Inzending Koningslied gesloten Flirt tussen goede doelen en ondernemers wordt verkering IN HET NIEUWS 3 Wieringa genomineerd voor Impac-prijs 66 De situatie in Nederland is i AANBEVELINGEN COMMISSIE POLITIEKE REACTIES Hypotheken Bouw Overheid niet bepaald florissant Dus trek eropuit DONDERDAG 11 APRIL 2013 consument slecht voorgelicht leencapaciteit bepaalde huizenprijs weinig bouwruimte» nieuwbouwproductie laag bouw en gemeenten profiteerden van stijgende prijzen woningeigenaren hun hypotheek helemaal moeten aflossen. En of ze daar niet wat langer, zeg veer tig jaar, over mogen doen. WD en PvdA voelen niet veel voor een aanpassing van de plannen. Ko pers, de bouw en andere partijen willen wel eens weten waar ze aan toe zijn, stellen zij. Daarmee bespaart de coalitie zich voor het Jacques Monasch, PvdA: „Dit rap port is het definitieve bewijs waar om de woningmarkt weer gezond moet worden gemaakt." Jesse Klaver, GroenLinks: „De conclusies in dit rapport zijn geen verrassing: de hypotheekrenteaf trek heeft de huizenprijzen opge stuwd. Gek genoeg lees ik in de aanbevelingen niets over een ver dere beperking hiervan." Paulus Jansen, SP: „Ironisch ge noeg stelt een commissie van PvdA, WD, CDA en D66 dat hun eigen beleid mislukt is. Terecht dat ze dit beleid afkraken." Barbara Visser, WD: „De commis sie heeft geanalyseerd dat de hy potheekrenteaftrek niet heeft ge leid tot stijging van huizenprijzen. Het was juist het gebrek aan bouwproductie en teveel financie ringsruimte en niet het instru ment zelf. Sander de Rouwe, CDA: „Het tor nen aan de bestaande hypotheek renteaftrek en het op slot zetten van de mogelijkheden voor star ters zijn geen oplossing voor de problemen. De hypotheekrenteaf trek heeft volgens de commissie niet geleid tot stijging van de hui zenprijzen. infographic DPd I bron Tweede Kamer i.s.m. Fabrique gemak ook een nieuwe discussie, na een moeizaam tot stand geko men compromis. Voor de aanbeve lingen van de commissie lijkt het politieke momentum verstreken. Wat kopers maximaal mogen le nen, moet wettelijk worden be grensd. De overheid moet aan de krediet kraan kunnen draaien als de prij zen te veel stijgen of dalen: meer kredietruimte als de prijzen laag zijn, minder ruimte als ze te hard stijgen. De woning verplicht in 30 jaar la ten aflossen is niet noodzakelijk. Bekeken moet worden of een lan gere termijn mogelijk is. Positie van de consument moet worden versterkt. Meer inzicht in financiële producten is noodzakelijk. Belangrijke taak voor banken. Hypotheken moeten minder zwaar op de balansen van banken drukken. Goede zaak dat pensioen fondsen inspringen. Meer concurrentie op de hypo theekmarkt nodig. Bouwers moeten meer kijken naar de behoefte aan woningen en op basis daarvan bouwen. Rijksover heid moet er op toezien dat dit ook gebeurt. Bouwers moeten veel transparan ter zijn in hun kosten. Wie ver dient wat en waarvoor? Bouwopdrachten moeten zo veel mogelijk openbaar worden aanbe steed. Gemeenten moeten burgers de ruimte geven om de bouw van hun huis veel meer zelf te regelen. De overheid moet zich veel meer richten op het in goede banen lei den van de doorstroming en het gebruik van woningen. De focus op het stimuleren van ei- genwoningbezit moet verdwijnen. Huur en koop verdienen een neu trale benadering. Het gat tussen de huurmarkt en de koöpmarkt moet kleiner wor den. Een (particuliere) huurwo ning moet weer een volwaardig al ternatief worden voor een koop woning. Het afbouwen van de hypotheek renteaftrek en het liberaliseren van de huurmarkt helpen daarbij. HILVERSUM - De inzending van zin nen voor de tekst van het officiële Koningslied is gistermiddag geslo ten. Alle Nederlanders werden opge roepen de afgelopen week hun dromen voor Nederland aan te dragen ter inspiratie voor het nummer voor de aanstaande ko ning en koningin. Hoeveel men sen aan die oproep gehoor gaven, is nog niet bekend. Componist John Ewbank werkt op dit moment samen met Guus Meeuwis, Alain Clark en Daphne Deckers aan de definitieve tekst van het Koningslied. Het