Golfsurfen bij het veelzijdige Noordduine 'Idee is enthousiast ontvangen' 'Reorganisatie Orionis Walcheren moet opnieuw' Home 24 WALCHEREN KANAAL DOOR WALCHEREN Onder de noemer 'Sprong' is gis teren een plan voor het Kanaal door Walcheren gepresenteerd. - AANBIEDING door Wendy de Jong DOMBURG - De zandbanken voor het Noordduinestrand in Domburg zorgen voor precies de juiste om standigheden om te golfsurfen. Weer of geen weer, als er goede golven zijn liggen er surfers in het water. Domburger Jan Sanstra is eige naar van de surfschool op Noord duine. Hij is actief als instructeur en ligt dus zelf ook regelmatig in het water. „Als je surft ben je één met de natuur. Het is geen sport, maar een manier van leven. Als er goede golven zijn ga je erin en laat je alles vallen waar je op dat moment mee bezig bent. Sommi ge mensen zien dan dat surfers een uur in het water liggen en maar één golf pakken. Maar juist die ene goede golf, daar gaat het om." Volgens Sanstra is Noordduine een van de mooiste stranden in het zuiden van Nederland. „Het water is hier schoon, het strand wordt goed onderhouden en als je in de duinen staat, heb je vrij uitzicht over het water. Belgen vinden dat prachtig. Die kijken in eigen land vooral tegen gebou wen aan." Een van de vele voordelen van het strand is volgens Sanstra dat Noordduine makkelijk te berei ken is met de auto. „Je kunt gratis parkeren onderaan de dijk en als er geen plek is kun je voor een paar euro terecht op het land van een boer. Er staat een prachtig strandpaviljoen, er zijn onlangs slaapstrandhuisjes toegevoegd en op het water is altijd wel wat te beleven." Op het Domburgse strand zijn het hele jaar rond golfsurfers ac tief. „Er is een groep van zo'n hon derd man die hier regelmatig komt. Ook als het sneeuwt of vriest liggen ze in het water." Maar de geoefende surfers heb ben dikkere wetsuits dan Sanstra voor zijn leerlingen heeft. Daar om gaat hij dit jaar op 30 april open. „Met een watertemperatuur van 4,5 graad is het nog erg koud in het water. Ik wil dat surfen een beleving is en niet dat mensen staan te rillen van de kou." Via zijn surfschool gaat de gebo ren en getogen Domburger regel matig mee naar Engeland en Frankrijk, zoals naar Biarritz. Daar zijn de golven beter dan in Domburg. Dat komt volgens hem omdat we Engeland voor de kust hebben liggen. „In Zuid Frankrijk en Portugal hebben de golven meer ruimte om zich te ontwikke len omdat er geen eiland in de weg ligt." Lees de verhalen over Walcherse stranden terug op www.pzc.nl/strand -j. a - - Het kanaal kan door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Het Kanaal door Walcheren viert dit jaar zijn 140ste verjaardag. Maar van de blijdschap in 1873, toen het kanaal belangrijk was voor de economi sche ontwikkeling, is niet veel over. Het kanaal ligt eigenlijk maar in de weg, vinden veel men sen. „Ja, je zou het kunnen dem pen, want het is economisch veel minder belangrijk geworden. Maar dat gaat te ver. Daarom wil len wij er een nieuwe functie aan geven." Kernpunt van het plan is een netwerk van watertaxi's. Beeldend kunstenaar Joop Kroon, architect Johan de Koning en gra fisch ontwerper Martien Luteijn presenteerden gisteren in Middel burg hun plan met het kanaal. Het Kanaal door Walcheren moet volgens hen niet langer gezien worden als lastige barrière die een scheiding trekt door Walche ren, maar als trekpleister voor be woners en toeristen. Door het ka naal een nieuwe functie te geven worden de verschillende delen meer met elkaar verbonden. De bedenkers noemen hun plan dan ook 'Sprong', een sprong over het kanaal. De verbindingen, 'zowel in de lengte over het kanaal als in de breedte naar de omliggende omge ving toe' worden gelegd door wa tertaxi's. Overal langs het kanaal komen opstapplaatsen. Bij die hal tes moet iets bijzonders zijn, zegt De Koning. „Als je publiek wilt hebben, moet er iets te doen zijn." Dus hopen de initiatiefnemers op samenwerking met organisaties als Zeeuws Museum, musea in Veere, Kloveniersdoelen en Tim merfabriek en op ondernemers die er brood in zien om bij een halte aan het kanaal een eet/- drinkgelegenheid of een winkel tje te beginnen. Ze hebben zelf al een schets gemaakt voor een pavil joen aan de Blauwedijk in Middel burg, ter hoogte van het open ge biedje tussen de rechtbank en de huizenrij. „Er moet iets gebeuren", zeggen de initiatiefnemers. „Het grote pu bliek