I 449.- Heemkundige Kring zoekt Zeeuwse sporen van W01 Moestuinspeurtocht intratuin 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Kom naar de winkel en ruik, proef en voel de lente! Klfl Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118-551623 Donderdag en vrijdag koopavond, www.intratuin.nl kleurtje leven Loungeset Kreta 3-delig, bestaat uit 2-zitsbankll links en rechts en een hoekstuk, wicker met aluminium frame/B bruin, inclusief kussens, 2 jaar garantie. Loungeset Romeo 3-delig, bestaat uit 2-zitsbank links en rechts en een hoekstuk, wicker met aluminium frame, grijs, ook in naturel, inclusief kussens, 2 jaar garantie, exclusief tafel met kussen. IHTr Grillsmart 3 3 roest vaststalen branders, 1 zijbrander, gietijzeren rooster en bakplaat, uniek vetafdruipsysteem waardoor je vlees niet meer aanbrandt! 529? Diningset H ai kou 5-delig, bestaat uit tafel Astrid met glasplaat, 150 x 90 x 73 cm, en 4 verstelbare stoelen Haikou met textileen zitting, antraciet met zwart, 2 jaar garantie. 395? stoel Haikou 69r Tafel Astrid 119? Haal ons lentemagazine 'Blad' op in de winkel en ontvang een waardecheque t.w.v. 5.-. Voor de kinderen, iedereen heeft een troostprijs, de hoofdprijs is een complete moestuin t.w.v. €75.- huisarts Folmer uit Driewegen een dagboek bijhield gedurende de hele Eerste Wereldoorlog. De Heemkundige Kring is op zoek naar de familie van Folmer om wellicht een kopie van het dag boek te kunnen inzien. Ook uit de catalogus blijkt dat de echtgenote van dominee De Voogd in 's-Heer Arendskerke een actie op touw zette om brie ven te schrijven aan militairen die vochten aan het Belgische front. Het moet een omvangrijke actie zijn geweest, want het Rode Kruis ondersteunde de vrouw van de dominee. Het was het Ro de Kruis dat de brieven bij de mi litairen aan de Ijzer bezorgde. Een deel van de correspondentie is te zien geweest in het Goese WOi- museum. Wat ook bekend is, is dat in Zee land, vooral in het begin van de oorlog, Belgische vluchtelingen in gekwartierd zijn geweest. Verha len, foto's en correspondentie daarover zijn bij de Heemkundige Kring De Bevelanden ook van har te welkom. Het hardst hoopt Otto Hooger- huis op egodocumenten als dat van zijn opa Willem. Juist per soonlijke verhalen geven een beeld van hoe de oorlog aan de an dere kant van de grens werd be leefd. Hoe meer persoonlijke ver halen er zijn, hoe beter ze volgens Hoogerhuis aan elkaar en andere sporen zijn te refereren. Iedereen die wat heeft uit die tijd kan bellen of mailen met Otto Hoogerhuis: 0113-312597 of hoogerhuis@zeelandnet.nl. door Mieke van der Jagt De Zeeuwen in het 14e Regiment Infanterie hebben jarenlang de grens in West-Brabant bewaakt. Deze foto moet in 1914 of 1915 zijn gemaakt. De Pruisische helm van de Duitser op de achtergrond werd daarna afgeschaft. gekerke. Gedurende zijn hele diensttijd noteerde Willem Hoo gerhuis kleine sociale waarnemin gen en ook zijn contacten met de Duitsers werden nauwkeurig be schreven. De grens was maar een dunne lijn en aan weerskanten stonden de bewakers: Duitsers en Neder landers, voornamelijk Zeeuwen. Van vijandelijkheden over en weer was nauwelijks sprake, wel van enige handel en met sommi ge Duitsers kon je 'best gezellig buurten'. Er moet, weet Hoogerhuis, nog re delijk wat materiaal over de Eer ste Wereldoorlog rondzwerven. Van een WOi-museum in Goes is nog een inventarislijst bekend. Dat museum, gesticht door bank directeur J. A. Wilton van Reede, moest de verschrikkingen van de oorlog in de herinnering van de mensen levend houden. Het mu seum was gevestigd in de Wijn gaardstraat. Door een zakelijke af faire kon Wilton van Reede het museum niet meer betalen, zodat het kort na de opening al sloot. De inventaris is verkocht aan het Rode Kruis in Den Haag, maar ook daar is het verdwenen. Hoo gerhuis vermoedt dat de boel la ter per kavel is verkocht, zodat het versnipperd over Nederland en wellicht daarbuiten wordt be waard. Uit de catalogus is bekend dat een Nederland bleef neu traal', is de eeuwige voetnoot bij verha len over de Eerste Wereldoorlog. Daar door dreigen de sporen, die de Grote Oorlog in de grensstreek heeft getrokken, in de vergetel heid te raken. Die sporen zijn er wel degelijk, ook in Zeeland, want vanaf juli 1914 tot aan de wapenstilstand in november 1918 zijn veel Nederlan ders gemobiliseerd, vooral voor grensbewaking. De Heemkundige Kring De Bevelanden, die een spe ciale herdenkingsuitgave van het tijdschrift De Spuije voorbereidt, is op zoek naar getuigenissen. Vol gens Otto Hoogerhuis van de Heemkundige Kring kan dat van- alles zijn: ansichtkaarten, brieven, foto's, dagboeken of delen van een uitrusting. Eén bron heeft Hoogerhuis in elk geval: de notities van zijn opa, Willem Hoogerhuis uit Zonne- maire, die op 11 juli 1916 bij de Keuringsraad in het gemeente huis van Noordgouwe werd goed gekeurd. Na een training in Den Haag, kwam hij in het 14e Regi ment Infanterie, waarin veel Zeeuwen zaten. Hij werd gelegerd in Bergen op Zoom, in Roosen daal, hier en daar ingekwartierd aan de grens en op mars gestuurd naar Walcheren, waar hij zijn bes te kwartier van de mobilisatie vond. Dat was bij het gezin van ar beider Johannes Simpelaar in Big- Putte (JfJtr.) dorpstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48