Teeven wil Duitsers in Hollandse Service dienstapotheek onder druk na rechterlijk vonnis eevaneems ti'dbommen la gevangenis Tristan van der v> 4 BINNENLAND LONE WOLVES Hoeveel tikkende lopen er rond? „De groep is onzichtbaar." Personeel gevangenissen en tbs-klinieken stelt ultimatum en dreigt met staking op 25 april Ze willen niet achterhaald kunnen worden. Dus gebruiken ze internet passief Op sommige plaatsen moeten patiënten hun medicijnen contant afreke nen bij de dienstapotheek Ongrijpbare haat om DEN HAAG - De komst van Duitse gedetineerden naar Nederland kan helpen om gevangenissen in grens provincies open te houden. Staats secretaris Fred Teeven (WD, Veilig heid en Justitie) legt die optie bin nenkort bij de Duitsers op tafel. In de Tilburgse gevangenis zitten al sinds 2010 meer dan vijfhon derd Belgische gedetineerden. Daardoor kan de Brabantse gevan genis openblijven en behouden honderden werknemers hun baan. Teeven bezuinigt 340 miljoen eu ro op het gevangeniswezen. Het aantal plaatsen voor gevangenen wordt teruggebracht. Onder meer de complexen in Arnhem, Doetin- chem en Breda moeten dicht. De plannen van de staatssecreta ris stuiten op veel onvrede: het personeel van gevangenissen en tbs-klinieken dreigt daarom op 25 april het werk neer te leggen. Als ultimatum stellen de werkne mers dat de bezuinigingen uiter lijk volgende week van tafel moe ten zijn, heeft vakbondsbestuur der Frans Carbo van Abvakabo FNV laten weten. Volgens de vak bond zullen er door de minimale bezetting op de stakingsdag geen problemen ontstaan. Teeven is er desondanks niet blij mee en noemt de staking 'prema tuur'. Volgens hem krijgen voor- en tegenstanders tijdens een hoor zitting in de Tweede Kamer volop de ruimte hun mening te geven. De WD noemt staken 'het volste recht' maar vindt het voorbarig. De PvdA heeft begrip. Kamerlid Ahmed Marcouch: „Maar de bezui niging is een pijnlijke realiteit." Vanuit de oppositie klinkt steun voor het verzet. Ook de gevange nen staan er achter, stelt de Bond van Wetsovertreders: „Want met de bezuinigingen wordt het regi me hoogstwaarschijnlijk sober der." door Niki van der Naald illustratie Farhad Karimi ENSCHEDE - Waar opgekropte frus traties, psychische problemen, fundamenteel wantrouwen tegen instituties en wapenbezit toe kun nen leiden, daar herinnert de her denking van het schietdrama dat de 24-jarige Tristan van der V. ver oorzaakte ons ieder jaar pijnlijk aan. Lone wolveszo noemt de weten schap types als Tristan: doorge draaide individuen die buiten het zicht van ouders, hulpverleners en de autoriteiten uitgroeien tot tikkende tijdbommen. Door 'Alphen' is de overheidsin- teresse in dit soort zonderlinge fi guren alleen maar toegenomen. GGD-instellingen en psychiaters zeggen alerter te zijn en de politie heeft een wake-up-call gekregen wat betreft de controle op wapen vergunningen bij lieden met psy chische problemen. Maar hoeveel potentiële Tristans er nog rondlo pen? Daar valt maar moeilijk een vinger achter te krijgen. Typerend Onderzoeker Peter de Vries door Paulus Smits DEN HAAG - Dienstapotheken ma ken zich in toenemende mate zor gen over het voortbestaan van hun dienstverlening in avond- en nacht uren en in de weekeinden. Gisteren verloor een apotheker uit de Bollenstreek een kort ge ding tegen zorgverzekeraar Ach- mea over de vergoeding van de medicijnen die bij de dienstapo theek worden verstrekt. Vorige week nog won een apotheker in een soortgelijk geschil. Patiënten merken tot nu toe wei nig van de onenigheid tussen apo thekers en zorgverzekeraars, die zich toespitst op de circa 55 dienst apotheken in ons land. Alleen op enkele plaatsen (in de Bol lenstreek bijvoorbeeld) heeft het ertoe geleid