Aagtekerke klaar voor bouw oorlogsmonument Kinderen uit Dreischor Onvrede bij Middelburgse politiek in filmpje Oranjefonds over bouwer van wijk Mortiere WALCHEREN 27 Het monument komt op de plaats waar op 22 oktober 1943 een geallieerd vlieg tuig is neergestort. Rommelmarkt voor Roparun Opnamen voor Duitse film Deel Holland-Koor geeft concert Bouwbedrijf wendt faillissement af WOENSDAG 10 APRIL 2013 Ton Verhulst (links) en Pieter Horst van de dorpsraad Aagtekerke met de maquette van het oorlogsmonument, foto Lex de Meester door Henk Postma AAGTEKERKE - Na een jaar ijveren voor de oprichting van een oorlogs monument bij Aagtekerke, kan bin nenkort worden begonnen met de bouw. Het monument wordt opgericht op de kruising van het Kalfhoek- sepad en het voormalige tracé van de Roosjesweg. Daar stortte op 22 oktober 1943 een geallieerd vlieg tuig neer, nadat het door Duits af weergeschut was getroffen. De crash kostte drie van de vier Fran se vliegeniers het leven. Het mo nument bestaat uit een halfrond ommuurd zitje. In het midden van het muurtje wordt een boog gemetseld,waar een vliegtuig doorheen vliegt. Het monument is ontworpen door Pieter Horst, bestuurslid van de dorpsraad. Hij is ook de initiatiefnemer, samen met de voorzitter en oud-voorzit ter van de dorpsraad. Een maquet te van het monument kreeg in het dorp veel bijval. Lokale bedrij ven, waaronder een aannemer, een grondverzetbedrijf, helpen be langeloos mee aan de bouw. Het coöperatiefonds van een bank ver strekt een financiële bijdrage. De rest van het benodigde geld komt uit een gemeentelijk potje dat in beheer is bij de dorpsraad. De gemeente Veere stelt de grond beschikbaar waarop het monu ment wordt gebouwd. Het monument wordt later dit jaar, op 22 oktober, onthuld. Dan is het precies zeventig jaar gele den dat het vliegtuig, van het type Boston 393, werd neerge haald. De initiatiefnemers zijn het afgelopen jaar druk jn de weer geweest om familieleden op te sporen van de omgekomen vlie geniers. Dat werd bemoeilijkt doordat archieven in Frankrijk nog tien jaar gesloten moeten blij ven. Met hulp van de Franse ambassa de, die een stagiaire op de zaak zette, lukte het uiteindelijk in Amerika en Canada de dochter en twee kleinkinderen ter achterha len van één van de vliegeniers: Julien Allain. Volgens dorpsraadvoorzitter Ton Verhulst overwegen zij de onthul ling van het monument te komen bijwonen. Het lukte ook een zoon op te sporen van de piloot, die als enige de crash overleefde, en in krijgsgevangenschap werd wegge voerd. Er wordt nog steeds ge zocht naar nazaten van de twee andere vliegeniers. Het is de bedoeling dat de twee basisscholen in Aagtekerke het monument adopteren, om er jaar lijks een herdenking te houden en er in hun lesprogramma aan dacht aan te besteden. MIDDELBURG De Cegelecrunners houden zaterdag weer de grote Ro- parunrommelmarkt in de hal aan de Noordmonster- weg naast Autocentrum Mid delburg op Ramsburg. De rommelmarkt is van 10.00 tot 15.00 uur. Toegang en bus van het station naar hal en terug gratis. Rommel marktspullen zijn welkom. Bel naar Jon van Rossum 0118-464586 of 633557. Vorig jaar bracht de rommel markt ruim 8000 euro op. RENESSE De Duitse omroep WDR maakt volgende week in Renesse opnamen voor de tv-film 'Es ist alles in Ord- nung' van regisseur Nicole Weegmann. In de hoofdrol len spelen Mark Waschke en Silke Bodenbender, beiden zijn onder meer bekend