Nederlanders zien het Chinese damleger met angst en beven tegemoet Pietje Bell van het profpeloton oogst bewondering in Brabantse Pijl 32 SPORT CHAMPIONS LEAGUE Pas als het wonderkind Lionel Messi het veld in komt, begint het bij Barcelona te draaien. BAYERN MUNCHEN SCHAKELT JUVENTUS UIT door Anton van Gerner STEENWIJK - Op jeugdwereldkampi oenschappen doen Nederlanders het steevast goed. En ook bij de se nioren maken Nederlanders, met de Russen, de dienst uit. Maar of de nieuwe generatie dammers die trend kan vasthouden is maar zeer de vraag. Want de Chinezen ko men. Ze zijn goed en ze zijn met veel. „Er gaan drie miljoen damborden per jaar die kant op", lacht Bert Aalberts (18). „China wordt een nieuwe grootmacht." „In de categorie tot 10 jaar is al een Chinese wereldkampioen", kent Wouter Sipma (19) zijn klas siekers. Het reservoir aan talent is groot, dikke kans dat de wereld kampioen over tien jaar luistert naar de naam Zhang of iets in die geest. „Maak er maar vier tot zes jaar van", denkt Aalberts. De twéé jonkies op het Nederlands kampioenschap dammen, deze week in Steenwijk, zijn zich zeer wel bewust van het 'gevaar' dat als een lawine op de damwereld afkomt. „Een jaar of tien geleden heeft de Chinese regering denksportles in gevoerd op alle scholen. Dam men, schaken, bridge en go. Er worden Russische trainers inge vlogen, Tsjizjov (meervoudig we reldkampioen) bijvoorbeeld. Dam men explodeert in China", zegt IJsbrand Haven van de organise rende Stichting Aanzet. Een dergelijke boost krijgt de Ne derlandse jeugd niet, ondanks de inspanningen van Aanzet die bij voorbeeld schoolklassen uitno digt om het NK te bezoeken en kinderen stimuleert om het dam men op te pakken. Van de twaalf deelnemers op het NK zijn er niettemin vijf die 25 jaar of jonger zijn. Jongeren klop pen dus wel degelijk aan de poort van de nationale top, al gaan de vijftigers Baljakin, Scholma en Heusdens vooralsnog aan de lei ding. Van het jonge kwintet nes telt alleen Pim Meurs (25), die gis teren in sneltreinvaart naar remi se schoof tegen de kwakkelende regerend kampioen Roel Booms tra (20), zich dit NK in de kop groep. „De dambond heeft trainingsgroe pen voor jeugd, de damkalender raakt steeds voller met jeugdwed strijden. Er zit wel visie achter", vindt Haven. „En als je het niet aanreikt... dan gebeurt er zeker niets. Het kan echt wel." Dam men moet het in Nederland ech ter met bescheiden middelen doen. Utrecht kreeg de organisa tie van het NK financieel niet eens rond. Aanzet hielp de KNDB uit de brand; in no-time werd theater De Meenthe in Steenwijk gevonden als locatie. Het budget is gezien de korte voorbereidings tijd wel lager dan gewoonlijk. De dammers voelen dat vooral wan neer {Ie prijzenpot wordt omge keerd: de winnaar stapt zaterdag na elf speelronden met vijfhon derd euro de deur uit. Maar goed, kost en inwoning in een Steen- wijks hotel is keurig geregeld. „Het is de tijd van de broekriem", stelt Bart Jonker, bestuurslid van Aanzet. „De spelers begrijpen dat en zijn tevreden met de omstan digheden hier." Debutant Sipma ziet het Neder lands kampioenschap vooral als leermoment. Hij kleunt er elke dag vol in, een remise is bij hem zeldzaam. „Je kunt elf keer probe ren op remise te spelen ja. Dan haal je misschien meer punten, maar je leert er niet veel van." Aalberts, tot ieders verrassing tot het eindtoernooi doorgedrongen, kijkt wel naar het resultaat. De Dedemsvaarter wil geen kanon- nenvoer zijn en slaagt daar aardig in. Wie weet staan Sipma en Aal berts nog eens op