28 ZEELAND AKKERBOUWERS Akkerbouwers krijgen een lastenver zwaring van zo'n 190 euro per hectare, rekende LTO-vakgroep Akkerbouw voor. AKKERBOUWERS INDEMIN Akkerbouwers hebben het niet gemakkelijk. In de afgelopen acht jaar leverde hun bedrijf (landelijk gemiddeld) slechts twee jaar winst op. In 2013 krijgen ze door diverse maatrege len een lastenverzwaring voor hun kiezen. Het landelijk gemiddelde inkomen dat een boer uit zijn middelgrote bedrijf (60 hectare) haalde, was in de afgelopen vijfjaar 66.200 euro. Het gemiddelde bedrijfsresultaat over dezelfde periode was een verlies van 3025 euro. Extra last ten opzichte van het inkomen: Lastenverzwaring in 2013 x 60 hectare (middelgroot bedrijf) euro per hectare. euro Gedrieën bestand tegen door Edith Ramakers Hij heeft zijn rekenma chientje tevoorschijn gehaald en controleert de berekening van zijn voorman, Jeroen Kloos van de LTO Akker bouw. „Het is de opeenstapeling van lastenverzwaringen en de oplopende kostprijs die het voor ons niet gemak kelijk maakt", zegt Johan Sanderse, ak kerbouwer uit het Walcherse Seroos- kerke en bestuurslid van de ZLTO. Jo han Sanderse heeft persoonlijk weinig reden tot klagen, maar dat heeft veel te maken met de constructie die hij en twee collega-boeren twee jaar geleden bedacht hebben. „We wonen op tien minuten lopen van elkaar af. We zijn gaan samenwer ken in een vennootschap." Op zich is dat niet zo bijzonder. Sa menwerken is vaker het antwoord op bezuinigingen als schaalvergroting niet mogelijk is of een andere manier van boeren niet aan de orde is. Maar deze drie collega's voegden alle grond samen, brachten de percelen bieten, aardappels, graan enzovoort bij elkaar en twee van de drie gingen buiten de deur werken. Johan Sanderse was de enige van de drie die het boerenbe drijf dagelijks ging runnen. Hij doet dat sinds twee jaar nu wel op ruim 115 hectare. „De ene collega is greenkeeper bij de Golfbaan in Domburg en de ander werkt bij Waterschap Scheldestromen. Die salarissen worden niet in de ven- ootschap gestopt. Die zijn van hen, maar we hebben wel een verdeelsleu tel gevonden voor het akkerbouwbe drijf, waar we alle drie tevreden over zijn", verklaart Sanderse. Dit samen spel kent alleen maar winnaars, zegt hij. „Maar het moet wel in je zitten. Als ik vroeger bedacht dat ik overmor gen wilde gaan zaaien, dan deed ik dat. Van die vrijheid om te handelen houden veel boeren. In onze opzet moet er wel eerst overlegd worden over belangrijke besluiten." Het klikt onderling. „En dan ga je ver der met elkaar. Het begon eigenlijk al lemaal met de aankoop van gewas beschermingsmiddelen. Ik dacht als we die nu in een keer voor drie boeren kunnen afnemen, dan kunnen we kwantumkorting afdingen. Dat gebeur de en van het een kwam het ander." Het wagenpark en materieel van de drie werd onder de loep genomen. „We hebben de oude tractoren eruit Johan Sanderse voor de boerderij in Serooskerke. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28