doet nu niets met het ka naal. Je kunt bijna nergens aan het water zitten. Dat moet veran deren." Golfsurfen op strand Noordduine in Domburg, foto Danny Bastiaanse MIDDELBURG - De initiatiefnemers van 'Sprong' hebben over hun plannen op en rond het Kanaal door Walcheren al overleg gehad met de gemeente Middelburg en de provincie. De gemeenten gaan over de oevers; de provincie over het kanaal. Ook zijn er gesprek ken gevoerd met lokale onderne mers. Volgens de initiatiefnemers zijn de ideeën enthousiast ontvan gen. Ze denken dat hun plannen realiseerbaar zijn. „Al zal de ont wikkeling in stukjes gaan. Het gaat ons nu om de visie. Met de presentatie hiervan willen we de ideeën en organisaties bij elkaar brengen." Ze hopen dat vervol gens de gemeenten willen bijdra gen aan bijvoorbeeld de aanleg van vlonders of steigers voor de haltes van de watertaxi's. „Als door dit plan ondernemers gesti muleerd worden, is dat interes sant voor gemeenten." De provincie is streng op haar wa teren. De Waterverordening Zee land uit 2009 schrijft voor wat wel en niet mag op het kanaal. Kort gezegd komt het erop neer dat niks mag, tenzij Gedeputeer de Staten er toestemming voor ge ven. Zo staat in artikel 3.10: 'Het is verboden zonder ontheffing van Gedeputeerde Staten een lig plaats of enige andere voorzie ning bestemd voor het meren van schepen te maken, te hebben of te veranderen; zich op de vaarweg of een kunstwerk op te houden voor het drijven van handel Qf het afleveren van koopwaar'. Overtre ders worden gestraft met een ge vangenisstraf van maximaal drie maanden of een geldboete. VAN DE WEEK! 12 april t/m 19 april www.trendhome.nu Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)118 60 69 01 www.trendhome.nu door Maurits Sep VLISSINGEN - De reorganisatie die nu plaatsvindt bij Orionis Walche ren moet helemaal opnieuw begin nen. Vakbond Abvakabo FNV en en kele individuele werknemers eisen dat in een kort geding dat dinsdag 16 april dient. Volgens betrokken werknemers, die worden vertegenwoordigd door advocate Nienke Slump, en Bert van Velthuijsen van Abvaka bo FNV hebben bestuur en direc tie van Orionis Walcheren (socia le dienst, sociale werkvoorziening en kredietbank) de afspraken uit het sociaal statuut overtreden. „De interim-directeur heeft ad vies uitgebracht aan de plaatsings commissie over wie op welke plekken geplaatst kan worden. Maar in het statuut was geen en kele rol weggelegd voor de direc teur", verklaart Van Velthuijsen. Slump stelde dat vorige week ook al namens haar cliënten. Slump meldt dat inmiddels een kon geding is aangespannen waar aan ook Abvakabo FNV meedoet. Van Velthuijsen: „Wij eisen dat het sociaal statuut wordt nage leefd en dus moeten we weer van voren af aan beginnen." Mocht de rechtbank die eis niet inwilligen, dan moeten op zijn minst de openstelling van nieuwe vacatures en de sollicitatieproce dure worden stilgelegd, zegt Van Velthuijsen. „Bij de reorganisatie zijn 51 mensen tijdelijk bovental lig verklaard omdat er voor hen nog geen plek is in de nieuwe or ganisatie. Ook zijn 37 nieuwe vaca tures opengesteld. Terwijl de be denkingen van mensen die boven tallig zijn nog niet zijn afgehan deld, is al wel begonnen met de sollicitaties voor vacatures. Dat er nu twee procedures tegelijkertijd lopen, is niet zorgvuldig." Kun je als werknemer via de be denkingenprocedure op een ande re plek komen, dan is dat belem merend voor de sollicitatieproce dure, stelt Van Velthuijsen. En mensen die nu tijdelijk geplaatst zijn, solliciteren misschien niet op een andere plek. Later zou kun nen blijken dat ze toch niet defini tief op een plek komen en dan hebben ze ook niet gesolliciteerd. Voor beide groepen werknemers kan het tegelijkertijd voeren van deze procedures dus nadelig zijn. „We willen niet dat aan het einde van de rit mensen kansen hebben gemist." Bestuursvoorzitter Marin de Zwarte van Orionis Wal cheren zei vorige week al dat vol gens hem het sociaal statuut wel correct wordt gevolgd. Niemand wordt definitief geplaatst in een baan voordat alle bezwaren van boventallig verklaarde werkne mers ziin afgehandeld. Dat proce dures in tijd samenvallen gebeurt volgens hem om mensen niet on nodig lang in onzekerheid te la ten. Van Velthuijsen vindt dat zorgvuldigheid boven snelheid moet gaan. „Ook als de onzeker heid dan wat langer voortduurt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24