30e lentefeest 2013 ZEELAND André Kuipers: 'Zeeuwen gaan vroeg naar bed' Brand in Groede almanak Alfabet Provincie wil uitroeien kolganzen in Zeeland gedaan krijgen via uitspraak van Raad van State. sport Olympisch atleet aan de start van aflossingsmarathon www.pzc.nl/zeelandgeboekt Zeeuwen sloegen slaatje uit sluiting van Schelde zeeland ANWB roept op tot toloproer De laatste kaarten voor hef lentefeest zijn te koop Primera in Vlissingen ofvjj via www.lionslentefeest.nl; PZC DONDERDAG 11 april 2013 moeten van net land Kolganzen DEN HAAG - Veel kolganzen zijn er niet in de zomermaanden in Zee land maar het handjevol koppels dat de zomer in de provincie door brengt moet zoveel mogelijk wor den bestreden. Met deze eis stond de provincie Zeeland woensdag in hoger be roep voor de Raad van State in Den Haag. Daar verzetten GS zich tegen een uitspraak van de be stuursrechter in Middelburg die op aandringen van de Stichting Faunabescherming een streep zet te door het schudden van eieren en het afschieten van de be schermde vogels. Het provinciebe stuur voorspelde gisteren in Den Haag dat de kolgans in de toe komst ernstige gewasschade zal veroorzaken als nu niet wordt in gegrepen. Het gaat nog om kleine aantallen maar als de vogels onge stoord kunnen broeden kan de po pulatie honkvaste kolganzen snel groeien. Daarom kreeg de Fauna- beheereenheid Zeeland onthef fing om de vogels te bestrijden. De kolgans komt oorspronkelijk niet in Nederland voor. De vogel broedt in Siberië en komt in de winter met zo'n 700.000 exempla ren naar Nederland. Een klein aan tal kolganzen dat is ontsnapt uit Nederlandse waterwildcolleties of is aangeschoten kan niet terug en blijft in Nederland. De provin cie telde slechts acht kolganzen maar het juiste aantal is moeilijk vast te stellen omdat ze zich op houden in natuurgebieden. In de afgelopen jaren hebben landbou wers bij het Faunafonds een hand jevol schadeclaims ingediend. Faunabescherming is woedend omdat de provincie een excuus lijkt te zoeken om de kolgans in Nederland uit te roeien. „Het gaat ze niet om de schade te bestrij den maar om de populatie te eli mineren", zei woordvoerster A. de Jong van Faunabescherming. „We willen er niet méér krijgen", reageerden provincieambtenaren. Zeeland vroeg de Raad van State ook toestemming voor het afschie ten van reeën in het Polderland omdat die populaties te groot drei gen te worden. Ook in deze zaak stapte Faunabescherming vorig jaar met succes naar de rechtbank in Middelburg. Uitspraak in beide zaken door de Raad van State volgt binnen enkele weken. ZIERIKZEE - „Jullie gaan vroeg naar bed, hier." Dat zei astronaut André Kuipers woensdagavond in Zierikzee tijdens zijn eerste spreekbeurt in Zeeland sinds zijn verblijf vorig jaar van 193 dagen in het ruimtestation ISS. Op een zelfgemaakte foto die Kui pers liet zien is Zeeland een don kere vlek in nachtelijk Nederland. „En dat is mooi hoor. Jullie heb ben tenminste geen last van licht vervuiling en kunnen daardoor naar de sterren kijken." Kuipers, op uitnodiging van on dernemersclub OSD en de Schou- wen-Duivelandse vrijwilligers- beurs, vertelde allerlei feiten en feitjes over zijn ruimtereis. Han gend boven Zierikzee kon hij tot in Zweden kijken. Zijn meege brachte dropjes lustte daarboven niemand. Hij vloog op een stofzui ger door het ruimtestation en kos monauten mogen voor de lance ring de raket niet zien, want dat zou ongeluk brengen. Astronaut André Kuipers deelt handtekeningen uit, voorafgaand aan zijn lezing in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl GROEDE - Een uitslaande brand heeft woensdag rond twaalf uur vrij veel brand-, roet- en rookscha de veroorzaakt op-de bovenetage van een woning aan de Schuitvlot- straat in Groede. De brandweer had het vuur binnen een half uur tje onder controle. Vermoedelijk is de brand is ontstaan door een verhit schoorsteenkanaal waarop dakbeschot vlam vatte. Niemand was thuis, toen de brand uitbrak. Hij was zo trots als een pauw. Na weken elke maandag een letter te hebben geleerd, had de 5-jarige kleu ter uit Ritthem eindelijk alle 26 let ters van het alfabet achter de rug. Zijn moeder - die in familiekringen en op haar werk nu niet bekend staat om haar schoonschrift - wilde dat wel eventjes checken. In hanepoten handschrift schreef ze de letter a op een kladblok en vroeg aan haar zoontje welke letter ze had opgeschreven. De kleuter moest goed kijken. En hij moest nog eens goed kijken. Nee, die letter had hij nog niet ge leerd op school. Zijn moeder overweegt nu weer naar school te gaan. Voor een cur sus schoonschrift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21