Veel volk voor Industrieel Museum Willem-Alexandermarkt Hengelsportvereniging wil overleg scoort al vóór inhuldiging over 'overlast agressieve vissers' 44 Zo'n schans is een prima locatie voor een popfestval. Tijd voor Concert at the Schans ZEEUWS-VLAANDEREN 17 Nu veel forten en schansen van de Staats-Spaanse Linies zichtbaar zijn, belicht Het Bolwerk de restauraties. MAANDAG 8 APRIL 2013 Staats-Spaanse Linies extra in de spotlights van Het Bolwerk door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Het Bolwerk is aan de regionale krijgshistorie gewijd. De Staats-Spaanse Linies staan dan ook altijd al in de belangstel ling van het IJzendijkse museum. Maar nu veel forten, redoutes, schansen en ravelijnen opnieuw zijn opgebouwd, ingericht of ge conserveerd, is het tijd om enkele opgepoetste parels van de ketting aan verdedigingswerken extra in de schijnwerpers te zetten, meen den de conservatoren. Onder de titel 'Staats Spaans in de clinch' belicht Het Bolwerk vier elementen uit de linies: de restauratie van de Kruisdijk- schans tussen Sluis en Heille, de wederopbouw van de Olieschans bij Aardenburg, de herinrichting van het Verbrand Fort bij Damme én het natuurherstel rond de Pas- sageule Linie. De Sluise beleidsambtenaar Arco Willeboordse, lid van de 'denk tank' van Het Bolwerk, legde uit dat de keuze van de uitgelichte verdedigingswerken symbool staat voor de hele linie tussen Damme en Antwerpen. Hij vroeg speciale aandacht voor de Olie schans, tot een paar jaar terug niet meer dan een wat onduidelij ke bult langs de weg van Aarden burg naar Draaibrug. Maar nu is die weer omgevormd tot een schans, compleet met een binnen plaats en wallen om tegen op te klauteren en een gracht er om heen. „Klaar voor gebruik", aldus Willeboordse enthousiast. „Toeris tisch zéker", meende een toehoor der. „Prachtige locatie voor een popfestivalletje: Concert at the schans", zag een tweede al voor zich. De burgemeesters Jan Lonink en Jan-Frans Mulder van Terneuzen en Hulst zien ook zeker toeris tische mogelijkheden in de Staats-Spaanse Linies. Zij kregen - net als hun Sluise collega Jac ques Suurmond en gedeputeerde Carla Schönknecht voor de ope ning van het museum een exem plaar van het boek De Staats-Spaanse Linies Monumenten van conflict en cultuur. Geschreven door Jan J.B. Kuipers in opdracht van de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen, die het werk be schouwen als sluitstuk van het herstel van de fortengordel aan beide zijden van de grens. In het boek komen forten en ande re sterkten op Terneuzens en Hul- sters grondgebied ook uitgebreid aan de orde. In het IJzendijkse mu seum richt de aandacht zich wel erg eenzijdig op het westen van de regio, constateerden beide bur gervaders quasi-mokkend. Ze loer den even steels naar de vlaggetjes op de maquette in de museum zaal, maar schoven ze toch maar niet naar forten op 'eigen grondge bied'. Mulder (58) koestert nog een beet je de hoop dat hij vóór zijn pen sioen als eerste het herstelde Fort Moerschans zal mogen beklim men. Restauratie van die Hulster sterkte kost echter een behoorlij ke grijpstuiver, dus moet - samen met een Vlaamse partner - eerst Europese subsidie worden losge weekt. Bezoeker tentoonstelling Bij elke tentoonstelling in Het Bolwerk draven gegoede burgers uit de zeventiende eeuw op voor het historisch ca chet. Alsof dit trio net nog een wijntje met de Staatse en Spaanse bevelhebbers dronk, foto Mark Neelemans door René Hoonhorst SAS VAN CENT - Het Industrieel Museum in Sas van Gent is drie kwart jaar vóór de echte opening als een komeet uit de startblok ken geschoten. Ruim achthon derd mensen kregen zaterdag en zondag een indruk van de manier waarop de industriële historie van Zeeland vanaf 1 januari 2014 wordt gepresenteerd. Woordvoerder