Kamer schrikt van nieuw schandaal Woede na dood Nana: op alle rondreizen! Kamer: minister moet wittejascrimineel 4 BINNENLAND De ANWB gaat actie voeren tegen het Belgische wegenvignet. Maar welk vignet eigenlijk? Het vignet zou in 2016 worden ingevoerd, maar die datum is weer losgelaten Ik heb het idee dat er weinig ruimte is bij het OM voor deze zaak DEN HAAG - In de Tweede Kamer is geschrokken gereageerd toen be kend werd dat er een grote hoe veelheid rundvlees van de markt wordt gehaald omdat er vermoede lijk paardenvlees in is verwerkt. PvdA, D66, GroenLinks en de Par tij voor de Dieren stellen vast dat het vertrouwen van de consu ment met dit nieuwe voedsel schandaal wederom een gevoelige knauw krijgt. Marianne Thieme (PvdD) gaat vandaag een Kamer debat aanvragen. Thieme noemt de verdachte partij er niet zomaar eentje. „Dit is echt kolossaal: 50 miljoen kilo vlees, hoeveel maaltijden zijn dat wel niet. Hoe ga je dat opsporen?" Ze wil een debat omdat dit is ge beurd onder het oog van de toe zichthouder, de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit die geen idee heeft van de herkomst van het vlees. „Dit is geen inci dent, maar het zoveelste voedsel schandaal." Zij wil dat bekend wordt gemaakt waar het vlees naartoe is gegaan. Sjoera Dikkers (PvdA): „Dit is het zoveelste geval van fraude. Het bedrijf in kwestie is al eerder in opspraak geraakt, maar mocht zijn vlees blijven ver kopen. Onbegrijpelijk." Jesse Klaver (GroenLinks) ziet de gevolgen van jarenlang bezuini gen op de NVWA. „Dat is onver antwoord. Nu de beerput van de voedselfraude open gaat, blijkt dat van maar liefst 50 miljoen kilo vlees de veiligheid niet kan wor den gegarandeerd. Dat gaat om zo'n 250.000 runderen die voor niets zijn geslacht. De voedselsec- tor moet via een heffing bekosti gen dat er vijfhonderd inspec teurs bijkomen." Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) wil de namen van de bedrijven die vlees van de verdachte vleesverwerker Willy Selten in Oss hebben gekocht en (verwerkt) doorverkocht, graag weten. Ophef tol voorbarig door Simon Rood EINDHOVEN - De ANWB is dan wel een officiële campagne begon nen rond het Belgische wegenvig net, maar waartegen de automobi listenclub nu precies protesteert, is verre van duidelijk. In België wordt al jaren gepraat over een wegenvignet - voor Belgen én bui tenlanders. Maar wanneer, hoe en voor wie precies het gaat gelden en wat het gaat kosten: daarop weet nog niemand het antwoord. De regeringen van Vlaanderen, Wallonië en Brussel zijn nog vol op in onderhandeling. Toch meent de ANWB te weten dat een vignet voor Nederlanders 100 euro gaat kosten voor een jaar, 20 euro voor twee maanden en voor 10 dagen 7 euro. „Dat zijn indicaties op basis van informatie die wij hebben vanuit de Bel gische gewesten", licht een ANWB-woordvoerder toe. De zegsman erkent tegelijkertijd dat niets zwart op wit staat en er nog geen wetsvoorstel ligt. Ook weet hij niet precies waar de informatie vandaan komt. Woordvoerder Touring Zelfs Touring, de Belgische ANWB, weet niet wat de plannen gaan inhouden. „Het zou in 2016 ingevoerd worden, maar die da tum is weer losgelaten", zegt een woordvoerder. „Er wordt al twee jaar over gepraat en we gaan er van uit dat die onderhandelingen nog wel aanslepen." En toch roert de ANWB de trom. Woordvoerster Annelies Tiche laar. „Er zitten belangrijke beslis singen aan te komen en dan kun nen wij als ANWB er maar het beste zo snel mogelijk bij zijn en met de vinger zwaaien." Het vignet zou gaan gelden voor een selectie van (hoofd)wegen, al dus Touring. Dit zou kunnen bete kenen dat bewoners van de Neder lands-Belgische grensstreek voor delig uit zijn. Zij zouden in dit scenario geen tol hoeven te beta len als zij vlak over de grens, bin nendoor rijdend, boodschappen doen of kinderen van en naar school brengen. Het