Middelburg verstuurt Schouwse belastingen 'Ingezetenen-criterium leidt tot problemen' Excursie per boot naar Weervisserij Taaie strijd over plan voor bouw Kinderen uit Dreischor van starterswoningen aan Lijnzaad in filmpje Oranjefonds Te veel losse eindjes' SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Overvallers aangehouden WOENSDAG 10 APRIL 2013 door Luc Oggel GOES - Bijna een jaar na de invoe ring gaan de Goese coffeeshops nog altijd gebukt onder de nieuwe landelijke regelgeving. De wietpas, waarmee coffeeshops besloten clubs werden voor geregistreerde leden, kwam en ging, maar het in gezetencriterium is echter nog al tijd van kracht. Buitenlanders mogen geen wiet meer kopen en de Goese shops hebben hun klandizie en dus hun omzet daardoor met meer dan de helft zien kelderen, zeggen eige naar R. Warrens en bedrijfsleider M. van Veenendaal van High Life aan de Wijngaardstraat. Voor hen en coffeeshop Aarden aan de Gro te Markt reden om dit jaar hun (vrijwillige) financiële bijdrage aan het Goese drugspreventiebe- leid fors te verlagen; van 17.000 euro elk naar 5000 euro. Noodge dwongen en niet van harte. Want Warrens en Van Veenendaal zien met lede ogen aan hoe een voor heen goed werkbare situatie aan het veranderen is in een volgens hen onhoudbare. Niet alleen voor hun eigen bedrijf, maar ook wat betreft overlast en veiligheid. „Ik heb al personeel moeten ontslaan en misschien straks nog meer. Ter wijl ik goede mensen heb staan die weten hoe het werkt. Als het zo doorgaat, zal ik ook de ope ningstijden moeten veranderen", zegt Warrens. De verwachting dat de omzet weer zou toenemen na het afschaffen van de wietpas bleek niet uit te komen. „Het is te laat, iedereen heeft inmiddels een thuisdealertje. Maar je weet niet wat voor kwaliteit je dan krijgt, dat is het probleem." Het ingezetencriterium heeft ove rigens ook niet het door de over heid gewenste effect, zegt bedrijfs leider Van Veenendaal. „Ik moet alleen door de week al gemiddeld zo'n dertig klanten wegsturen. Dat is een hele klus, knettergek word ik ervan. Maar we staan ie dereen te woord. Sommigen koch ten hier al jarenlang en dan heb je het ook over medicinale gebrui kers." Over het beleid is niet goed nagedacht, stellen Van Veenen daal en Warrens. Van Veenendaal: „Als we er nou niet omheen kon den, oké. Maar dit rammelt aan al le kanten. Het is ingevoerd omdat er overlast zou zijn, maar daar is bij ons nooit sprake van geweest." Warrens: „Het druist tegen ons rechtvaardigheidsgevoel in." Hij wil dan ook niet spreken van drugstoeristen, maar van 'toeris ten die ook wel een een jointje ro ken'. Warrens voorspelt ook 'se rieuze problemen' door toene mend gebruik van en handel in harddrugs als speed en GHB als gevolg van het beleid. Van Vee nendaal: „Wij horen hier binnen wat er speelt. Maar omdat wij wor den gedoogd, liggen we feitelijk al op de grond." Dat de voorspelling van Warrens reëel is, blijkt uit het feit dat de politie afgelopen vrij dag een inval heeft gedaan in een woning in Goes waar in hard drugs werd gehandeld. Hoewel de regelgeving door het ministerie van Veiligheid en Justi tie is opgelegd, is het de gemeen te die verantwoordelijk is voor de handhaving. Het lokale probleem wordt volgens Warrens en Van Veenendaal niet onderkend door de overheid. Ze wijzen op andere delen in het land, waar het i-crite- rium al zou zijn losgelaten. Er is wel beweging, maar hier wordt af gewacht." Met de zomer in aan tocht is het moment volgens Van Veenendaal daar om de regels te versoepelen. „Het i-criterium moet er gewoon af. Het is ook niet goed voor Goes, want die toe risten geven hun geld ook uit aan andere dingen. Er komen bij ons ook veel niet-blowers, puur voor de sfeer." Volgens Warrens zijn rechtszaken tegen de staat onver mijdelijk als er binnen nu en een paar maanden niets gebeurt. „Op basis van het gelijkheidsbeginsel. Want alles wat is verzonnen kan op basis van argumenten worden weerlegd." ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland en Veere willen voor hun belastingzaken vanaf 1 januari 2014 aansluiten bij de ge meenten Middelburg en Vlissin- gen. Deze gemeenten werken nu ruim een jaar samen. Hierdoor worden kosten bespaard en wordt de dienstverlening verbeterd, zeg gen de gemeenten. Uit recent onderzoek is gebleken dat ook Schouwen-Duiveland en Veere hun voordeel kunnen halen in het samenwerkingsverband. De afspraak is dat de gemeente door Rebecca van Kaam THOLEN - Het komend ansjovissei zoen worden er op de Oosterschel- de weer verschillende vaartochten naar de weervisserij gehouden. Al leen tijdens deze vaartochten krij gen mensen de kans om deze eeu wenoude methode om ansjovis te vangen te bekijken. Stichting Behoud Weervisserij (SBW) houdt dit jaar vier vaar tochten vanuit de Bergsediepsluis op de Oesterdam, aan de Ooster- Middelburg 'gastgemeente' blijft. Dit houdt in dat vanuit de provin ciehoofdstad de aanslagen en de facturen worden gestuurd. Ook klachten worden in Middelburg afgehandeld. Wat dit voor het be- lastingpersoneel van Veere en Schouwen-Duiveland betekent, wordt de komende tijd in kaart ge bracht. De Walcherse gemeenten en Schouwen-Duiveland zien de samenwerking op het vlak van be lastingen als een begin en bekij ken op welke gebieden nog meer kan worden samenwerkt. scheldekant. Weervisserij is in de zestiende eeuw ontstaan en wordt nu alleen nog in het ooste lijk deel van de Oosterschelde toe gepast. De ansjovis wordt gevan gen in 'weren', kamers van hou ten stokken waar fuiken in han gen. De vis zwemt er zeifin. Er zijn vaartochten op 12 en 19 mei en 21 juni met de zwerven. Op 1,14,20 en 29 juni zijn er vaart ochten van SBW. www.zwerver3.nl en www.behoudweervisserij.