I Komst van tweede Ook gemeenteraad achter plan voor super nog onduidelijk pension op champignonkwekerij Goese burgemeester ik 24 BEVELANDEN en THOLEN COFFEESHOPS Goese coffeeshop High Life: ingezetenencriterium is juridisch niet houdbaar. FF EF grootgrutters. Toen de gemeente echter een prijsvraag uitschreef bleek er maar één serieuze kandi daat te zijn. „Er lijkt beweging in de onderhandelingen te zitten." De tweede super is gepland aan de Stenevate bij de bestaande Em- té. Er is bewust gekozen voor een plek dichtbij de bestaande win kels zodat ook zij profiteren. Om dat het om een zichtlocatie gaat, stelt de gemeente een aantal voor waarden met betrekking tot on der meer de uitstraling van het ge bouw. De wethouder bestreed dat deze voorwaarden onredelijk zijn. „In de onderhandelingen is het ge ven en nemen." Het probleem is dat het pension op een bedrijventerrein komt, waar andere bedrijven actief zijn. Prins en Dingemanse bijvoor beeld, die er een schelpdierconser- venfabriek heeft. Dat bedrijf is bang dat het pension straks de be drijfsvoering belemmert omdat het botst met milieuregels waar aan het bedrijf moet voldoen. „Wij zijn niet bijster enthousiast over dit plan", zei Peter Koeman (CDA). „We moeten ervoor zor gen dat arbeidsmigranten die een positieve bijdrage aan de Reimers- waalse economie leveren op een goede manier worden gehuis vest." PvdA'er Kees Verburg vroeg of het niet mogelijk was een apart gebouw neer te zetten en ook WD en Leefbaar Reimerswaal uitten hun twijfels. „Het is goede huisvesting die aan de normen voldoet", zei wethouder Jaap Sin- ke (SGP). „Het is menswaardig. Er is de ondernemer alles aan gele gen om overlast te voorkomen. En er is hem ook alles aan gelegen om mensen die volop productie moeten draaien goed te huisves ten. Wij zijn niet over één nacht ijs gegaan en zijn tot de conclusie gekomen dat het kan." De raad besloot het plan toch ter inzage te leggen. Over een aantal weken volgt een definitief besluit. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Halverwege dit jaar moet duidelijk zijn of Heinkens- zand een tweede supermarkt krijgt. Wethouder Conny Miermans maakte dit dinsdagavond kenbaar tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad. Een aantal inwoners vindt de onduidelijkheid veel te lang duren. „We zijn nu al weer zeven maanden verder en we we ten nog steeds niets. De gemeen te stelt veel te hoge eisen." In het verleden was er behoorlijk wat belangstelling van diverse door Nadia Berkelder kruiningen - Ondanks twijfels van de gemeenteraad blijft Reimers waal toch het plan steunen om der tig arbeidsmigranten te huisvesten boven champignonkwekerij Braam in Yerseke. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de gemeente raad. Braam wil een pension bou wen bovenop zijn bedrijf, omdat hij geen andere mogelijkheden ziet om zijn werknemers onder dak te bieden: mensen in wonin gen in het dorp onderbrengen mag niet van de gemeente. 'I-criterium leidt tot problemen' door Luc Oggel GOES - Bijna een jaar na de invoe ring gaan de Goese coffeeshops nog altijd gebukt onder de nieu we landelijke regelgeving. De wietpas, waarmee coffeeshops be sloten clubs werden voor geregis treerde leden, kwam en ging, maar het ingezetencriterium is echter nog altijd van kracht. Bui tenlanders mogen geen wiet meer kopen en de Goese shops hebben hun klandizie en dus hun omzet daardoor met meer dan de helft zien kelderen, zeggen eige naar R. Warrens en bedrijfsleider M. van Veenendaal van High Life aan de Wijngaardstraat. Voor hen en coffeeshop Aarden aan de Gro te Markt reden om dit jaar hun (vrijwillige) financiële bijdrage aan het Goese drugspreventiebe- leid fors te verlagen; van 17.000 euro elk naar 5000 euro. Noodge dwongen en niet van harte. Want Warrens en Van Veenendaal zien met lede ogen aan hoe een voor heen goed werkbare situatie aan het veranderen is in een