Cyberaanval kan land platleggen VERDIEPING 9 ING, iDeal en de Telegraaf waren al slachtoffer. Cyberaanvallen kunnen iedereen treffen, ook de belangrijkste sectoren. Alle sectoren kunnen getroffen worden door een DDoS- aanval of een hack, ook de Vitale infra structuur' Estland werd in 2007 al nagenoeg platgelegd door een aanval uit (vermoedelijk) Rusland WOENSDAG 10 APRIL 2013 door Freke Remmers Jk angstaanjagend' noemt Herbert Bos het. „Er is 1 geen sector meer te be- denken die niet verbon- JL Ml* den is met het inter net", aldus de hoogleraar Computersys temen van de Vrije Universiteit Am sterdam. En dus geen sector die niet het slachtoffer kan worden van een hack of een DDoS-aanval distributed denial of service, het bestoken van een website met een grote hoeveelheid da ta waardoor die vastloopt). Ook de zo genaamde vitale infrastructuur niet. „Treinsignalering, energie, telecom, ze zijn allemaal kwetsbaar. Zeker voor hacks. DDoS-aanvallen zijn lastiger. Kritieke servers van bijvoorbeeld een kernreactor zijn moeilijk te bereiken van buitenaf. Ze worden beschermd door firewalls of zijn niet verbonden met het publieke internet. Met een DDoS- aanval ligt het systeem mis schien plat, maar dat is het dan ook", legt Bos uit. Bij hacks daarentegen wordt daadwer kelijk geprobeerd informatie te verza melen of zelfs te vernietigen. Dat ge beurde bijvoorbeeld in 2010 toen de Verenigde Staten en Israël, hoewel ze het nooit openlijk hebben toegegeven, een uraniumverrijkingsfabriek in Iran besmetten met het virus Stuxnet. Dat saboteerde toen de werking van de cen trifuges zonder dat dat in eerste instan tie opgemerkt werd. „DDoS-aanvallen zijn aan de orde van de dag. Het gaat bedrijven niet meer om de vraag óf ze worden aangevallen, maar op welke schaal. De meeste grote bedrijven hebben zich wel beveiligd, maar dan nog: als je echt grootschalig wordt aangevallen, houdt het op. Daar is geen kruid tegen gewassen", stelt Bos. En dan kan zo een heel land plat liggen, bewees Estland in 2007. Dat werd destijds (vermoedelijk) door Rus land op grote schaal aangevallen. Web sites van het Estse parlement, banken, ministeries, kranten en omroepen wa ren het slachtoffer. En dat allemaal om dat Estland een standbeeld van een Russische soldaat wilde verplaatsen. „Het land ging bijna op de fles", aldus Bos. „Er stond in sommige plaatsen zelfs geen melk meer in de schappen. Dat land is, net als wij, erg verweven met internet." Is Nederland wel voldoende beveiligd tegen cyberaanvallen? Erwin van der Zwan, adviseur cyberaanvallen voor het Adviescentrum Bescherming Vita le Infrastructuur, moet vaag blijven. „Ik kan daar geen antwoord op geven zonder in de problemen te komen met mijn opdrachtgevers. Over het alge meen lijkt Nederland het nog niet zo slecht te doen. De meesten weten hoe afhankelijk ze zijn van ICT. Maar ze worstelen ermee. Het zijn zulke grote en complexe systemen, maar waar zit ten de zwakke plekken? Sommige sec toren lopen voorop. De financiële sec tor heeft bijvoorbeeld al veel ervaring met fraude via het internet, maar de in dustriële omgeving, zoals de energie-, water-, olie- en gasdistributie, loopt wat achter. Daar is de laatste jaren pas meer aandacht voor computerbeveili ging. Die systemen zijn via onderlinge netwerken gekoppeld, maar minder toegankelijk via internet." Uiteindelijk blijft het een wedloop tussen systeem beveiligers en criminelen, waar de laat- sten vaak in het voordeel zijn. Van der Zwan: „Als systeembeheerder moet je alle zwakke plekken zoeken, een crimi neel heeft er maar één nodig. Die pro beert gewoon." Toch ziet Bos geen grote beren op de weg. „We moeten niet direct in paniek raken. Dat het treinverkeer ontregeld kan raken, wil ook niet zeggen dat het snel gebeurt. Ja, onlinewinkels zijn vaak nog wel makkelijk aan te vallen. Maar banken, energieleveranciers of de drinkwatermaatschappijen zijn goed beveligd. Daar kunnen alleen pro fessionele hackers binnenkomen. Dat kost een vermogen, dus daar moet je je redenen wel voor hebben. Maar dat het kan, is nu wel voldoende aange toond."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9