Kosten Thermphos Checkpoint nog dit jaar Willekeur regels in campingland Zeeland mist innovatiepit I li 22 ZEELAND Vingertje Wegener Media kleurt Oranje! CARAVANBRAND Branchevereniging Recron vindt gemeenten te laks met handhaving op campings. woensdag EP Guido van der Heijden Zou hij nou nerveus ge weest zijn? Zou hij zijn beslagen brilletje van zijn klam me gezicht gehaald hebben? Zijn handen drooggewreven hebben aan zijn broekspijpen om een ferme, niet-zwetende hand te kunnen geven? Ik had echt te doen met pre mier Mark Rutte. Moet je Vladi mir Poetin op de vingers tikken vanwege de droevige mensen rechtensituatie in zijn land. Want dat is nu eenmaal wat wij doen; mensen op de vin gers tikken. En daar sta je dan met je op dracht. Een man op politieke wijze tot de orde roepen. Poetin is naast Rutte weliswaar maar drie tur ven hoog, zijn land is vijfhon derd maal groter. En daar sta je dan lang en slun gelig te wezen naast de kleine zelfverzekerde Russische krachtpatser. Hij met zijn stoere loopje. Jij met je brilletje. Hij snijdt in camouflagebroek en blote bast in de Siberische wouden beren de strot af en jij rijdt op de fiets naar je werk in een land waar balletjespistolen verboden zijn. Russen zijn geen Nederlanders. Russen voeren geen debat over het al dan niet bijvoeren van heckrunderen. In Rusland ben je al een mietje als je vegetariër bent. Hoe zinnig is het om als dreu mes in eufemistisch geneuzel kritiek te geven op landen die vele malen groter en machtiger zijn. Het is niet zinnig. We zullen Rusland of China nooit onze mores op kunnen leggen. Dat weten we zelf ook best wel. Dat betuttelende, vage praatje waarmee we op uiterst delicate wijze de grote jongens de man tel uitvegen doen we eigenlijk alleen maar voor onze eigen ge moedsrust. Je moet wel iets zeggen, vinden we. Maar je mag ze ook niet boos maken. Dat stomme gepolder. We moeten maar eens een keu ze maken. Of eens in recht voor zijn raap-taal zeggen wat je van de gang van zaken in het ande re land vindt, of je mond hou den en gewoon zakendoen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink den haag - De Tweede Kamer wil als het even kan voortaan voorko men dat overheden moeten op draaien voor de kosten als bedrij ven zoals Thermphos failliet gaan. De Kamer heeft dinsdag het kabi net gevraagd om een regeling te maken die de financiële aanspra kelijkheid voor overheden be perkt. Daarbij moet rekening wor den gehouden met de internatio nale concurrentiepositie. Ook terneuzen - De advocaat-gene- raal vindt dat het Openbaar Minis terie in het hoger beroep tegen de Terneuzense coffeeshop Check point ten onrechte niet ontvanke lijk is verklaard door het Haagse gerechtshof. Hij adviseert de Ho ge Raad dan ook om het arrest te vernietigen, zo blijkt uit zijn ad Haak in op dit Oranje Umfeld en reserveer snel uw advertentie Meer vreten? Kijk dan op wegenermedia.nl of neem contact op met uw accountmanager of bel (088) 0139 995. weGeneR Media Afstand caravans vaak ondermaats door Marcel Modde en René Schrier MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland wil kort na de zomer op een rijtje hebben hoe het is ge steld met de brandveiligheid op campings. In 2014 wordt een nieu we landelijke richtlijn van kracht op het gebeid van brandveilig heid. De bedoeling is dat gemeen ten dan uniform gaan handelen naar die algemene maatregel van bestuur en campingeigenaren houden aan de regels, aldus tac tisch manager risicobeheersing Ruud Maljaars van de Veiligheids regio Zeeland. De VRZ heeft de gemeenten in 2010 geadviseerd hoe kampeerterreinen het veiligst kunnen worden ingericht. Vol gens Maljaars is dat door een aan tal opgepakt. „Wij constateren vooruitgang." Hoe de huidige praktijk is op de Zeeuwse cam pings, moet blijken uit de brede inventarisatie waar nu aan ge werkt wordt. Regiomanager Art hur van Disseldorp van branche vereniging Recron stelt vast dat er in Zeeland grote verschillen be staan op het gebied van handha ving. Met name Sluis schiet daar in volgens hem tekort. moeten overheden op een zelfde manier met nieuwe regels om gaan en moeten die goed worden gecontroleerd. Het gaat om bedrij ven die een vergunning hebben op basis van de Kernenergiewet (zoals Thermphos) of de Wet Mi lieubeheer. In de vergunning van Thermphos was niets geregeld over wie bij een faillissement be taalt voor het opruimen van radio actief