een WK. Over een jaar of vijf, samen met de voorposten van het aanstormen de Chinese damleger. „Dat zal een hele opgave worden", puft Aalberts nu al. „Misschien kan ik dan in China aan het werk als coach of zo", kijkt Sipma meteen naar de kansen. Toch nog de avond van Messi door Leon ten Voorde BARCELONA - Hij wint landstitels bijna op bestelling. Als er geen al te gekke dingen gebeuren, vero vert Zlatan Ibrahimovic dit sei zoen met Paris Saint-Germain al weer z'n tiende kampioenschap in zijn rijk gevulde loopbaan. Maar het oeuvre van een groot meester is alleen compleet als er ook een internationale prijs wordt verdiend. En daar zit 'm nou net de witte vlek op zijn palmares. De excentrieke aanval ler moet in elk geval weer een jaar wachten op een plekje in de eregalerij van het topvoetbal, want gisteravond werd Ibrahimo vic voor de twaalfde keer in zijn loopbaan de pas afgesneden op weg naar de bekroning. De Zweedse gigant moest uiteinde lijk toch weer buigen voor de vlo uit Argentinië, Lionel Messi, die bij zijn invalbeurt het vastgelo pen Barcelona de flair teruggaf: 1-1. Voor Ibrahimovic restte slechts het besef dat dit de avond voor de superstunt had moeten zijn. Paris Saint-Germain was dichtbij bij de ontmanteling van de Catalaanse tik-tak-machine, totdat de deksel se Messi alsnog het Frans grootka pitaal berooid achterliet. Wat de uitschakeling voor Ibrahi movic extra pijnlijk maakte was dat het in Camp Nou gebeurde, de enige plek in voetballand waar hij regelmatig verdwaalt. In de ka thedraal van het hoge schoolvoet- bal scoorde hij nog nooit tegen Barca en vorig seizoen ging hij als speler van AC Milan na de neder laag helemaal door het lint tegen een man die hij nu weer tegen kwam, Björn Kuipers. Thssen de supermarkteigenaar uit Olden- zaal en de wereld vedette uit Mal- mo bleef het dit keer rustig. In te genstelling tot de voorgaande duels in de Champions League was er dit keer geen reden tot kla gen over de arbitrage, met Angelo Boonman uit Sluiskil als vierde of ficial. Zlatan speelde in 2009 nog een seizoen voor Barca, maar aan die periode beleeft hij louter zwarte herinneringen. In zijn veel gele zen biografie Ik Zlatan laat hij geen spaan heel van de cultuur bij de club en het gedrag van de toenmalige trainer Pepe Guardio- la. Bij de eerste ontmoeting tus sen de twee ging het volgens de speler al mis. „Hier in Barcelona staan we met beide benen op de grond, dus we komen niet met Ferrari's en Porsches naar de club", zo zou de oefenmeester de Zweed hebben toegebeten. Ths sen de twee kwam het daarna nooit meer goed. Ibrahimovic was in het boek ook niet bepaald lovend over het gedrag van Messi, maar na gisteravond zal hij moe ten erkennen dat het Barca zon der de nummer 10 de violist is zonder strijkstok. De toverstaf die het elftal soms naar duizelingwek kende hoogte tilt, ontbrak bij het elftal dat z'n maestro nagelbijtend langs de kant had staan. Vlak na rust gaf Ibrahimovic het passje op Pastore, die de gasten niet eens onverdiend aan de leiding bracht (0-1). Meteen werd Messi de dug-out uitgestuurd en direct kwam het stadion weer tot leven. Een paar minuten later stond hij met een fraaie actie ook aan de ba sis van de gelijkmaker van Pedro, die Barca de verlossende gelijkma ker schonk (1-1), waardoor Ibrahi movic opnieuw moet wachten op de ultieme omlijsting van zijn car rière. Bayern München heeft zich woens dagavond in de return tegen Juven- tus voor de Champions League niet laten verrassen. De Duitse ploeg van basisspeler Arjen Robben won