In kunst van weglaten de essentie behouden Reddeloos, radeloos en ook nog redeloos CULTUUR 31 Laatste acts voor Zeeuwse Belofte Gemeenten Hulst en Sluis lonken bij opening naar het nieuwe FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. AGENDA WOENSDAG 10 APRIL 2013 VLISSINGEN - Rapper Willy The Poet en de bands Monsun The Majestic Masters Of Mayhem en Jimmy Dumbbell zijn de laatste drie deelnemers aan de finale van de Zeeuwse Belofte. Een vakjury selecteerde hen uit demo's die wa ren ingezonden. De andere acts in de finale zijn de drie Popaanzee- deelnemers Steady New Sounds, The Venues en Geert the Chiefs. De finale vindt dit jaar plaats tij dens het Bevrijdingsfestival, op 5 mei in Vlissingen. De winnende act vertegenwoordigt Zeeland tij dens de Sena PopNL awards 2013. door Ali Pankow VLISSINGEN - „Bij het horen van de roep van die fazant direct in het be gin van de film, dacht ik: 'O, prima, dat zit goed'. Geweldig zoals Nan- ouk met haar film de sfeer van mijn boek heeft getroffen." Dat zei auteur Gerbrand Bakker gisteravond tijdens een vraagge sprek aansluitend op de voorpre mière van de film Boven is het stil bij Film by the Sea (FbtS) door het jaar in CineCity in Vlissingen. Directeur Leo-Hannewijk van FbtS sprak met regisseur Nanouk Leopold en met Bakker, schrijver van het gelijknamige boek. „Het is een film die getuigt van de kunst van het weglaten, waar bij de essentie is behouden",con cludeerde Hannewijk. De regisseur liet weten in dat weg laten drastische keuzen te hebben moeten maken. „Ik had 4,5 uur aan opnamen. Aanvankelijk wilde ik iets meer van de backstory in de film stoppen, maar ik had het gevoel dat het verhaal bij meer uit leg ging inzakken." Toch koos Leopold soms wel voor langdurige opnamen. „Vaak wil ik heel dicht bij het personage zijn. Het gaat dan juist niet om het spreken, maar om de handelin gen. Juist daaraan kun je zien hoe iemand zich voelt." De hoofdrol van de boerenzoon Helmer wordt vertolkt door Jeroen Willems, de acteur die nog voor het definitief gereed komen van Boven is het stil plotseling overleed. De tragiek daarvan zal verbonden blijven met deze film. Leopold koos er bewust voor de opnamen voor deze film in Zeeuws-Vlaanderen te maken, omdat het landschap haar precies de gewenste beelden bood. Zij liet desgevraagd weten ook het ge bruik van dialect te hebben over wogen. „Ik heb daar vanaf gezien omdat ik het daarmee te specifiek zou maken." Gerbrand Bakker liet Leopold bij de verfilming van zijn boek volle dig haar eigen gang gaan en wilde ook geen zeggenschap in het sce nario. Toch gaf ze hem inzage in de laatste versie. „Ik vond het pri ma en toen de opnamen van de film eenmaal begonnen, wilde ik ook wel klein een rolletje", vertel de hij gisteravond. Bakker is een van de beddenbezorgers in de film. Met veel gevoel voor humor schetste hij hoe het sjouwen met die matras voor de camera hem af ging. Leopold denkt inmiddels na over een script voor een nieuwe film. „Misschien wel een politie film", vertrouwde zij het publiek toe en Bakker liet weten dat zijn boek De Omweg ook verfilmd gaat worden. Boven is het stil is vanavond vanaf 19.15 uur te zien bij het Filmfesti val van Zeeuws-Vlaanderen in CineCity, Terneuzen. Daarbij zul len Gerbrand Bakker en producen- te Els Vander vorst aanwezig zijn. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Biezelinge Filosofielezing prof. dr. Th. Verbeek over Descartes.De HeyZon, 20.00 uur Middelburg Mojam (latinjazz), Desafinado, 21.00 uur Muziekpodium Wolfert Brederode In ternational Quartet, Schuttershof, 21.30 uur Oostburg Concert The Flying Pickets, Ledeltheater, 20.15 uur Terneuzen Cabaret Jochem Myjer (uitverkocht), Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Session ft. Lisa-Jane Leo van de Ket terij, Café Popeye, Nieuwendijk 7, 22.00 uur. Filmfestival biedt regiobreed kansen door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Een zeldzaam gla- mourmoment gisteravond tegen achten in het centrum van Ter neuzen. Een witte limousine arri veerde bij bioscoop CineCity. Uit de riante wagen stapten actrice Angela Schijf en schrijfster Ma rion Pauw, die vaardig en stijlvol het welkom van cameraploegen, fotografen en fans ondergingen. De grote première van de film Daglicht, gebaseerd op de