Stort slib zonder gevolgen Oproep: stuur uw wens voor de nieuwe koning ZEELAND 23 commentaar Wrevel Zijlstra wekt verwondering over afslag A58 Huizenprijs 6% gedaald in eerste twee maanden fli_ DONDERDAG 11 APRIL 2013 Hl tolvrij ■ij nog tolvrij Bruggen en tunnels zijn niet meegeteld als tolwegen. FINLANI POLEN FRANKRIJK SPANJE wegenvignet tolheffing belasting afhankelijk van verblijfsduur SLW ROEMENIE België Denemarken Duitsland Finland Frankrijk Griekenland Groot-Brittannië Hongarije Italië Kroatië Luxemburg Montenegro Noorwegen Oostenrijk Polen Portugal Roemenië Servië Slovenië Slowakije Spanje Tsjechië Zweden Zwitserland Komende zomer valt de beslissing over de invoering van tol voor personenauto's op de Belgische wegen. In de zelfde periode viert Antwer pen feest omdat honderdvijftig jaar geleden de tol voor de scheepvaart op de Westerschel- de is afgeschaft. Een opmerkelij ke samenloop. De ene tol is na tuurlijk de andere niet, maar principieel is er weinig ver schil. Tolheffing rukt op in Eu ropa, of het nu om vrachtver keer of om personenauto's gaat. Nu wil ook België dit mid del gebruiken om buitenlandse bestuurders te laten meebeta len aan de kosten van aanleg en onderhoud van wegen. De wrevel erover in Zeeuws- -Vlaanderen is begrijpelijk. Het is niet alleen het opgesloten ge voel altijd te moeten betalen om de eigen regio te verlaten. Vlaanderen is belangrijk voor de Zeeuwen ten zuiden van de Westerschelde. Het is wrang niet naar het ziekenhuis, naar school of naar je werk te kun nen gaan zonder tolgeld neer te tellen. DEN HAAG - Het storten van bagger slib uit het Kimstergat nabij Harlin- gen heeft geen gevolgen voor de 'mosselpercelen' van de Bruinisser mosselkwekers Wout van den Berg en Marcel Jumelet. De mosselpercelen zijn immers al sinds 1989 leeg en ongebruikt. Het bodemleven is er arm en het storten van slib even verderop in het Kimstergat heeft geen enkel nadelig effect voor de natuur, al dus de Raad van State in twee uit spraken. In de uitspraken ver werpt de Raad de beroepen van Van den Berg en Jumelet tegen twee baggerslibstortvergunnin- gen. Die vergunningen zijn nodig om de haven en vaarwegen in Harlingen open te houden. Het slib wordt gestort op plekken die geen natuurwaarde hebben. Ook zijn er geen commerciële mossel- banken in de buurt. Van den Berg en Jumelet zien dat anders. Zij vinden dat de stort de ingebruik name van hun percelen hindert. Het liefste willen ze van hun mos selpercelen nabij het Kimstergat af. Overigens wordt het Kimster gat al sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw voor het storten van bagger uit onder meer de Har- lingse haven gebruikt. De Bruinis ser mosselkwekers gebruiken de kweekpercelen al 24 jaar niet meer. Dat vindt de Raad van State voldoende reden om de beroepen af te wijzen. Het ministerie van Economische Zaken heeft Jume let en Van den Berg herhaaldelijk compensatiepercelen aangeboden. De vissers hebben dat afgewezen. op tot toloproer 10-dagen vignet moeten kopen en daarmee zo'n 84 euro kwijt zijn. Hoe denkt de Nederlandse over- heid over de Belgische plannen? De Tweede Kamer maakt zich zorgen over de gevolgen. Zowel PvdA als VVD vragen bij het ka binet aandacht voor de Zeeuwse situatie. De PvdA wil weten of inwoners van Zeeuws-Vlaande- ren kunnen worden gecompen seerd als België een wegenvig net invoert. De VVD is be nieuwd naar de mogelijkheid dat de Europese Commissie het wegenvignet verbiedt. Ook heb ben de liberalen het kabinet ge vraagd het voornemen in Euro pa aan de orde te stellen. 