93HAVEN U EN UW STRIJD TEGEN WINTERVET 14 BUITEN In Zeeland hebben watersporters volop de ruimte. De Oos terschelde, de Westerschelde de Grevelingen, het Veerse Meer. Een waar paradijs voor bootjesmensen. Hun tocht be gint of eindigt steevast in een Zeeuwse haven. Daar krijgen ze te maken met de havenmeester. Maar wie is die man die schippers hun ligplaats wijst? Die liggeld of havengeld eist, maar ook gastheer is. De komende weken gaan we naar ze op zoek. Vandaag meren we af in de Oosterschelde bij Wa tersportvereniging Burghsluis op Schouwen-Duiveland. VOLGENDE WEEK: U EN UW VERZAMELING Stuur uw fotofs) voor maandag naar buiten<i>pzcnl Een goede havenmeester is een goede gastheer Zo vroeg op de dag heb ik wel tijd", zegt de goed lachse havenmeester Ad de Hamer (63) van Water sportvereniging Burgh- sluis. Stoere blauwe trui, gouden oorring, ,,'s Mid dags is het hier altijd de zoete inval. Dan lopen de leden van de vereniging in en uit. Wil je echte topdrukte mee maken dan moet je met Pasen komen of in het zomerseizoen. Op een record dag komen hier wel honderd passan ten." Het is niet altijd zo druk geweest met zeiljachten en motorboten in de haven van Burghsluis. Een oude loswal herin nert nog aan de tijd dat vrachtschepen hier bieten kwamen laden. Later, bij de aanleg van de stormvloedkering, fun geerde het haventje als werkhaven voor Rijkswaterstaat. In 1980 richten sport vissers de watersportvereniging op. Daarna bezoeken steeds meer plezier jachten Burghsluis. Het is een prima uit- valshaven voor ervaren schippers. Varen op de Oosterschelde is spelen met de elementen. Het tij en de wind hebben er vrij spel. Voor wie dat nog niet ge noeg is, is de Noordzee vlakbij. De zee zeilers kiezen via de Roompotsluizen het ruime sop. Het soort boot dat afmeert, is van in vloed op de inrichting van de aanleg plaatsen, legt de havenmeester uit. „Als Met een potje tennissen met Rafael Nadal worden flink wat calorieën verbrand. Erika Toutenhoofd, Westkapelle door Elian van 't Westeinde En wij maar denken dat we u konden uitdagen door foto's van de strijd tegen het wintervet op te vragen. Dat viel dus tegen. Misschien schamen we ons een beetje voor die stilletjes aangegroeide kilo's en verschijnen we pas voor de lens als de ongewenste lichaamsuitbouw verdwenen is. Gelukkig waren er enekele sportievelingen, die wel de moeite namen om te laten zien hoe zij de lente tegemoet bewegen. Voor volgende week woensdag 17 april hopen we op foto's van U en Uw VERZAMELING. Dat idee kwam op, toen we iemand hoorden vertellen over zijn collectie rozenkransen. Bijzonder. En zo zijn er ongetwijfeld ve le verzamelaars in de provincie, die buiten de gebaande paden treden. Auto's, schoenen, elastiekjes, sigarenbandjes, flippo's, antieke poppen, ka potte tennisballen, gebroken drumstokken... Maak een foto of foto's (minimaal 1 MB, 200 dpi) van wat u bijeen heeft gebracht en stuur die voor maandag 15 april naar buiten@pzc.nl Havenmeesters Ad de Hamer (links) en Peter Weeda. je aan de dijk kijkt, zie je kleine bootjes liggen", wijst Ad in de verte. „Dat zijn vissersbootjes. Die hebben weinig ruim te nodig. Voor de grotere jachten heb ben we de steigers veranderd. Er liggen nu vingerpieren. De boxen zijn ruimer waardoor je er makkelijk in- en uit vaart." Ad is een rasechte Vlissinger, een ex-marineman die na wat omzwervin gen op Schouwen terechtkwam als poli tieman. „Fantastisch wonen. Dat roep ik ook altijd tegen de mensen die in de haven komen. Je hebt hier voor elk wat wils. Je kan naar het strand, de bossen, de duinen, of de polders om te fietsen of te wandelen. Het enige nadeel van de haven is dat de winkels niet vlakbij zijn. Als je dat een nadeel wil noemen. Want ook daar hebben we een mouw aange past. De vereniging heeft drie fietsen die passanten gratis mogen meenemen voor maximaal een uur. Willen ze lan ger fietsen, dan betalen ze huur." Dertien jaar geleden kocht Ad een boot. Hij kreeg een ligplaats in Burghsluis. Dit jaar wordt zijn zesde seizoen als ha venmeester. „Toen ik mocht stoppen met werken, vroegen ze meteen of ik ha venmeester wilde zijn. Op het tweede verzoek heb ik 'ja' gezegd. Daar heb ik nooit spijt van gehad. In het contact met al die mensen die hier komen kan ik echt mijn ei kwijt. Ik praat graag over wat mensen beweegt. Vraag ook altijd waar de naam van hun boot vandaan komt. De sfeer is gemoedelijk. Ik zie me zelf als manusje van alles. De ene keer doe ik onderhoudswerkzaamheden, de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14