dat patiënten hun me dicijnen contant aan de balie van de dienstapotheek moeten afreke nen. Later krijgen ze dat wel weer terug van de verzekering. Het extra bedrag dat de apotheker re kent voor de service buiten kan tooruren, vordert de verzekeraar vervolgens terug bij de apotheek. Dat laatste is de apothekers een doorn in het oog. Er is een extra vergoeding voor in avond-, nacht en zondagdiensten op recept ver strekte middelen (ruim 1,4 mil joen recepten per jaar). Maar dat bedrag is volgens de apothekers sowieso al niet toereikend om een dienstapotheek rendabel te maken. Een dienstapotheek is in veel gevallen ondergebracht in een pand nabij de huisartsenpost. Voor dat pand en voor de persone le bezetting ervan maken apothe kers meer kosten dan ze vergoed krijgen door de zorgverzekeraar, zeggen ze. Zij vrezen dan ook voor de kwaliteit van hun zorgver lening, zegt woordvoerder Rob Se- bes. Achmea vindt dat het contrac tueel vastgelegde extra bedrag dat ze verstrekken voor de avond-, nacht- en weekeindeverstrekking toereikend is. De meeste dienst apotheken verrichten buiten kan tooruren werkzaamheden voor een dertigtal apotheken uit de re gio. Afspraak is dat patiënten bin nen drie kwartier bij een dienst apotheek moeten kunnen zijn. Op sommige plaatsen is eerder al onenigheid geweest tussen verze keraars en apotheken. In Haarlem heeft dat tot sluiting van de dienstapotheek geleid. Die dienst verlening wordt nu verzorgd door het Kennemer Ziekenhuis. Achmea-woordvoerder Ferry Vis ser wil niet spreken van een on overbrugbaar verschil van me ning met de apothekers. „Wij wil len de zorg betaalbaar houden voor onze verzekerden. Daarover hebben we tariefafspraken ge maakt. Als apothekers de tarieven eenzijdig verhogen, gaat dat ten koste van onze verzekerden." Visser erkent dat soms een dienst apotheek met hogere kosten kan worden geconfronteerd dan ver goed worden. „In die gevallen zul len de apothekers zich moeten be zinnen op het bestaansrecht van de dienstapotheek. Misschien zijn er wel te veel dienstapotheken. Over dit soort zaken zijn we vol op in overleg met apothekers, Volksgezondheid en andere be trokken partijen." Hij denkt dat ze er wel uit komen. „Ons is er veel aan gelegen snel overeen stemming te bereiken." Daar kan apothekerszegsman Se- bes zich helemaal in vinden. voor dit soort figuren is juist dat ze onder alle radars van alle in stanties door vliegen. Toch hebben wetenschappers van de Universiteit Twente getracht onderzoek te doen naar jonge mensen die juist aan dat crite rium voldoen. 'Systeemhatende jongeren' die zich niet eens zo zeer tot ware agressors hoeven te ontwikkelen, maar die wel een bijna fundamentalistisch wan trouwen tegen de buitenwereld hebben. De gebeurtenissen in Al phen aan den Rijn vormden één van de redenen om al eerder bij justitie binnengekomen signalen van jeugdwerkers - over het be staan van een scene van jongeren die zich totaal afkeren van de maatschappij - nader te bekijken. Het fenomeen bestaat, conclude ren de betrokken onderzoekers: universitair docent 'maatschappe lijke veiligheidszorg' Guus Meers hoek en Peter de Vries van de vak groep 'psychologie van conflict, ri sico en veiligheid'. Maar dat moe ten ze wel alleen baseren op ge sprekken met jeugdwerkers. Want ondanks herhaalde pogin gen hebben ze geen van de jonge ren zelf kunnen spreken. „Het lijkt een beetje te zijn overge waaid uit Amerika. Die jongeren hebben een fundamenteel wan trouwen tegen de overheid, dat leidt tot een soort terugtrekking. Ze willen in alles op zichzelf aan gewezen zijn. Ze denken: door op mezelf te zijn ben ik onkwetsbaar en kunnen ze me niets maken", al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4