plan voor het wegenvignet is een initiatief van de gewestelijke regeringen in België. De Vlaamse minister-president Kris Peeters zegt open te staan voor een ge sprek met zijn buurland. „De ver schillende modellen voor het vig net zijn in onderzoek. Ik ontvang graag de opmerkingen van Neder land, zodat we ze kunnen meene men in onze gesprekken met de drie regio's." In de Kamer is be zorgd gereageerd op het Belgische vignet. Minister Timmermans (Buitenlandse Zaken) zei in ge sprek te willen met België. O katern zeeland: Toloproer; commentaar door Sandra Donker AMSTERDAM - Bewoners van flat Kikkenstein in Amsterdam Zuid oost zijn verbijsterd na de dood van de 3-jarige Nana. De peuter van Ghanese afkomst werd dins dagavond mogelijk door een fami lielid van de zesde verdieping naar beneden gegooid. Er zijn drie mensen aangehou den, naar verluidt de vader en moeder van het jongetje en een ander familielid. Over de toe dracht wil de politie niets kwijt. Getuigen hoorden om elf uur 's avonds een hoop geschreeuw en kabaal op straat. De 19-jarige Chris Gorleku was als een van de eersten beneden. Hij belde de politie en bracht het toen nog zwaargewonde kind sa men met de toegesnelde vader in een auto naar het Academisch Me disch Centrum, meldt hij via Twitter: 'Die kleine leefde nog in mijn armen'. En verder: 'Dat kind ging bloeden in mijn armen en al les'. Later voegt hij er aan toe dat een familielid - 'blijkbaar na een ru- Rouwende buurtbewoners na de dood van een jongetje bij flat Kikkenstein KORTING door Francine Wildenborg DEN HAAG - Minister van Volksge zondheid Edith Schippers (WD) moet zorgverleners die frauderen nu écht aanpakken. Volgens de Tweede Kamer noemt de minister het al te lang een prioriteit, zonder voldoende resultaat. Dat zorgt voor onnodige verspilling van zorg- gelden, terwijl er miljarden bezui nigd moeten worden. In 2011 stelden zorgverzekeraars 7,7 miljoen euro aan fraude vast. Dat lijkt het topje van de ijsberg. Om daarvan meer op te sporen vindt de politiek dat Schippers zorgverzekeraars moet dwingen beter de rekeningen die hulpverle ners insturen te checken. De minister erkent dat die check veel beter kan, maar verwacht veel van de maatregel die zij vorig jaar doorvoerde. Zorgverzekeraars draaien sinds 2012 zelf op voor ver lies, in plaats van dat de overheid bijspringt. Dat prikkelt ze om kos ten te besparen en dus fraude op te sporen. Daarnaast benadrukt ze dat ze net het toezicht van de Nederlandse Zorg Autoriteit (NZA) met negen man heeft ver groot, zodat zij kunnen controle ren of zorgverzekeraars alle infor matie van ziekenhuizen, artsen, en andere hulpverleners wel vol doende tegen het licht houden. Doen ze dat niet, dan is de NZA inmiddels bevoegd boetes uit te delen. De Kamer vindt dat ook patiën ten onderdeel van het controleme chanisme moeten zijn. Zo noemt PW-Kamerlid Reinette Klever het voorbeeld van een patiënt bij wie twee keer de verwijdering van een baarmoeder in rekening werd gebracht. Het is één van de bijna 600 meldingen die bij het PVV-fraudeloket binnenkwamen de laatste twee maanden. De patiënt kan echter pas fraude signaleren als hij de rekeningen onder ogen krijgt én die begrijpe lijk zijn. Schippers bepleit dat al jaren, maar zonder het te realise ren. Op verzoek van de Kamer komt ze nu over de brug met een deadline: in 2014 moeten dergelij ke inzichtelijke nota's er zijn. Opsporen alleen is niet genoeg, vindt de politiek. Aangezien het gaat om 'wittejassencriminaliteit', zoals het CDA het noemt, moet er ook gestraft worden. WD en CDA hebben aanwijzingen dat er bij het Openbaar Ministerie (OM) onvoldoende capaciteit is om frau deurs aan te pakken. Schippers wijst erop dat zorgver zekeraars naar de medisch tucht rechter kunnen stappen, om frau- Minister Edith Schippers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4