28 Provincie: 'Ervaring met Raad steunt verzet brandweerkosten I I Overvallers aangehouden 24 WALCHEREN BUURTBUS -Ij EP De een is een jonge moeder, de ander gepensioneerd militair. Allebei rijden ze onbetaald op de buurtbus. a LIJN 181 Vrijwilligers rijden buslijn door Theo Ciele NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Ze is pas 24 jaar en naar eigen zeggen een buitenbeentje in het groepje vrijwillige chauffeurs dat buurt- buslijn 181 uitvoert. Angelique Schuit heeft op haar eerste och tend twee passagiers vervoerd als in Nieuw- en Sint Joosland num mer drie verwelkomt. Het appa raatje dat de OV-chipkaart uit leest is nog even onwillig, maar dan gaat het op weg naar de vol gende halte. „De mevrouw die zo juist meereed was wel erg blij dat er weer elk uur een bus rijdt", ver telt Angelique, nadat ze haar pas sagier erop wijst dat hij zijn gor del om moet doen. „Ik moet men sen er op attent maken. Doen ze het niet, dan is het op hun eigen risico." De Souburgse zag in de bus een oproep hangen voor vrijwillige chauffeur. „Het leek me wel wat. Ik ben al een tijdje op zoek naar werk, maar er is nauwelijks iets te vinden. Ik zie dit werk ook als een 'cv-vullertje'." Angelique is vanmorgen om half acht begonnen en rijdt door tot een uur of één. Elke chauffeur is ongeveer een keer in de twee we ken aan de beurt voor een dag deel. Haar moeder past thuis op haar twee kleine kinderen. Angelique vindt het heerlijk om er even tus sen uit te zijn. „En je komt nog eens op plaatsen waar je ander nooit komt", zegt ze als ze de Boomdijk opdraait, richting Vlis singen-Oost. Herman Goethem is een 61-jarige gepensioneerde mili tair. De oud-officier van de land macht neemt in Ritthem de dienst van Angelique over. Herman woont in Nieuw- en Sint Joosland. Hij meldde zich aan als vrijwillige buschauffeur nadat er een foldertje bij hem in de bus was gestopt. „Kennelijk heeft ie mand gedacht: Herman heeft toch tijd genoeg." Ook voor hem is het de eerste dienst. „Het zal wel even wennen worden om weer op de tijd te let ten. Als je gepensioneerd bent speelt tijd geen rol. Maar het is mooi om wat voor je medemens te kunnen doen. En altijd thuiszit ten is ook niet alles. Zo kom je nog eens onder de mensen." Dan moeten er natuurlijk wel mensen instappen. Chauffeur Angelique Schuit had dinsdagochtend haar eerste dienst op de buurtbus, foto's Ruben Oreel De rit Middelburg - Nieuw- en Sint Joos land - Ritthem - Oost-Souburg duurt 28 minuten. Buurtbus 181 rijdt tussen de sta tions in Middelburg en Oost-Sou burg via Nieuw- en Sint-Joosland, Vlissingen-Oost en Ritthem. De haltes zijn in Station Middel burg, crematorium, winkelcen trum Dauwendaele, Ewisland, Duunmede, Nieuw- en Sint Joos land, Vlissingen-Oost (Engeland- weg en Scheldepoort), Ritthem, Karolingenbaan en Station Oost-Souburg. De buurtbus vertrekt tussen 07.55 en 16.55 uur elk uur vanaf het station in Middelburg en tus sen 08.33 en 17.33 uur elk uur vanaf het station in Oost-Souburg. Twee uur voor en twee uur na de dienstregeling rijdt de belbus. De bus doet er een half uur over '^:T://4te?