TO©S PZC '[0, daar zit jouw kast toch ook bij, I I I COLOFON PZC Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS RECLAMEPOST Reclame stopt niet met de dood. De overledene kan nog jaren post krijgen. WD en PvdA willen er vanaf, overledene EF PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O© NIEUW! FRIET MET W1ETSAUS Bedrijven hebben er zelf geen belang bij om overledenen aanbiedingen te sturen EF memeer is weer in t>e w1etuur 6eweest? Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Dagen van post door Wilma de Cort illustratie DPd den haag - Post ontvangen voor iemand die dood is, is één ding. Maar als het reclame is - voor een loterij bijvoorbeeld - en het gaat jaren door, kan het echt heel ver velend worden. Helemaal als de brieven, na de nodige telefoon tjes, blijven komen. „Dit speelt'vooral als iemand al langer dood is", zegt uitvaarton dernemer Erik Pubben uit Doetin- chem. „Kort na de uitvaart dringt het meestal niet zo door. Dan zit ten mensen in een ander proces." VVD en PvdA (een Kamermeer derheid) willen dat nabestaanden niet meer lastig worden gevallen. Ze vinden dat de stichting Postfil- ter het automatisch van gemeen ten moet doorkrijgen als een in woner overleden is. Maar de ge meentelijke administratie is 'best heilig'. Postfilter is een stichting, een soort bel-me-niet-register, maar dan voor drukwerk. Nabestaan den kunnen er de naam van een overledene laten blokkeren voor geadresseerde reclamepost. Maar omdat niet iedereen Postfil ter kent en omdat mensen het for mulier op internet onjuist invul len, is het register slechts voor 65 procent compleet, zegt directeur Richard Groenewoud. Gevolg: pijnlijke of confronterende post Richard Groenewoud, Postfilter op de deurmat. De duizenden be drijven in Nederland die reclame versturen, raadplegen het register van Postfilter niet altijd, ofschoon ze dit móeten. „Ze hebben er zelf natuurlijk geen belang bij om overledenen aanbiedingen te blij ven sturen", zegt Groenewoud. Hij belooft dat Postfilter 'zuinig zal zijn' met de informatie van ge meenten. Die komt niet op straat te liggen, bezweert hij. „Per jaar overlijden er in Nederland 140.000 mensen. Over jaren gere kend - een blokkade blijft tien jaar in het overledenenregister - heb je het dus over miljoenen ge gevens. Wij hebben de speciale techniek om de adressenlijsten van bedrijven te filteren op overle denen. Een gemiddeld bedrijf heeft die techniek niet", zegt hij. Nu delen gemeenten de persoons gegevens van hun inwoners - zo als naam, adres, ouders, huwelijk, kinderen, burgerservicenummer - in principe alleen met andere overheden. „Een uitzondering wordt ge maakt voor semi-overheidsorgani- saties als daar een bijzonder maat schappelijk belang mee is ge diend", zegt Simon Rijsdijk van de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken. Zo worden de gege vens verstrekt om de inentings graad in Nederland tegen bepaal de ziekten te registreren. Ook FI OM, een organisatie die zich be zighoudt met adoptie en afstam ming, heeft toegang tot de infor matie. Rijsdijk: „Het is de minister die beslist. Als poortwachters van de persoonsinformatievoorziening, zien wij geen enkel bezwaar. Hier is zeker een maatschappelijk be lang mee gediend. Je moet niet on derschatten wat je nabestaanden kunt aandoen." Kritiek dat de privacy van men- door Patrick Wiercx eersel - Wat kun je als verzorgings huis doen met meubels die je oude re bewoners over hebben? Terug naar de familie? Enkele reis stort? De kringloop misschien? Opslaan in een magazijn? Nee, je gebruikt ze gewoon opnieuw. Maar dan wel in gepimpte vorm. Woonzorgcomplex De Wieken- borg in Eersel heeft net een ver bouwing achter de rug. De 87 zorgappartementen zijn omge bouwd naar een nieuwe, moder ne lichting van 48 stuks. Het ge bouw telt verder een aantal huis kamers, een centrale ruimte en een aantal nissen. Hoe richt je dat aardig en bijdetijds in, zonder dat dat stevig in de papieren loopt? Op initiatief van Pythia Winia uit Eersel nam beheerder/ woningcor poratie de Zaligheden contact op met SintLucas, een mbo-school die creatieve opleidingen in Box tel en Eindhoven verzorgt. De op lossing: gebruik oude meubels, die zijn er genoeg. „Mensen laten niet graag spulletjes achter", weet Werner Timmermans, hoofd Be wonerszaken bij de Zaligheden. „Ze hebben soms hun leven lang in een ruim huis gewoond en le veren bij verhuizing vierkante me ters in. Daarbij moeten ze ervaren dat meubels niet allemaal mee kunnen. Afstand nemen gaat vaak met emoties." Een oproepje van Winia leverde veel respons op. Kasten, dressoirs, Facebook heeft de gewoonte om alle accounts van overleden perso nen een 'herdenkingsstatus' te ge ven. Het account wordt dan een soort graf op internet, waar vrien den berichten kunnen nalaten ter nagedachtenis. Zowel vrienden als familie kunnen een herden kingsstatus aanvragen. Alleen - be vestigde - familie kan een verzoek indienen om het hele account te schrappen. Bij een herdenkingssta tus blijven foto's en berichten die de overledene heeft geplaatst zichtbaar, maar alleen voor dege nen met wie deze informatie bij leven is gedeeld. Facebook geeft niemand de aanmeldgegevens voor het account van een overlede ne. Alleen gemachtigde vertegen woordigers kunnen de inhoud op vragen. Het bemachtigen van deze inhoud is volgens Facebook 'een langdurig proces waarvoor ook een gerechtelijk bevel is vereist'. sen in het geding komt, deelt hij niet. „De minister kan dit met al lerlei mitsen en maren heel goed dichttimmeren. Ik snap eigenlijk niet waarom dit niet eerder is ge beurd." Ook al zou het Nationaal Overle denenregister van Postfilter com pleet worden, dan nog is de vraag of bedrijven het zullen raadple gen. Als ze het vertikken hun adressenlijst bij te werken - meestal een kwestie van moeite willen doen - kunnen nabestaan den klagen bij de stichting Recla me Code. Dit is vorig jaar niet één keer gebeurd. Deze stichting kan geen boete op leggen, maar in het uiterste geval een bedrijf wel met een persbe richt publiekelijk aan de schand paal nagelen. Een woordvoerster: „Publiciteit blijkt dan een heel goed middel." stoelen, banken, tafels - dikwijls van robuust eiken - vormden het aanbod. Winia bezocht alle aan bieders. „En steeds met de mede deling: Weet dat we er iets mee gaan doen. Maar veel mensen vin den het prettig dat ze hun meu bels terugzien, ook al is het in an dere vorm." De studenten van SintLucas pre senteerden gisteren hun plannen voor restyling. De meubels kon den een kleurtje krijgen of een speciaal randje, tafels een aparte tekening op het blad. Niet ieder een is positief over de plannen, zo als Mientje Bierens. „Nee, ik vind het helemaal niks. Daar zit toch een kast van jou bij, hè", vraagt ze aan haar buurvrouw Jo van Woer- kom. Die bevestigt dat. „Veel te En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee mrnirnaal 6 rrmanden abonnee blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2