i Rechtbank zet subsidienorm van Zeeuwse Staten op losse schroeven 22 ZEELAND Toerfietsen brieven WEGENVIGNET België wekt zeven jaar oude plannen T0LBETALEN ,N EUR0PA voor tolheffing op snel- en gewestelijke wegen weer tot leven. donderdag Oud papier Toos en Henk 3 Democratisch gat? vragen over Wegenvignet in België Jan van Damme Als paddenstoelen uit de grond, wilde ik eerst zeggen. Maar daar is het seizoen niet naar. Het zijn net paasle- lies, die toerfietsers. Zo gauw de ergste kou uit de grond is, steken ze hun kopjes op. Afgelopen weekeinde zag ik de eerste groepen voorbij flitsen. Op het fietspad, naast het fiets pad, over en weer pratend alsof het rondwentelen van de peda len geen kwestie van bloed, zweet en tranen is. 'Hé, ga jij ook voor Luik-Baste- naken-Luik?' 'Nou, ik twijfel. Zo'n 150 kilo meter in de Ardennen, toch? Vind jij dat de moeite?' De rest van het gesprek werd overstemd door een eveneens uit zijn winterslaap ontwaakte motorrijder, die zijn gas open draaide. Voorjaar. Ik kijk met verbazing naar die kleurige toerpeddelaars. Dat ze me de indruk geven dat ik ach teruit fiets als ze me inhalen... allez. Maar er zal toch echt heel wat water door de Schelde moe ten stromen, voor ik me in zo'n veel te strak tricot hijs. Over smaak moet je niet twisten. Je hebt mooi blauw en lelijk blauw, en snelfïetsers kiezen steevast voor de minder fraaie variant. Dan heb ik het nog niet over de belettering. Ik zag een Zeeuwse fritesfabriek voorbij rijden. En een dubieus oliemerk. Ook heel vertrouwwekkend: de ban- kensector is nog ruim vertegen woordigd op buiken, ruggen en flanken. Afgelopen weekeinde stond er opeens een fietsend duo voor de deur. Gezonnebrild, ge helmd, inderdaad redelijk strak in het tenue, net echt Dat ik duurfietsers in mijn heel nabije familiekring heb, wie had dat gedacht? Nou, daar ston den ze, de lieverds, op twee hie- perdepiep moderne rijwielen. Met recht stuur, dat wel. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen hadden ze er een heel rondje Oosterschel- de op zitten. Chapeau! Een kopje thee, een zoet koek je, ze kwamen op krachten. Bij het uitzwaaien zag ik de ac cu's op hun bagagedragers. Ik had me nog zo voorgenomen om het niet over doping te heb ben. Maar ja. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Getier om oud papier kopte deze krant. Het gaat om subsidie die de gemeente Terneuzen geeft aan verenigingen die oud papier opha len. Maar, is dit wel zo? Geeft de gemeente subsidie? De prijzen van oud papier schommelen af hankelijk van de markt. In januari 2009 was dit 25 euro per 1000 kilo en in maart dit jaar 75 euro. In de gloriejaren 2010 en 2012 be droeg de prijs respectievelijk 110 en 120 euro per 1000 kg (bron Snoek Midwolda). Als de gemeente lid is van de PRN (Papier Recycling Neder land) krijgt zij een garantieprijs voor het oud papier als de prijs on der de 25 euro komt. De verenigin gen krijgen 5 cent per kilo en dat moet naar 3,5 cent. Wie subsidi eert nu eigenlijk wie? De gemeente krijgt 5 cent min der. Dat klopt, maar de burger be taalt helemaal niets meneer Van Schaik. De gemeente krijgt nog steeds geld dankzij de verenigin gen die de moeite doen om het pa pier op te halen. En opgehaald moet het toch worden. F. C. Sant Churchilllaan 668, Terneuzen Wat een geluk dat Toos en Henk in Nederland wonen en niet in Pa kistan of Saoedi-Arabië. Ze zou den door de geestverwanten van bijvoorbeeld A. Jacobse snel ter dood worden veroordeeld. Waar zijn jullie trouwens als er eens iets mis gaat bij de volgelingen van God? Dan lees ik nooit jullie commentaar. Niet over misbruik, kindhuwelij ken, stenigingen, zelfmoordbom- men. Maak je daar druk over en laat humor met rust. Daar is nog nooit iemand aan dood gegaan. Paul Heuff Vliedberg 3, Vlissingen In de analyse over Orionis Wal cheren (dat is een Gemeenschap pelijke Regeling van de gemeen ten Middelburg, Veere en Vlissin gen) onder de kop 'Democratisch gat wordt zichtbaar door Orionis' stelt de redacteur dat veel politici de stap naar een gemeentelijke fu sie te groot vinden en dat een her indeling te verkiezen is boven de gebreken van samenwerking. Echter: als sprake zou zijn van één gemeente, zouden de perike len - onvrede onder het personeel en vrees voor het verlies van ba nen - dan niet zijn ontstaan? En ook dan zou waarschijnlijk ge opteerd zijn voor tewerkstelling van de klanten van de sociale dienst. Dat de gemeenteraden niet geza menlijk kunnen vergaderen is nauwelijks relevant, de raadscom missies kunnen dit wel en dat zorgt ervoor dat geen sprake zal zijn van een 'democratisch gat'. Maar de perikelen bij Orionis kun nen