afval, vervuilde grond en de sloop van de fabriek. Daardoor dreigt een miljoenenstrop voor ha venschap, provincie en Rijk. RENESSE - Veel stelliger kan cam pingeigenaar en Recronbestuur- der Ed Troost het niet zeggen: „De afgelopen drie jaar is er niets veranderd. Waar het gaat om het op orde brengen van de regelge ving, zijn ze", wijst hij naar de Zeeuwse gemeenten, „nog steeds aan het beginnen." Drie jaar geleden concludeerden branchevereniging Recron en de brandweer dat de brandveiligheid op meer dan de helft van de cam pings in Zeeland onvoldoende is geregeld. Een inventerisatie van de Vereniging Zeeuwse Gemeen ten bevestigde dat beeld en wees uit dat slechts drie gemeenten de Handreiking Brandveiligheid Kampeerterreinen uit 2006 juri disch hadden verankerd in de ei gen regelgeving. Troost heeft twee grote campings in Renesse en Retranchement. Hij constateert dat er nog steeds sprake is van pure willekeur; met de gemeente Schouwen-Duive- land als één van de braafste jonge tjes van de klas, terwijl Sluis voor vlijt een dikke onvoldoende scoort. „Ze lopen daar hopeloos achter met allerlei wetten en re gelgeving! Wanneer ik bel om te horen wanneer de nieuwe vergun ning afkomt, zeggen ze steevast dat het allemaal goed komt en ik me niet ongerust hoeft te maken. Die vergunning is van 1978." Volgens de huidige voorschriften moet de ruimte tussen caravans en schuurtjes op bestaande terrei nen minimaal drie meter beslaan. Bij een uitbreiding wordt vijf me ter gehanteerd, om het snel over slaan van een brand te voorko men. Schouwen-Duiveland heeft als overgangstermijn bepaald dat voor 2015 de helft van de cam pings aan die eisen moet voldoen. In 2018 geldt dat ook voor de rest, aldus Troost en mede-directeur Danny van Oeveren. In Sluis daar entegen zijn volgens hem drie jaar geleden op een camping bij Nieuwvliet-Bad nog nieuwe cara vans geplaatst op de oude afstand van anderhalve meter. Troost: „Er wordt in alle gemeen ten heel slecht gehandhaafd. Sim pelweg omdat daar geen capaci teit voor wordt vrijgemaakt. Maar die regels zijn er echt niet voor niks!" Caravans moeten minimaal 3 tot 5 meter van elkaar staan om snel over slaan van brand te voorkomen. vies dat gisteren werd gepubli ceerd. Raadsman André Beckers van Checkpoint is niet verbaasd over dat standpunt. Zelf heeft hij geadviseerd het arrest wel te vol gen. De Hoge Raad moet nu be slissen of het hof het juiste be sluit heeft genomen. Dat zal in de loop van dit jaar zijn. MIDDELBURG - Het bedrijfsleven in Zeeland doet te weinig aan innova tie. Het aantal vernieuwers blijft in deze provincie achter bij verreweg de meeste andere gewesten. Uit onderzoek van het Econo misch Bureau ING blijkt dat Zee land op het gebied van innovatie een breed draagvlak mist. On danks de aanwezigheid van be drijfstakken waar vernieuwing wel degelijk een belangrijke rol speelt, zoals de chemie (Dow) en energie (Delta/EPZ en de snel groeiende dienstverlener PV- NED) ligt het aantal innovatoren aanzienlijk onder het landelijk ge middelde. Dat geldt vooral voor Zeeuws-Vlaanderen, waar maar 15 procent van de bedrijven als in novatief worden aangemerkt. De economen van de ING stellen dat in Zeeland meer dan in andere provincies sprake is van een rela tief klein aantal bedrijven dat qua activiteiten en investeringen de kar trekt. Bovendien wordt inno vatie minder breed gedragen. Punt is ook dat de aanwas van nieuwe bedrijven in Zeeland ge ring is. Het Economisch Bureau ING vindt het daarom terecht dat Zee land bredere regionale samenwer king opzoekt, zoals in het ver band van Biobased Delta of Eure- gio Scheldemond. Nog een lichtpuntje: bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland heb ben zich de afgelopen jaren sterk verbeterd op het gebied van de ar beidsproductiviteit. Dat heeft re sultaten gehad in de landbouw, de groothandel en de horeca. Volgens het Economisch Bureau ING is een innoverend bedrijfsle ven in een tijd van economisch te genwind essentieel. Vernieuwing verbetert de concurrentiepositie, schept werkgelegenheid en stimu leert de groei. Dat gaat het best in de provincies Noord-Brabant, Utrecht en Limburg, waar bedrij ven zijn gevestigd die over ruime innovatiebudgetten beschikken. Zuid-Holland staat - nog onder Zeeland - op de laatste plaats. Ook daar moet het bedrijfsleven voor meer draagvlag zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22