Stem OR Scalda onthouden De animo om huizen te kopen groeit. Dat zien Zeeuwse makelaars tijdens de tiende Open Huizen Dag die zaterdag werd gehouden. OPEN HUIZEN DAG 14 ZEELAND vragen over groenten en winterkou maandag Belangstelling 33;^---"F-.i Alex en Wilma de Bode. Nieuwe Kraaijertsedijk 28, Lewedorp. Vraagprijs: 498.000 euro. Horen, zien en ruiken: Een parel van rust. Reden verkoop: Alex is 82 jaar. Een groot erf houd je gezond, maar ze willen kleiner wonen. Hflfft De kou is een drama voor de volle- grondsgroenten, staat op Boerde- rij.nl. Plantjes die nu in de grond zitten, zijn hopeloos bevroren. door Edith Ramakers André Slootmaker is teler van vol- legrondsgroenten en akkerbou wer. Hij woont in Ouwerkerk en boert op 6o hectare grond. Hoe groot is het drama voor u? Gelukkig zit ik niet zo in de primeurteelt, maar ook wij heb ben veel schade. Mijn winter- bloemkolenoogst is mislukt. Helemaal mislukt? Ik heb 70 procent onder kun nen ploegen. Dat is een behoorlij ke aderlating. En een heel slecht begin van het jaar. 3 En had u die winterbloemkolen nu moeten oogsten? Inderdaad, die hebben we in au gustus gepoot en meestal is dit het moment dat we gaan oogsten. Mijn winterbloemkolen zijn al tijd de eerste bron van inkomsten van het jaar. Dat hebben we dan al binnen. Dit keer niet en dat valt zwaar tegen. De bloemkolen kunnen 6,7 graden vorst hebben, maar niet continu 6,7 graden on der nul. l" Vorig jaar was het ook koud. Toen is de bloemkolenoogst niet mis lukt? Dit jaar hield de vorst lang aan. Vorig jaar vroor het even heel erg in februari, de periode was korter. Het is beter voor bloemkolen om een of twee nachten min tien gra den te moeten weerstaan, en dat ze daarna weer op adem kunnen komen omdat de temperatuur om hoog gaat. Dan krijgt de bloem kool tijd om zich te herstellen en komt het wel weer goed. Maar nu was het kou, op kou, op kou. Ik denk dat we vanaf nieuwjaar de helft van de nachten nachtvorst hebben gehad. Dit is toch een zeer extreme winter. En nu valt het voor Zuidwest-Nederland mis schien nog mee. Ik sprak een teler uit Limburg die helemaal een for se schadepost heeft. Als je plant jes in maart geplant hebt, dan zien die er nu, een maand later, slechter en ieliger uit. Daar doe je het natuurlijk niet voor. 5 Maar hoe groot is de schadepost voor u? Ik praat liever in het openbaar niet over bedragen, maar het is aanzienlijk. Als ik moet kiezen tussen een tegenslag later in het jaar of in het voorjaar, dan kies ik voor het najaar. Dan heb je al iets opgebouwd, om op terug te val len. De eerste klap is een daalder waard. We moeten nu hopen op een goede oogst van de winter- uien. Dat gebeurt zo in de tweede helft van juni. 6 Kunt u nu al iets doen op het land? Gelukkig wel. We zijn bieten en uien aan het zaaien. En als het droog blijft dan gaan we volgende week cichorei zaaien. Ik ben niet somber hoor. Je moet geen boer worden, als je niet met deze tegen slagen om kunt gaan. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De ondernemings raad (OR) van het middelbare be roepsonderwijs Scalda (voorheen ROC Westerschelde en Zeeland) vindt het onbegrijpelijk dat het ma nagement van de opleiding Toeris me buiten schot blijft. Het college van bestuur (CvB) van Scalda heeft eind maart be kendgemaakt dat het voltallige team van de toeristische oplei ding wordt ontslagen. Het mana gement van die opleiding mocht blijven zitten. De OR heeft in ja nuari aangegeven dat de oplei ding Toerisme niet mag worden opgeheven. Vanaf dat moment had de OR op de hoogte willen blijven. „En dat is niet gebeurd", schrijft de OR. „Wij zijn niet be trokken bij het zoeken van een op lossing." Omdat het CvB geen ad vies heeft ingewonnen bij de OR heeft ze het draagvlak van deze beslissing verkleind. De OR van Scalda staat achter het feit dat er 'iets' moest gebeuren bij toerisme 'om de impasse te doorbreken, maar claimt alsnog adviesrecht'. Het CvB zei eerder dat het vervan gen van alle docenten de enige manier was om de opleiding op niveau te krijgen. Het zou 'geen zin hebben om ook de teamlei ding te vervangen, want die men sen zitten er nog maar net.' Wim Hofman Voor kunstenaars moest vroeger alles het beste van het bes te zijn: het zuiverste marmer, de fijnste verfpigmen- ten, verguldsel, de duurste pen selen van marterhaar. Goed was bij lange na nog niet goed genoeg. Sinds de dadaïsten met suiker klontjes, muizenklemmen en paktouwtjes werkten, is daar verandering in gekomen. En sinds een eeuw tijd weten we zeker dat je ook met ander ma teriaal kan werken: stukjes krant, triplex, golfkarton, vet en vilt. Op den duur ging men met geeft niet wat werken. Zo heb je nu schilderijen en tapijten met kolengruis, opgeplakte do de vliegen, Nutella, gebruikte zakdoeken, bloed, dode vis. Het is zo algemeen en zelfs in zekere zin gewoon geworden, dat je je meestal helemaal niet meer over het gebruikte materi aal verwondert. Het gaat na tuurlijk bij kunstwerken in we zen ook niet in de eerste plaats over het gebruikte materiaal. Dat een kunstwerk van goud of diamanten gemaakt is, maakt het niet beter dan een werk van hout of klei of zand of zout. Het gaat er om hoe het materi aal is gebruikt en waarom. In de Willem III in Vlissingen was er tot vandaag een tentoon stelling van een aantal kunste naars. Ze hebben allemaal iets met Vlissingen te maken, maar dat wil niet zeggen dat hun werk op elkaar lijkt. De technie ken en het materiaal dat ze ge bruiken, loopt nogal uiteen. Je ziet landschappen in olieverf, een werk op houtplaten; er is gebruik gemaakt van fototech niek, tl-buizen, acrylverf en een soort gruis: afschraapsel van een muur. Omdat het in een vitrine is gelegd, krijgt het iets plechtigs, maar het restma teriaal is ook een metafoor. Tegenwoordig zijn er veel kunstwerken die eenmalig zijn of vergankelijk. Men denkt er niet aan om dingen voor de eeu wigheid te maken en het zijn daarom dan ook geen objecten voor verzamelaars. Maar het zijn soms wel ironische of sar castische of politieke of anders zins kritische standpunten die ons, als het goed is, aan het den ken zetten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Jacqueline en Leo van Dorst. Nieuwstraat 19, Zoutèlande. Vraagprijs: 249.000 euro. Keurig huis met als extra een recreatiewoning. De zee is alom vertegenwoordigd. Reden verkoop: vertrek woonzorgcomplex.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70