7 En wat doet het Zeeuwse provin ciebestuur? De PvZ, GroenLinks en het CDA trokken ruim een jaar geleden al aan de bel. Gedeputeerde Staten kondigden aan sameirmet Bra bant en Limburg op te trekken in hun verzet tegen de plannen rich ting Europese Commissie. In 2007 werden soortgelijke plan nen door de Commissie gedwars boomd, omdat er te veel juridi sche bezwaren waren. Gaat de Commissie nu wel akkoord, dan ziet de PvZ ook geen belemme ring meer om tolheffing op de scheepvaart op de Westerschelde te herinvoeren. Vt Waarom maakt de ANWB zich zo druk? De tol werpt een barrière op voor bezoek aan de buren. „We zijn decennia bezig geweest bar rières in de Benelux weg te ha len, die nu in een klap weer te rug zijn." De bond heeft ook kri tiek op het gegeven dat de tol ook buiten autosnelwegen komt te gelden en dat er zo, anders dan in Frankrijk of Zwitserland, geen tolvrij alternatief is. MIDDELBURG - De CDA-fractie in Provinciale Staten heeft zich ver wonderd over uitspraken van de WD over een extra afslag bij Goes van de A58. Deze week ver kondigde WD-fractievoorzitter Halbe Zijlstra dat Zeeland goed uit de bezuinigingen is gekomen en daarom niet op geld vanuit Den Haag voor die afslag hoeft te rekenen. Het Zeeuwse CDA vindt dat vreemd en vraagt zich in schriftelijke vragen aan GS af of de WD voor Zeeland de hand doek al in de ring heeft gegooid. Zijlstra zei dat als Zeeland die af slag wil, de regio maar moet sa menwerken. MIDDELBURG - De prijs van koop woningen is in de eerste twee maanden van dit jaar in Zeeland met 6 procent gedaald. Dat viel nog mee want in Noord-Holland was die daling 15,7 procent. In de eerste twee maanden van 2013 werden 4,9% minder transac ties geregistreerd door het Kadas ter. De daling is beperkt, zeker ge zien het feit dat in december maar liefst 17.360 kopers, deels ver vroegd vanwege de hypotheekaan passingen, hun akte bij de notaris lieten passeren. Ook bij de trans acties zijn de verschillen per pro vincie groot, van +20,7% in Flevo land tot -16,7% in Zeeland. MIDDELBURG - De PZC besteedt de komende weken uitgebreid aan dacht aan de troonswisseling. In enkele speciale bijlagen en ver halen blikken we terug op de pe riode waarin Beatrix koningin was, maar kijken we ook vooruit naar het koningsschap van Wil- lem-Alexander en Maxima. De redactie wil ook graag uw bij drage. Misschien heeft u bijzonde re herinneringen aan een ontmoe ting met koningin Beatrix, prins Willem-Alexander of Maxima, of bent u destijds bij de inhuldiging van Beatrix geweest. Ook als u een advies of geluk wens mee wilt geven aan de aan staande koning en koningin: laat het ons weten! Schrijf uw persoonlijke verhaal op in maximaal 300 woorden en stuur uw bijdrage uiterlijk maan dag 22 april naar e-mailadres verslaggeving@pzc.nl. Vergeet niet om uw naam en contactgege vens te vermelden. We zijn ook geïnteresseerd in fo to's van ontmoetingen of bezoe ken van de Oranjes. De redactie selecteert de meest bijzondere lezersbijdragen en plaatst ze in één van de speciale bijlagen die op 27 april en 1 mei verschijnen. nog tolvrij tolvrij tolvrij voor personenauto's tolvrij tol tol tol vignet tol tol tolvrij milieubelasting, 10 euro p er jaar tol vignet tol tol wegenbelasting afhankelijk van verblijfsduur tol vignet tot 3 500 kg vignet, tol voor vrachtverkeer tol tot 3500 kg vignet, tol voor vrachtverkeer tolvrij vignet infographic Willem Adriaansens en Rolant Quist bron ANWB foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53