volgens hen onhoudbare. Niet alleen voor hun eigen bedrijf, maar ook wat betreft overlast en veiligheid. „Ik heb al personeel moeten ontslaan en misschien straks nog meer. Ter wijl ik goede mensen heb staan die weten hoe het werkt. Als het zo doorgaat, zal ik ook de ope ningstijden moeten veranderen", zegt Warrens. De verwachting dat de omzet weer zou toenemen na het afschaffen van de wietpas bleek niet uit te komen. „Het is te laat, iedereen heeft inmiddels een thuisdealertje. Maar je weet niet wat voor kwaliteit je dan krijgt, dat is het probleem." Het ingezetencriterium heeft ove rigens ook niet het door de over heid gewenste effect, zegt bedrijfs leider Van Veenendaal. „Ik moet alleen door de week al gemiddeld zo'n dertig klanten wegsturen. Dat is een hele klus, knettergek word ik ervan. Maar we staan ie dereen te woord. Sommigen koch ten hier al jarenlang en dan heb je het ook over medicinale gebrui kers." Over het beleid is niet goed nagedacht, stellen Van Veenen daal en Warrens. Van Veenendaal: „Als we er nou niet omheen kon den, oké. Maar dit rammelt aan al le kanten. Het is ingevoerd omdat er overlast zou zijn, maar daar is bij ons nooit sprake van geweest." Warrens: „Het druist tegen ons rechtvaardigheidsgevoel in." Hij wil dan ook niet spreken van drugstoeristen, maar van 'toeris ten die ook wel een een jointje ro ken'. Warrens voorspelt ook 'se rieuze problemen' door toene mend gebruik van en handel in harddrugs als speed en GHB als gevolg van het beleid. Van Vee nendaal: „Wij horen hier binnen wat er speelt. Maar omdat wij wor den gedoogd, liggen we feitelijk al op de grond." Dat de voorspelling van Warrens reëel is, blijkt uit het feit dat de politie afgelopen vrij dag een inval heeft gedaan in een woning in Goes waar in hard drugs werd gehandeld. Hoewel de regelgeving door het ministerie van Veiligheid en Justitie is opgelegd, is het de gemeente die verantwoordelijk is voor de hand having. Het lokale probleem wordt volgens Warrens en Van Veenendaal niet onderkend door de overheid. Ze wijzen op andere delen in het land, waar het i-crite- rium al zou zijn losgelaten. Er is wel beweging, maar hier wordt af gewacht." Met de zomer in aan tocht is het moment volgens Van Veenendaal daar om de regels te versoepelen. „Het i-criterium moet er gewoon af. Het is ook niet goed voor Goes, want die toe risten geven hun geld ook uit aan andere dingen. Er komen bij ons ook veel niet-blowers, puur voor de sfeer." Volgens Warrens zijn rechtszaken tegen de staat onver mijdelijk als er binnen nu en een paar maanden niets gebeurt. „Op basis van het gelijkheidsbeginsel. Want alles wat is verzonnen kan op basis van argumenten worden weerlegd." HighLife blijft dit jaar nog wel de zogeheten stapavonden voor ouders houden, om ze kennis te laten maken met het bedrijf en te laten zien hoe er wordt gewerkt. Die zijn succesvol. Volgend jaar mei staat een bezoek van de vrou wenvereniging gepland. De lounge van coffeeshop High Life. Hier komen ook veel niet-blowers, puur door Luc Oggel GOES - De Goese burgemeester René Verhulst blijft erbij: „Ik zie geen grote verschillen met de over last voor, tijdens en na de wiet- O pas. Wel begrijpt hij de frustratie van de coffeeshophouders wat betreft het ingezetenencriterium. Dat bui tenlanders inmiddels wel in ande re gemeenten terecht zouden kun nen bij coffeeshops, hoort Ver hulst ook. „Ik vraag dat ook elke keer na, want als er ergens een verruiming komt, ga ik ook niet meer het braafste jongetje van de klas spelen. Maar dat moet ik wel van justitie horen. Volgens justi tie wordt op dit moment overal gehandhaaft, behalve in Amster dam. Ik hoor wel dat het i-crite rium in Lisse zou zijn losgelaten, dus dat probeer ik uit te zoeken. Ik blijf er wel mee bezig, maar ik kan niet meer doen dan wat ik nu doe, ik hou me aan wat justitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52