I I 'Damascus gebruikt chemische wapens' Syrische vluchtelingen niet I Servische veteraan schiet dertien mensen dood Hackers roven honderden miljoenen bij banken 6 BUITENLAND MARGARET THATCHER Dode man België was Socialisten schrappen in Nederland oud-minister De meesten moeten niks van Thatcher hebben, maar voor mij is ze een held BELGRADO Een 6o-jarige Servische vete raan uit de burgeroorlog in het vroegere Joegoslavië heeft gis terochtend vroeg dertien men sen doodgeschoten en gepro beerd zijn vrouw en zichzelf van het leven te beroven. On der de doden zijn z'n zoon en moeder. De slachting vond rond half vijf in de ochtend plaats in het dorp Velika Ivan- ca, ongeveer 40 kilometer ten zuidwesten van Belgrado. De man schoot eerst zijn 42-jarige zoon dood. Daarna bracht hij zijn echtgenote levensgevaarlij ke verwondingen toe. De man ging vervolgens langs vijfhui zen en vermoordde daar twaalf buren: vijf mannen, zes vrou wen en een jongen van 2 jaar. De meesten werden in hun slaap gedood. De veteraan TURNHOUT schoot daarna negen keer op zichzelf met zijn semi-automa- tisch wapen. Hij is samen met zijn vrouw in kritieke toestand naar een ziekenhuis gebracht. ie forever door onze correspondent Michiel Willems Politie in Velika Ivanca. PARIJS De man die zondag net over de grens in België dood werd ge vonden in een sporttas, was za terdag nog in Amsterdam. De nog onbekende man blijkt za terdag een GVB-kaartje, een kaartje voor het openbaar ver voer in Amsterdam, te hebben geactiveerd. Zijn lichaam werd ontdekt in een bos bij het dorp Wuustwezel. Het slachtoffer is een 1,90 meter lange, atletisch gebouwde man van in de 30. KIEV De Franse socialisten hebben de door een zwartgeldaffaire in opspraak geraakte oud-minis ter Cahuzac (Begroting) ge schrapt als partijlid. Het be stuur van Parti Socialiste (PS) nam dit unanieme besluit giste ren. Cahuzac, die in maart op stapte, heeft de socialistische regering van president Hollan- de grote schade berokkend door te liegen over zijn gehei me Zwitserse bankrekening. LONDEN CITY - In het financiële hart van Londen, de City, is er niets dan lof voor de voormalige premier. Het was immers Thatcher die de banken en het be drijfsleven in de jaren 80 vrij spel gaf om flink te groeien en grote winsten te maken. Steven, een handelaar bij een van de grote Britse banken in wat - na Wall Street - hét financiële dis trict van de wereld is, is dat niet vergeten. „De City is in de Thatcher-jaren pas echt wat gaan voorstellen en het is de tijd waar in we flinke bonussen gingen ge ven en krijgen; ik zou vandaag de dag niet zo'n lekkere bonus krij gen als Margaret Thatcher er niet zou zijn geweest", zegt de goedge- bekte bankier. Steven zit strak in het pak, terwijl hij in rap tempo een kant-en-kla- re lunch wegwerkt. Hij zit in een conferentiezaaltje tegenover de gi gantische St. Paul's kathedraal, de plek waar Thatcher volgende week een ceremoniële uitvaart met militaire eer krijgt. „Haar begrafenis had op geen be tere plek gekund", gaat hij verder. „St. Paul's is het kloppend hart van de City en Thatcher ademde de ondernemingsgeest die mij, mijn collega's en onze sector zo groot heeft gemaakt." Steven is ervan overtuigd dat 'Thatcherism' - een economisch beleid van lage belastingen, lage uitgaven en privatisering van diensten en de industrie - uitein delijk 'het beste model is voor ie dereen'. „Het is een synoniem voor groei en vooruitgang." Terwijl Steven zich verontschul digt ('sorry, business is calling') wandelt buiten David rond. Niet strak in pak, maar informeel ge kleed en ongeschoren, lijkt hij al le tijd van de wereld te hebben. De producent van muziekvideo's en reclamefilmpjes vertelt: „De meeste mensen in mijn vak moe ten niks hebben van Thatcher, maar voor mij is ze een held." David's roots liggen in Finchley, Filmproducent David de Londense buurt die Thatcher van 1959 tot 1992 vertegenwoordig de in het Britse Lagerhuis. De wijk kent een grote Joodse ge meenschap. „Thatcher was een vriend van Israël, iemand die mijn geloof een warm hart toe droeg, dat zal ik nooit vergeten", zegt hij geroerd. Even verderop in de City is Ruth op weg naar haar volgende af spraak. Zij is oprecht aangedaan door de dood van Thatcher. „Ik was bedroefd toen ik hoorde dat ze was overleden", vertelt de con sultant die in de financiële dienst verlening werkt. „Thatcher heeft dit land zijn zelfvertrouwen terug geven en Groot-Brittannië klaar gestoomd voor de volgende gene ratie", stelt ze trots, terwijl ze er aan toevoegt dat voor veel meisjes en vrouwen de voormalige rege ringsleider een icoon was. „Door haar besefte ik dat vrouwen de top kunnen halen." Van