gelijkna mige bestseller van Pauw en met Schijf in de rol, was maandag avond in Thschinski in Amster dam, maar Terneuzen volgde pre cies een etmaal later als eervolle tweede. De eerste editie van het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen kreeg daarmee een waardige ope ning. De afgelopen twee jaar probeerde Film by the Sea 'Terneuzen' als tweede festivallocatie te ontwik kelen, maar de publieke belang stelling viel tot nu toe tegen. Cine- City-exploitant Ad Weststrate be sloot daarom tot een eigen festi val, met een programmering ge richt op een breder publiek. Jac. Goderie heeft de invulling daar van verzorgd. Daarnaast brengt Film by the Sea acht films in. Wethouder Jaap Bos van Terneu zen prees de initiatiefnemers. „Ze hebben de moed gehad om toch weer een dergelijk evenement op poten te zetten. Ik hoop op heel veel bezoekers, zodat het jaarlijks kan worden herhaald." Zijn collega's Frank van Driessche van Hulst en Jan Schaalje van Sluis uitten zich in soortgelijke be woordingen en lonkten tegelijker tijd nadrukkelijk naar het festival. Van Driessche wees erop dat Hulst waarschijnlijk eind dit jaar weer over een eigen bioscoop be schikt, wat de mogelijkheid biedt om volgend jaar ook deel uit te maken van het festival. Schaalje memoreerde de filmfunc tie van het Ledeltheater in Oost burg. „Misschien kunnen we het festival volgend jaar over drie ge meenten spreiden", suggereerde hij. Het festival in Terneuzen duurt tot en met komende zondag en biedt in totaal bijna dertig premiè res. Daarnaast zijn er elke avond muziekoptredens in CineCity. Vandaag is er een kindermiddag. Voor het festivalprogramma: zie: www.filmfestivalzeeuws-vlaanderen.nl Drukte bij de opening van het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen, met op de voorgrond eregasten Marion Pauw en Angela Schijf, foto Lex de Meester Op het weblog Zeelandgeboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften gesignaleerd. Wekelijks wordt er één titel in de krant in de schijnwerpers gezet. door Jan van Damme Ik heb getwijfeld: moet ik aan dit boekje aandacht besteden? Of haalt iemand een grap uit? Om iets uit te geven moet je wel kunnen schrijven. Ad van Buuren zegt als voorlichter gewerkt te hebben bij de rijksoverheid, en ook voor de culturele redacties van de 'Haagse Courant' en 'Het Binnenhof actief geweest te zijn. Merkwaardig, als Van Buurens 'novelle' over het VOC-schip de Ter Goes onleesbaar blijkt. Kunt u zich mijn dilemma voor stellen? Negeren, niets over schrij ven, is een optie. Maar ik zie pers berichten voorbij komen: 'Oud-journalist beschrijft Vader landse Geschiedenis. Ad van Buuren vertelt op prettige wijze de geschiedenis van het VOC-Fre- gat 'Ter Goes'. Natuurlijk, reclame teksten moet je wantrouwen. Ei genlijk vind ik, dat in dit geval niet alleen de lezer, maar ook de boekverkoper moet worden ge waarschuwd. Dit misbaksel mag u uw klanten alleen aanbieden met de sticker 'onleesbaar' op de cover. Zo erg? Ja, zo erg. De ondertitel op de cover: 'Novel le van de avonturen van een V.O.C.-schip in de tweede helft van de 15e eeuw'. Dat kan dus niet. Het verhaal blijkt zich vlak voor en in het Rampjaar 1672 af te spelen. Enkele zinnen maken duidelijk, dat dit boek nooit op deze manier had mogen verschijnen. Pag. 8: „En als er niet of nauwe lijks gesprekken meer mogelijkhe den waren, zat er niets anders op dan proberen het volk en het land bij elkaar te houden. Het rommel de en gistte in de Hollandse sa menleving en dat ontaarde (sic) langzamerhand in een mopperen de stemming onder het volk, dat weer resulteerde in het nader hand voor die tijd zo karakterise rende, gevleugelde en de nu on der de hand geschiedkundige op merking: 'Het land is reddeloos, de regering radeloos en het volk redeloos...' (1672!)" Pag. 57: „Het eerste gedeelte van de krijgslist van de Admiraliteit van Holland was gelukt en hiel den de adem in voor het tweede deel." Schrijven is meer dan letters en woorden achter elkaar zetten. Jammer dat Ad van Buuren dat niet weet. Ad van Buuren: De wonderbaarlijke sluiptocht van het V.O.C.-fregat Ter Goes. Novelle over de avonturen van een V.O.C.-schip in de tweede helft van de 15e eeuw - Uitgeverij Calbona, 72 pagina's, 10,- euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31