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De plannen voor de bouw van tien starterswoningen aan de Lijnzaad in Burgh-Haamste- de blijven voor omwonenden een steen des aanstoots. Een aantal be woners van de aanpalende Zand weg deed gisteren via de commis sie bezwaarschriften een ultieme poging het in hun ogen onzalige plan tegen te houden. „Formeel heeft de gemeente mis schien correct gehandeld, maar het gaat hier om het recht en rechtsgevoel", vatte Rutger Punt de gevoelens van de Zandwegbe woners samen. Het vorig jaar door de Schiedamse broers Bert en Herman Toorman gelanceerde plan voor het verlengen van de Lijnzaad in Burgh-Haamstede heeft van meet af aan veel stof doen opwaaien. Zowel bewoners van de Lijnzaad als mensen uit omliggende straten klommen in de pen. De bezwaarmakers zijn onder meer bang dat door de nieu we huizen parkeerproblemen ont staan op de Lijnzaad. Ook trekken omwonenden openlijk in twijfel of er überhaupt wel behoefte is aan de geplande starterswonin gen. Verder bestaat de vrees voor wateroverlast en vinden de bewo ners van Lijnzaad en Zandweg dat hun woongenot aangetast wordt door de bouw van de star terswoningen. Kort samengevat vinden de bewo ners dat de gemeente ten onrech te de belangen van de gebroeders Toorman zwaarder laat wegen dan het belang van haar eigen in woners. De gemeente weer spreekt dat. Volgens woordvoer der Robert Stam zijn er simpel weg geen gronden waarop de ge meente de door de gebroeders Toorman gevraagde bouwvergun ning kan weigeren. Punt was niet onder de indruk. „Het lijkt erop alsof dit doorgedrukt wordt." door Ton van den Nouweland DREISCHOR - Omdat de Reisterse Droomclub in de finale van de wedstrijd Kroonappels zit, wer den dinsdag door een medewer ker van het Oranjefonds filmopna men gemaakt in het dorp. Kroonappels is een wedstrijd tus sen initiatieven die de leefbaar heid verbeteren. Kroonappels vindt plaats rond de inhuldiging van koning Willem-Alexander. Van alle zestig finalisten worden opnamen gemaakt. Die worden op 18 april vertoond tijdens de fi nale van Kroonappels. Een selec tie hiervan gaat als documentaire reizen door het koninkrijk. Een andere selectie wordt uitgezon den op televisie. De Reisterse Droomclub doet mee in de catego rie Jeugd en moet het opnemen te gen 19 medefinalisten. De Droomclub trommelde dins dagochtend 45 kinderen op, die verschillende activiteiten in het dorp uitbeeldden. Zo werd een lange burentekening gemaakt en meegewerkt aan de burenkrant. De zwemsteiger in de Grevelin- gen is eveneens een initiatief van de Droomclub. De kinderen kre gen daar allemaal een vlaggetje in de hand gedrukt en moesten 'Groetjes uit Dreischor' roepen. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Omwonenden van de bloemenkas van Hans van der Wekken aan de Kloosterweg in Noordgouwe willen dat de gemeen te garandeert dat de nieuwe - gro tere - kas landschappelijk goed in gepast wordt. Dat werd gisteren duidelijk tij dens de vergadering van de com missie bezwaarschriften. „We zijn er niet op uit om de bouw plannen te blokkeren, maar we vinden wel dat er nu nog te veel losse eindjes zitten", omschreef woordvoerder Frank van Rotter dam de bezwaren van de omwo nenden. Zij zijn onder meer bang voor geluidsoverlast van vracht wagens en koelmotoren. De om wonenden willen daarom duide lijke en vooral meetbare afspra ken. Niet alleen over de land schappelijke inpassing van de bloemenkas maar ook voor wat betreft de geluidsproductie. „De geluidsdruk is nu niet bepaald. Wij willen graag een meetbare norm", aldus Van Rotterdam. De angst voor lichthinder is bij de omwonenden weggeëbd. Bloem kweker Van der Wekken zegt toe dat hij in de kas geen assimilatie verlichting gaat gebruiken. ZOUTELANDE - De politie heeft drie jongens aangehouden op ver denking van het plegen van een overval op een winkel in Zoute- lande op vrijdag 14 september 2012. Die dag rond 17.45 uur lie pen drie jongeren de winkel aan de Westkapelseweg binnen en be dreigden de aanwezige winkelme dewerkers. Er ontstond vervol gens een lichte worsteling waarna de jongens de winkel zonder buit zijn uit gevlucht. De drie zijn, al dus de politie, maandag aangehou den. Het gaat om een Middelbur ger (17) en twee Vlissingers van 15 en 17 jaar. Ze zitten nog vast. Kinderen uit Dreischor op de zwemsteiger. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49