van de krimi-serie 'Tatort'. KLOETINGE Een groot deel van het Hol land-Koor geeft komende za terdag (13 april) een concert in de Geerteskerk in Kloetin- ge. Het Holland-Koor is met zevenhonderd leden het grootste christelijke koor van Nederland. Het concert begint om 17.00 uur en de toegang is geheel gratis. KAPELLE Bouwbedrijf en Interieur- bouw Goetheer Huissoon in Kapelle heeft door de ma laise in de bouw zeventien medewerkers moeten ont slaan. De rechtbank heeft in gestemd met het reddings plan en de ontslagaanvraag gehonoreerd. Hiermee is een faillissement afgewend en krijgt het bedrijf de kans in afgeslankte vorm verder te gaan. door Ton van den Nouweland DREISCHOR - Omdat de Reisterse Droomclub in de finale van de wedstrijd Kroonappels zit, wer den dinsdag door een medewer ker van het Oranjefonds filmopna men gemaakt in het dorp. Kroonappels is een wedstrijd tus sen initiatieven die de leefbaar heid verbeteren. Kroonappels vindt plaats rond de inhuldiging van koning Willem-Alexander. Van alle zestig finalisten worden opnamen gemaakt. Die worden op 18 april vertoond tijdens de fi nale van Kroonappels. Een selec tie hiervan gaat als documentaire reizen door het koninkrijk. Een andere selectie wordt uitgezon den op televisie. De Reisterse Droomclub doet mee in de catego rie Jeugd en moet het opnemen te gen 19 medefinalisten. De Droomclub trommelde dins dagochtend 45 kinderen op, die verschillende activiteiten in het dorp uitbeeldden. Zo werd een lange burentekening gemaakt en meegewerkt aan de burenkrant. De zwemsteiger in de Grevelin- gen is eveneens een initiatief van de Droomclub. De kinderen kre gen daar allemaal een vlaggetje in de hand gedrukt en moesten 'Groetjes uit Dreischor' roepen. MIDDELBURG - Wethouder Saskia Szarafinski vindt dat het Consor tium, dat de Middelburgse nieuw bouwwijk Mortiere bouwt, zijn af spraken niet nakomt. Ze liet te genover de leden van de raads commissie Ruimte weten dat er zelfs al overwogen is via bestuurs dwang het te dwingen de afspra ken na te komen. De onvrede over het Consortium is groot, zo bleek tijdens de bijeen komst. Wim Kant (CDA) schroomde niet om klip en klaar te stellen dat het 'de boel trai neert'. Volgens het CDA-raadslid zijn daar vele voorbeelden van op te sommen. „Onder andere de aansluiting met de N57 die er nog steeds niet ligt. Zelfs de voorberei dende werkzaamheden zijn nog niet eens begonnen." Aanleiding voor de discussie over het Consortium vormde het kort geding dat Middelburger Charles Verhoeven had aangespannen te gen de gemeente en het Consor tium omdat hij op zijn boerderij aan de Eendrachtsweg veel wa teroverlast heeft als gevolg van de bouw van die wijk. Tot het einde van 2012 was Ver hoeven in gesprek met het Con sortium over een oplossing voor de wateroverlast. Omdat de reac tie van het Consortium en de aan leg van een afwateringssloot te lang op zich liet wachten, stapte Verhoeven naar de rechter. Zijn verzoek om de opgehoogde grond weer af te graven werd verwor pen. Wim Kant stelde dat de gemeen te zijn verantwoordelijkheid niet mag ontlopen. Volgens hem wor den inwoners die problemen heb ben met het Consortium te ge makkelijk doorverwezen naar het Consortium. Ook Adri van 't Westeinde (GroenLinks) zei dat de gemeente een zorgplicht heeft richting de eigen inwoners. Hij raadde aan het Consortium stevig onder druk te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27