geen argument zijn om tot de door de redacteur bepleite her indeling van de drie Walcherse ge meenten te komen. Huub Willems Thibautstraat 1, Aagtekerke ANWB roept door Marcel Modde MIDDELBURG - België gaat door met de voorbereidingen voor in voer van een wegenvignet. Nog voor de zomer zouden Vlaande ren, Brussel en Wallonië daarover een besluit nemen, wist de ANWB woensdag te melden op basis van informatie uit die gewes ten. De belangenvereniging van auto- mobisten lanceerde gisteren een protestactie tegen de plannen. Op de ANWB-website wordt opgeroe pen via Twitter een mening te la ten horen over het voornemen. De ANWB vindt tevens dat het kabinet de Belgische regering om opheldering moet vragen over het voornemen tol te gaan heffen op buitenlandse auto's. Voor Bel gische automobilisten komt er ook een vignet, maar dat zou wor den verrekend met de wegenbelas ting. De Zeeuwse commisaris van de koningin Han Polman noemt de Belgische plannen merkwaardig. Hij wijst op het vrij verkeer van mensen en goederen in Europa, wat daarmee geweld wordt aange daan. De Vlaamse regering bena deelt volgens hem zo de Neder landse werknemers in de Ant werpse en Gentse bedrijven. 8 De ANWB komt in verzet tegen plannen om tol in te voeren op Belgische wegen. Tol werpt een barrière op die indruist tegen het vrije verkeer in de Benelux. *1 Wanneer wordt besloten over al dan niet invoeren van tol in Bel gië? De ANWB weet te melden dat de Belgische gewesten Vlaanderen, Brussel en Wallonië voor de zo mer de knoop doorhakken en de tolheffing vanaf 2016 willen laten ingaan. Voor vrachtwagens (+3,5 ton) wordt gewerkt aan een sys teem van kilometerheffing. Voor welke wegen gaat dat gel- den en wat kost dat? Het wegenvignet moet gaan gel den op alle snelwegen en geweste lijk N-wegen. Kortom, wie vanuit Zeeland naar Parijs wil, ontkomt daar niet aan. Er zouden drie soor ten vignetten komen: één met een geldigheidsduur van 10 dagen (vooral bedoeld voor vakantiegan gers), een vignet voor twee maan den en een jaarvignet. Wat die vignetten moeten kosten is nog niet bekend, maar zal vol gens de ANWB variëren van 7 eu ro tot 100 euro. 3 Ik besluit spontaan een weekend je Parijs te boeken, hoe kom ik dan aan zo'n vignet? Het vignet kan straks per compu ter worden besteld en betaald. Het is een virtueel vignet, dus geen sticker op de autoruit, maar een registratie van het kenteken in de databank volstaat. 4 Hoe controleren ze of ik wel heb betaald? Met camera's en patrouilles zal worden gecontroleerd en zonodig beboet. 5 Wat betekent de invoering van het wegenvignet voor de Zeeuw se automobilist? Met name Zeeuws-Vlamingen zijn de dupe. Welke kant ze ook op willen met de auto, er moet worden betaald om de regio te verlaten. Een Zeeuws-Vlaming die maandelijks familie of vrien den in Brabant bezoekt en via Antwerpen rijdt om zo de kosten van de Westerscheldetunnel te vermijden, zou twaalf keer een door René Schrier MIDDELBURG - Een uitspraak van de rechtbank van Den Bosch heeft de Zeeuwse ministersnorm op losse schroeven gezet. Het provinciaal bestuur hanteert bij het uitkeren van subsidie de zogenaamde minis tersnorm. Dat wil zeggen dat direc teuren van instellingen die subsidie krijgen niet meer mogen verdienen dan een minister (143.000 euro). De rechtbank heeft bepaald dat zulke eisen niet gesteld mogen worden als ze niet in lijn zijn met het doel van de subsidieaanvraag. De eisen moeten volgens de recht bank hetzelfde doel hebben als waarvoor de subsidie wordt gege ven. Overigens is bij Provinciale Staten van Zeeland discussie ont staan over de hoogte van de minis tersnorm. Die wordt te laag gevon den waardoor Zeeland allerlei za ken dreigt mis te lopen. Het invoe ren van de norm was een initia tief van het CDA en de CU. Volgens Arjan Beekman, CU-Sta- tenlid, kan de uitspraak van de rechtbank betekenen dat Zeeland de ministersnorm moet schrap pen. „We kunnen natuurlijk niets doen wat illegaal is. Dat maakt de uitspraak van de rechtbank heel interessant." Overigens hanteren wel meer provincies en gemeen ten een norm al is dat vaak de bal kenendenorm (193.000 euro). Gedeputeerde Kees van Beveren laat momenteel onderzoeken wat de uitspraak van de rechter voor gevolgen heeft voor het beleid van de provincie. Het komt wel op een goed moment want er zou toch nog eens naar de norm geke ken worden naar aanleiding van een recente commissievergade ring. Daarin had hij al aangegeven dat GS ook al tegen problemen waren aangelopen bij de uitvoe ring van de subsidienorm. In een van de eerstvolgende Statenverga dering wordt dit vervolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66