D Zeeland vol met vingerlingen BUITEN 13 WOENSDAG 10 APRIL 2013 door Gerard Smallegange uimelot, Likkepot, Vingerling, Lange Jaap, Lange Jan, Korte Knaap, Kleine Ding. Allemaal oude benamingen voor onze vingers, die al eeuwen gebezigd worden in allerlei ba kerrijmpjes om op te zeggen met dan te gelijkertijd het aanwijzen/aanraken van de betreffende vingers. Eén van die vin gerbenamingen heeft ook al 6,7 eeuwen een eigen betekenis in de Zeeuwse water- schaps- en polderwereld: de Vingerling. Da's de aanduiding van een ringdijk (een soort gekromde vinger) en/of een boog vormige afdamming rond een stroomgat. Als een dijk was doorgebroken ontstond er meestal een diepe stroomgeul ter plaat se van de doorbraak; allicht, want daar perste bij elke eb en vloed het water zich naar buiten of naar binnen. Als die pol der dan weer bedijkt werd, was die diepe stroomgeul altijd het moeilijkste te dich ten punt. De oplossing was om er in een wijde boog omheen een nieuwe dijk aan te leggen. Zeeland zit vol met vingerlin gen - allemaal vroegere dijkdoorbraken. Je moet ze alleen leren herkennen. Sinds de dichting van de dijk bij Ouwerkerk in 1953 doen we het anders. Nu varen we één of meerdere caissons het dijkgat bin nen, en laten die afzinken. Een werkwij ze overigens voor het eerst - voor zover ik weet - toegepast door de Engelsen bij de invasie in Normandië in 1944- De toen voor de kust/strand afgezonken gro te caissons werden gebruikt als een soort aanlegkades. Sindsdien worden er bijna altijd caissons gebruikt bij afdammingen en aanleg van dijken. Het woord 'vinger ling' is daardoor in onbruik en vergetel heid geraakt. Ondertussen duikt het woord wel regelmatig op. Al was het maar in de naamgeving. Vingerling is een bekende oud-Zeeuwse achternaam. Ongetwijfeld woonden de eerste mensen met die naam aan zo'n vingerling - een bocht in de dijk. In de Zak van Zuid-Be veland bijvoorbeeld, aan de Valdijk of de Brilletjesdijk waar het miegeit van de vin gerlingen - of wellicht ergens in Zeeuws- Vlaanderen, waar het woord vingerling bij een kromming in de dijk nog wel eens gebruikt wordt. Vroeger was er in de buurt van Hoek zelfs een buurtschap met die naam. Toen het Kanaal van Ter- neuzen naar Sas van Gent weer eens ver breed werd is het buurtje afgebroken en verdwenen. In de Papenpolder(West- Zeeuws-Vlaanderen) is trouwens ook nog een deel dat Vingerling genoemd wordt. In de toekomst krijgen we waarschijnlijk in de Hedwigepolder te maken met een omgekeerde vingerling. Als de dijk daar doorgestoken wordt komt er een diepe hap, een inham in het land, als een ver keerde vingerling, een gebroken vinger tje. Dit onlogische en volstrekt overbodi ge vingertje zou dan het resultaat zijn van zwalkend bestuur, doordrammen van Antwerpen en eindeloos gelamen teer van politici. Tot onheil van ieder, ook van een deel van de natuurbescher ming, die door gebrek aan maatschappe lijk inzicht een stuk van zijn draagvlak in het Zeeuwse verloor. Zeeland, de Wes- terschelde en de Zeeuwen zelf, verdie nen na zo'n periode van onbetrouwbaar klein politiek geneuzel een betere oplos sing dan de nu besloten maatregelen van ontpolderen en gebrokenvinger werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13