De Zeeuwse bodem is een archeo logische schatkamer. En daar doen we heel weinig mee. 28 ZEELAND ARCHEOLOGIE In de grond is Zeeland door Jan van Damme W e hebben het niet in de gaten. Maar Zeeland is een ar cheologische goud mijn. Uniek in Ne derland, en eigen lijk ook ver daar buiten. Want: waar wordt de oudste neander- thaler gevonden? In wiens wateren worden honderden votiefaltaren voor Nehalennia op gevist? En wat dacht u van een rituele barbe cue bij Grijpskerke, waar in een ofFerkuil 220 tot 300 potten werden bijgezet? Allemaal in Zeeland. En daarmee is de goud mijn verre van leeg. We hebben onderaan de ze pagina tien Zeeuwse, unieke archeologie- vondsten naast elkaar gezet. Archeoloog Ro bert van Dierendonck van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) reikte ons de on derwerpen aan. Als we hem vragen of Zee land archeologisch gezien een uniek gebied is, noemt hij zichzelf de slager die zijn eigen vlees keurt. Want driewerf ja, er zijn volgens hem in Zeeland veel bijzondere vondsten ge daan. Omdat Van Dierendonck als Zeeuwse archeo loog geen onverdachte bron is, steken we ons licht eveneens op in het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden. Ook daar wordt de loftrompet gestoken. De taken in het voor Nederland belangrijkste archeologisch museum zijn opgedeeld in tijd vakken. Ruurd Halbertsma is conservator van de collectie Klassieke Wereld en Romeins Ne derland. „Zeker", zegt hij, „Zeeland is voor bo demvondsten één van de belangrijkste regio's van Nederland. De Noordzee was in de pre historie een bewoonde toendra. Zo hebben we vijftien kilometer uit de Zeeuwse kust een stukje schedel van de tot nu toe enige Ne derlandse neanderthaler gevonden." Ook de op het strand van Domburg en in de Oosterschelde opgeviste Nehalennia-altaren noemt hij uniek. Schippers in de Romeinse tijd dankten de inheemse godin op die ma nier voor een geslaagde overtocht naar Enge land. Halbertsma: „Honderden altaren, Zee land was in die tijd de mainport van het Ro meinse Rijk, het moet er een drukte van be lang zijn geweest." Annemarieke Willemsen is in Leiden conser vator collectie Nederland Middeleeuwen. Ze noemt Zeeland 'een echte archeologische schatkamer'. „En dat komt door de vele over stromingen tegen het eind van de middeleeu wen. Dorpen en steden verdronken. Daar bleef heel veel materiaal uit het dagelijks le ven achter. Tinnen speelgoed, kledingaccessoi- res, insignes. Van al het beslag van schoenen en tassen, dat nu op de tentoonstelling Mid deleeuws chic in het RMO te zien is, komt driekwart van verdronken land in Zeeland." Ze noemt verder nog de ringwalburgen - toe vluchtsoorden bij aanvallen van Noorman nen in de 9e eeuw. „Vijf op een rij, dat kom je nergens tegen." Luc Amkreutz heeft de Leidse afdeling prehis torie onder zijn hoede. Het Zeeuws kustge bied is volgens hem vooral van belang vanwe ge het dynamische karakter. Hij vindt dat het hoog tijd wordt om werk te maken van de Noordzee. In overleg met bedrijven zouden -er boringen voor de kust kunnen worden uit gevoerd. Met bedrijven die schelpen en zand opzuigen zouden er ook afspraken kunnen worden gemaakt. De conservatoren van het RMO zijn het er over eens dat er in Zeeland weinig van de ar cheologische rijkdom te zien is. Het Zeeuws Museum in Middelburg spant volgens hen de kroon: daar is de laatste tien jaar de nadruk op kunst gelegd, van de bodemvondsten is voor het publiek bitter weinig te zien. De Zeeuwse archeoloog Van Dierendonck vindt de wijze, waarop het Zeeuws Museum een beeld geeft van de archeologie, 'ten he mel schreiend'. Terwijl hij probleemloos een hele reeks projecten kan noemen, die de moeite meer dan waard zijn. Zoals het castel- lum in Aardenburg, het enige kustverdedi- gingswerk uit de Romeinse tijd dat sporen in Nederland heeft nagelaten. En de rituele offer- kuil bij Grijpskerke, die in 2003 door de SCEZ werd opgegraven. Van Dierendonck: „Het ske let van een hond, het bekken en een onderste ruggenwervef van een man, zo'n 220 tot 300 vaak bijzonder hele potten, in totaal 660 kilo aardewerk. En dat alles in een put van drie bij twee meter. Zo'n vondst is uniek aan de Noordzeekust. We denken dat het een rituele barbecue is geweest, rond 175 voor Christus. Er zijn ook resten rund- en schapenvlees ge vonden." Qua aantal ook uniek: meer dan tweehonderd Zeeuwse mottes - aarden heu vels waar een versterking op stond. Res tanten van middeleeuwse handels steden als Middelburg, Aarden burg, Sluis, Veere en Zierik- zee: aardewerk uit Italië en Spanje, glas uit Frankrijk, een pot mogelijk afkom- Het schedelfragment van de nean derthaler Krijn, dat in 2001 werd gevonden op de storthoop van een schelpenzuiger. De vondst werd pas in 2009 bekendge maakt Het fragment werd 15 kilo meter uit de Zeeuwse kust opge zogen. Krijn is 40.000 jaar oud. Reconstructie van een boerderij uit de Late Steentijd in het Hor- sterwold bij Zeewolde. De huis plattegrond waar de reconstructie op is gebaseerd, is in 1957 opge graven bij Burgh-Haamstede en dateert uit de Vlaardingencultuur (2900-2500 v. Chr). Bij graafwerkzaamheden in 2003 langs de Kievitshoeksweg in Grijpskerke werd 660 kilo aar dewerk uit de Late Ijzertijd (175 voor Chr.) aangetroffen. Ook werd er een hondenskelet gevon den. Mogelijk ging het om een 'ri tuele barbecue'. Votiefaltaar voor de Gallo-Romein- se godin Nehalennia. In 1647 wer den op het strand van Domburg de eerste exemplaren gevonden. In 1980 werden er in de Ooster schelde meer dan honderd opge vist. Nehalennia komt alleen in Zeeland voor. In Aardenburg bouwden de Ro meinen tussen 175 en 180 na Chr. een castellum voor de kustbe waking van het Romeinse Rijk. Het fort werd rond 225 verlaten. In 1957 werden restanten van het castellum gevonden. Het archeolo gisch museum ging in 1969 open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28