in Turijn ook het tweede duel: 0-2. Mario Mand- zukic en invaller Claudio Pizarro maakten in het laatste half uur de doelpunten. Vorige week zegevier de de ploeg van trainer Jupp Heyn- ckes eveneens met 2-0 over de Ita liaanse kampioen. Bayern, dat zaterdag de landstitel al veiligstelde, kwalificeerde zich voor het tweede jaar op rij voor de halve finales van het kampioe nenbal. De brigade van Heynckes haalde vorig seizoen ook de finale van de Champions League. A door Jan Martens OVERIJSE - Met Peter Sagan is het nooit saai. Als de Slowaakse Pietje Bell van het profpeloton geen ron demiss in de billen knijpt, dan iaat hij wel zijn benen op indrukwek kende wijze spreken. Of hij slingert tijdens een persconferentie na weer maar eens een fraaie zege de ene na de andere kwinkslag in even accentrijk als aandoenlijk En gels de perszaal in. Gisteren in de Brabantse Pijl was het niet anders. Met dank aan het 23-jarige supertalent van Cannon- dale was de Belgische semiklassie- ker over 200 kilometer tussen Leu ven en Overijse van start tot fi nish een Sagan-show. Het begon 's ochtends met zijn publiek goedmakertje tegenover rondemiss Maya. Het eindigde aan het einde van de middag met de onwaarschijnlijke wijze waar op hij wereldkampioen Philippe Gilbert in de spurt bergop klopte. Om met Maya te beginnen, Sagan gaf haar voor de start een enorme bos bloemen als excuses voor zijn uit de hand gelopen geintje bij de huldiging na de Ronde van Vlaan deren. Het kneepje in haar billen, terwijl zij winnaar Fabian Cancel- lara kuste, was Sagan vooral op de social media op een storm van kri tiek komen te staan. De Slowaak ging al eerder in een videobood schap door het stof, maar deed dat gisteren nog eens publiekelijk over. Veel woorden wilde hij er niet meer aan vuil maken. „Het was bedoeld als grapje. Sommige zagen het ook zo, anderen waren geschokt. Daarom heb ik mijn ex cuses ook aangeboden. Maya heeft die aanvaard." Sagan gaf zijn verklaring nadat hij een wedstrijd gewonnen had, die hij volgens ei gen zeggen alleen maar als test had willen rijden. „Ik wilde kij ken hoe mijn benen aanvoelden. Het doel was nooit om hier te winnen. Maar het ging goed en toen in de laatste kilometers Nico- laes Maes en Greg van Avermaet wegreden, ben ik er voor gegaan." Dat hield in dat Sagan zelf) met Gilbert in zijn wiel, het gat naar Van Avermaet dichtte. De wereld kampioen leek op dat moment, met zijn BMC-ploegmaat Van Avermaet voorop, in een zetel te zitten. Maar nadat Sagan het gat gedicht had, liet hij even het tem po zakken. Toen Gilbert op zo'n 150 meter van de streep de sprint inzette, remonteerde Sagan de Waal eenvoudig om hem op de streep te verslaan. „Erg spijtig. De situatie was eigenlijk perfect voor Peter Sagan wordt gekust door de rondemissen na zijn zege in de Brabant se Pijl. foto Julien Warnand/EPA ons, maar Sagan was te sterk", ver beet Gilbert zijn tweede plek. Net als de rest van de concurrentie zal hij zich afvragen hoe Sagan in de Amstel Gold Race van komende zondag verslagen kan worden. Björn Leukemans, die achter het topduo derde werd, schudde al vast vertwijfeld het hoofd. „De beelden zeggen genoeg. De sterk ste heeft gewonnen", zuchtte de kopman van Vacansoleil-DCM. Sagan zelf bestreed zijn favorie- tenrol in de komende Nederland se World Tourklassieker na afloop met oneliners. Wat hij van het ver schuiven van de finish tot voorbij de Cauberg vindt? „Geen idee, als ik win zal ik zeggen dat het een goed plan was."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32