lied zal op 30 april in Ahoy wordt gezon gen door een groot aantal nationa le sterren. Vandaag en morgen ko men onder anderen Marco Borsa- to, Alain Clark en Trijntje Ooster huis samen om het nummer op te nemen. Ewbank liet weten dat het 'on doenlijk' is om de ingestuurde zinnen letterlijk op de door hem gecomponeerde muziek te pas sen, maar dat het schrijversteam zich laat inspireren door het alge mene gevoel dat uit de inzendin gen blijkt. Begrippen als eendracht, onvoor waardelijkheid en samen sterk ko men opvallend vaak voor. LONDEN - De Nederlandse schrij ver Tommy Wieringa is met zijn boek Caesarion uit 2009 genomi neerd voor de International Im- pac Dublin Award. Dat is met een bedrag van 100.000 euro de groot ste prijs voor in het Engels vertaal de romans. Dat heeft de BBC mee gedeeld. Wieringa moet het opne men tegen negen andere schrij vers, onder wie de Japanner Haruki Murakami en de Frans man Michel Houellebecq. Drie jaar geleden won Gerbrand Bak ker de prijs voor zijn boek Boven is het stil. De jury maakt de win naar op 6 juni bekend. door Annemieke van Dongen UTRECHT - „Een overstap naar het buitenland biedt u als ondernemer enorm veel mogelijkheden. Het maakt u minder afhankelijk van de Nederlandse markt. Nog maar een heel klein deel van onze export gaat naar groeiende economieën in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Ik wil samen met u zorgen dat Neder land op die plaatsen een goede marktpositie krijgt!" Het was geen ondernemersvoor man die zijn achterban gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs toe sprak, maar minister Lilianne Ploumen (PvdA) van Buitenland se Handel en Ontwikkelingssa menwerking. Ze greep de lancering van een voorlichtingswebsite over onder nemen in ontwikkelingslanden aan om haar nieuwe agenda te promoten. De minister wil dat hulp en handel veel meer samen gaan. Veel landen die lang door Neder lands ontwikkelingsgeld werden gesteund, hebben inmiddels zelf snelgroeiende economieën. Daar moet het Nederlandse bedrijfsle ven volgens Ploumen meer van profiteren. Hoewel ze 1 van de 4 miljard euro op het budget voor hulp moet bezuinigen, stopt ze daarom 750 miljoen euro in een fonds voor ondernemers. Het geld dat zij in de lokale economie pom pen, komt ten goede aan de lokale bevolking, is het idee. Wat de regering wil bereiken, vin den ondernemers al vanzelfspre kend. Ook Partos, de vereniging van ont wikkelingsorganisaties, wil het Nederlandse bedrijven makkelij ker maken om zaken te doen in ontwikkelingslanden. Niet met geld, maar met kennis. Daarom nam Partos het initiatief om de voorlichtingssite www.onderne- meninontwikkelingslanden.nl op te zetten. Ondernemers zijn blij Hans Biesheuvel, MKB-Nederland met die toenadering. „De tijd dat het bedrijfsleven en ontwikkelingsorganisaties met de rug tegen elkaar stonden, is voor bij", aldus voorzitter Hans Bies heuvel van MKB-Nederland in de uitpuilende Jaarbeurszaal. „De situatie in Nederland is niet bepaald florissant. Van de tien snelst groeiende economieën liggen er zeven in Afrika. Dus trek eropuit en gebruik de kennis en ervaring van hulporganisaties, die deze landen al goed ken nen." Gerard Klijn heeft dat ervaren. Met zijn bedrijf TDH doet hij sinds 1992 zaken in Afrika. Eerst kocht hij er vooral noten op, maar inmiddels heeft hij fabrieken in Mozambique en Burkina Faso waar cashewnoten worden ver werkt. Daarbij ging veel fout. „Trainden wij de boeren om bete re noten te produceren, verkoch ten ze de oogst voor onze neus aan handelaren." Een lokale ontwikkelingsorganisa tie hielp hem om de boeren te or ganiseren en hun vertrouwen te winnen. Klijn: „Als wij - blanke onderne mers - vroegen wat de boeren no dig hadden, zeiden ze: meer geld. Tegen de medewerkers van de hulporganisatie vertelden ze over hun problemen, zoals gebrek aan medische zorg. Daarop hebben wij meebetaald aan een kliniek. Nu de boeren ons vertrouwen, verbetert de kwaliteit van hun oogst en dus onze productie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3