£gftSï De buurtbus rijdt door Nieuw- en Sint Joosland richting Middelburg. im van Middelburg naar Oost-Sou burg te rijden. Ritthem en Nieuw- en Sint Joos land hadden tot maandag de bel bus. Verder rijdt er lijn 481 (twee keer in de vroege ochtend en twee keer aan het begin van de avond). Nieuw- en Sint Joosland heeft ook de scholierenbus (lijn 647) naar Goes en Krabbendijke MIDDELBURG - Achter het stuur van de buurtbussen zitten vrijwilligers. In elke bus kunnen maximaal acht passagiers zodat voor het rijden met de bus een rijbewijs B vol staat. Een rijbewijs D (busrijbewijs) is dus niet nodig. Doordat de chauffeur niet betaald hoeft te worden en er met kleine busjes gereden worden, zijn de kosten laag ten opzichte van een normale buslijn. Het is een ma nier om het openbaar vervoer voor inwoners van de kleinere ker nen in de provincie te behouden. Op drie trajecten in Zeeland heeft men al ervaring met de inzet van buurtbussen. Tussen Zierikzee en Nieuwerkerk rijdt lijn 190, tussen het NS-station Kruiningen en Ril land rijdt lijn 194 en in Zeeuws-Vlaanderen rijdt lijn 489 tussen Clinge en Ossenisse. „De ervaringen met deze drie buslij nen zijn positief', stelt de provin cie Zeeland. „De vrijwilligers zijn enthousiast en de reizigers over ZOUTELANDE - De politie heeft drie jongens aangehouden op ver denking van het plegen van een overval op een winkel in Zoute- lande. Het misdrijf vond plaats op vrijdag 14 september 2012. Die dag rond 17.45 uur liep drie jonge ren de winkel aan de Westkapelse- weg binnen en bedreigden de aan wezige winkelmedewerkers. Er ontstond vervolgens een lichte worsteling waarna de jongens de winkel zonder buit zijn uit ge vlucht De drie zijn, aldus de politie, maandag aangehouden. Het gaat om een Middelburger (17) en twee Vlissingers van 15 en 17 jaar. Zij zitten nu in verzekering voor verder onderzoek. door Theo Giele MIDDELBURG - De door Middelburg en Vlissingen gehekelde nieuwe verdeling van de kosten van de Vei ligheidsregio heeft niet de benodig de tweederde meerderheid van de Zeeuwse gemeenten. Dat zei WD-fractievoorzitter Benno Nieuwenhuis dinsdaga vond tijdens de vergadering van de raadscommissie Algemene Za ken. Naast de twee Walcherse gemeen ten hebben ook Goes en Reimers- waal problemen met de regeling. Middelburg en Vlissingen hebben nu nog de Stadsgewestelijke Brandweer. Volgens de verdeel sleutel die de het bestuur van de Veiligheidsregio voorstelt, zouden Vlissingen en Middelburg voor de zelfde brandweerzorg straks ieder ruim een half miljoen euro meer moeten gaan betalen. Het conflict over wie hoeveel moet betalen van de brandweer- kosten binnen de Veiligheidsre gio loopt al jaren. De tijd om een oplossing te vin den begint te dringen. Volgens de Wet op de Veiligheidsregio's moet op 1 januari 2014 de zaak ge regeld zijn. Binnen de Veiligheidsregio kan een tweederde meerderheid de wil opleggen aan de minderheid als het gaat om de verdeling van de kosten. Bijna alle gemeenten gaan erop vooruit, Middelburg en Vlissingen gaan er juist fors op achteruit. Met name de gemeente Terneuzen spint garen bij de her verdeling van de kosten. Binnen de gemeenten Middel burg en Vlissingen voelt men zich nu gestraft voor het door sa menwerking efficiënter en daar door goedkoper kunnen werken. „Het gaat niet om veiligheid, maar om geld", aldus Christen- Unie-raadslid Krijn Hamelink, die sprak over 'ondemocratische besluitvorming' binnen de Veilig heidsregio. „De vraag is, kun je die extra uit gaven aan de burgers uitleggen. Het antwoord is nee", aldus Rob van Eijkelenburg (D66). Het college kreeg de steun van al le raadsfracties. Ook partijen die eerst nog aarzelden over de kan sen in verzet te gaan tegen de nieuwe verdeling van de kosten gingen na uitleg van burgemees ter Harald Bergmann akkoord. Vorige week uitte de voorzitter van de Veiligheidsregio, burge meester Jan Lonink van Terneu zen, in de PZC twijfels over de kwaliteit van de brandweerzorg in Vlissingen en Middelburg. Dat heeft weer kwaad bloed gezet bij de Stadsgewestelijke brand weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24