Bennie Vermandei was zondagmiddag uitermate te vreden. Nadat zaterdag al 285 mensen de voormalige hal van de Suiker Unie bezochten, kwamen er zondag ruim over de vijfhon derd mensen over de drempel. De andere musea in de regio ble ven natuurlijk achter bij die cij fers. De streekmusea Het Land van Axel en De Vier Ambachten in Hulst trokken respectievelijk zo'n 150 en ruim 100 bezoekers. Waarbij is aangetekend dat het leeuwendeel in Axel op zaterdag kwam (121) en in Hulst kwam tweederde juist op zondag. Museum Het Bolwerk in IJzendij- ke had een mooie seizoenstart. Er kwamen zaterdagmiddag al zo'n honderd mensen binnen door de presentatie van het nieuwe boek over de Staats-Spaanse Linies. De genodigden bezochten het mu seum waar de expositie 'Staats en Spaans in de clinch' mooi aan sloot op het boek. De vrijwilligers hopen dat de nieuwe website www.museumhetbolwerk.eu meer bezoekers trekt, dan de twee han den vol van zondag. Het Visserij museum in Breskens trok zo'n tachtig bezoekers. AXEL - De verkoopster, die bij de in gang van bedrijventerrein Drie- schouwen vooral stond te blauw bekken, werd zaterdag niet echt be vangen door een Oranjegevoel tij dens de eerste Koning Willem- Alexander Vrijmarkt. Ze had de hele dag wel mensen in plukjes langs zien komen, maar een constante stroom klanten had zich niet aan haar kraam gemeld. Peter Snoodijk, één van de initia tiefnemers, was toch dik tevre den. Hij vond dat de vrijmarkt een meerwaarde had voor de open dagen van de bedrijven op Drieschouwen. Ook de tentoon stelling van Ina Deij's Oranjever- zameling verhoogde de feest vreugde. Snoodijk: „Volgend jaar is er natuurlijk pas echt een Wil lem-Alexandermarkt, maar we hebben alvast geoefend." De festiviteiten tijdens de open dagen verlagen de drempel om eens bij bedrijven aan Drieschou wen binnen te stappen, weet Snoodijk. „Mensen durven wat makkelijker te komen. Bij mijn be drijf kwam iemand vragen of er ook keuringen worden gedaan. In welke garage kan je nou geen keu ringen laten doen? Maar zo onbe kend zijn we blijkbaar voor som migen nog." door René Hoonhorst SLUIS - B en W van Sluis zijn niet van plan het vissen aan de Kaai te verbieden, omdat 'iedereen plezier van de openbare ruimte moet kun nen hebben'. Maar het college juicht het wel toe dat hengelsport vereniging Jantje van Sluis in ge sprek gaat met mensen, die over last ondervinden van vissers die zich 'agressief gedragen aan de wa terkant. Bruno Balzani, eigenaar van pizze ria Romagna, stuurde de gemeen teraad een brief over groeiende 'ergernis en overlast' van vissers aan de Kaai in Sluis. Vissers die 'snoeken', gaan zo op in hun werpbewegingen dat ze een ge vaar voor omstanders vormen. Bo vendien pikken ze de zitbankjes in met hun materiaal en vervui len ze de geliefde rustplekken van ouderen met visschubben. Mochten vissers aan de waterkant 'levensgevaarlijke toeren' uithalen dan zou de politie moeten optre den, meldt een woordvoerster van de gemeente Sluis. „Maar dat is geen taak van de gemeente, de gemeente wil dat iedereen van de Kaai kan genieten." Secretaris Rinus Fliers van Jantje van Sluis kende de klachten niet, maar vindt het vervelend dat men sen overlast ervaren. Hij kent zelf geen vissers, die overlast veroorza ken en weet ook niet of de ver meende daders behoren tot zijn vereniging. „Maar als we als be stuur zulk gedrag zien, spreken we vissers er natuurlijk op aan." Fliers hoopt in een gesprek met Balzani de kou uit de lucht te kun nen halen. „Misschien kunnen we de plek voor de pizzeria in het vervolg mijden als we te dicht in de buurt van voorbijgangers of an dere recreanten komen." Balzani staat open voor een ge sprek. „Ik heb niets tegen vissers, alleen tegen overlast."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73