alle kri tiek wil Ruth niks weten. „Elke strijd die Thatcher aanging won ze moeiteloos; de vakbonden, Ar- gentinië, Europa. Ze mag dan mis schien een controversiële leider zijn geweest, maar of je het nou eens bent met haar of niet, Marga ret Thatcher was een sterke, dui delijke leider die wist wat ze wil de en zulke politici zijn tegen woordig maar wat zeldzaam." Hackers hebben met een mas sale internetaanval voor omge rekend 200 miljoen euro van bankrekeningen in Rusland en Oekraïne geroofd. De geheime diensten van de ex-Sovjetrepu blieken hebben naar eigen zeg gen 20 verdachten opgepakt. De hackers hadden met behulp van een virus toegang gekre gen tot het online bankieren van verschillende financiële in stellingen, zegt de Oekraïense geheime dienst. De groep cri minelen kon worden aangehou den nadat de benadeelde ban ken hadden geklaagd over leeg geplukte rekeningen. De leider van de bende was een 28-jarige Rus die in de Oekraïense stad Odessa woonde. De hackers kunnen tot zes jaar cel krijgen. Handelaar Steven Consultant Ruth foto's DPD door onze redactie buitenland BEIROET - Troepen die loyaal zijn aan de Syrische president Bashar al-Assad hebben volgens Ameri kaanse inlichtingendiensten che mische wapens ingezet. Dat meldt de Israëlische krant Haar- etz. De chemische wapens wer den op 19 maart bij Damascus ge bruikt in de strijd tegen rebellen. De Amerikanen zeggen dat ze niet hebben kunnen vaststellen of de chemische wapens dodelijk waren of de tegenstander 'slechts' tijdelijk uitschakelden. Amerika heeft al eerder laten we ten dat het gebruik van chemi sche wapens door de Syrische re gering het overschrijden van 'de rode lijn' betekent. Ingrijpen door Washington in de burgeroorlog wordt dan onafwendbaar. „We zullen niet accepteren dat chemi sche wapens tegen de Syrische be volking wordt gebruikt", zei presi dent Barack Obama in maart tij dens zijn bezoek aan Israël. Human Rights Watch heeft giste ren een rapport uitgebracht waar in de Syrische regering wordt be schuldigd van het bewust bom barderen van burgers. Deze aan vallen zijn volgens de mensen rechtenorganisatie een schending van het oorlogsrecht. Het rapport is gebaseerd op het bezoek van vijftig gebombardeerde locaties en meer dan 140 interviews met slachtoffers en ooggetuigen. On der meer bakkerijen met rijen wachtenden en ziekenhuizen zijn doelwit. Met de gebruikte muni tie, zoals clusterbommen, kan vol gens Human Rights Watch ook geen onderscheid worden ge maakt tussen civiele en militaire doelen. BESCHOUWING HULPACTIE door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - De Amerikaanse zieken huisserie Grey's Anatomy had twee Syrische dokters te gast in het fic tieve hospitaal, die werden ge traind door de Amerikaanse artsen. Op wrange wijze werd duidelijk hoe er in Syrië nu geopereerd wordt: in het donker onder het licht van een zaklamp, zonder ver doving en met weinig middelen. Hoewel dit een fictief verhaal was, was de uitzending effectie ver dan de Nederlandse hulpactie voor Syrië. Het was een klein ver haal, overzichtelijk en herkenbaar met een duidelijke oplossing: meer medicijnen en training voor artsen. Bij de recente Syrië-inzamelings- actie op de Nederlandse tv draai de het vooral om politiek en of de hulp wel bij de juiste politieke kant terechtkomt. Hoewel de meeste vluchtelingen president Bashar al-Assad graag zien vallen, is een acutere vraag of ze morgen te eten hebben. De tv-actie was bestemd voor de door de hele wereld beklaagde, Sy rische vluchtelingen, maar haalde een fractie op van wat er de afgelo pen jaren is gedoneerd voor bij voorbeeld voor natuurrampen. En dat terwijl de oorlog alleen maar meer mensen verjaagt. Misschien viel de opbrengst tegen omdat de schaal van de ellende onderhand vooral de gevoelens van hopeloos heid versterkt. „Wij zijn er al on gevoelig voor geworden en wij moeten er elke dag mee leven", zegt een Libanese. Na eerdere inzamelingsacties voor kleren en andere goederen voor de vluchtelingen zijn veel Li- banezen nu vooral bang voor de groeiende criminaliteit. Europa wil dat de vluchtelingen in de buurlanden blijven. In de Europese straten merk je daar door weinig van de vluchtelingen- crisis; alle EU-landen samen heb ben ongeveer 20.000 Syrische vluchtelingen verblijfsvergunnin gen verstrekt. In Libanon alleen al zijn meer dan 400.000 vluchtelin gen door de VN geteld. „Het is niet meer dan eerlijk dat anderen ook een deel van de verantwoor delijkheid op zich nemen", vindt Hulpactie voor Syrië was niet succesvol doordat de nadruk werd gelegd op de politieke situatie cp Filmproducent David

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6