Beetje geld nodig? Gun Ronnie Brunswijk het presidentschap KRAS.NL Weer dienstplicht in Suriname 6 BUITENLAND VLADIMIR POETIN Het model van Poetin, stabiliteit en welvaart in ruil voor burgerlijke vrijheden, lijkt uitgewerkt. F" Cyberaanval op Israël geen effect 'Nederlander bekent moord India' Duits aardgas bijna op na lange winter Nederlandse hasjtruck gepakt Altijd heeft iemand anders de schuld: dan is het Amerika, dan zijn het de oligarchen SCHOTLAND IERLAND TEL AVIV Een vooraf aangekondigde grote cyberaanval op Israëli sche websites is gisteren zonder grote gevolgen geble ven. De meeste overheidssi tes waar de hackers het op hadden voorzien functio neerden normaal, hoewel soms met vertraging. De ac tie was een protest tegen Is raël wegens schending van de mensenrechten. SRINACAR De Nederlandse man die in India vastzit voor de moord op een Britse vrouw, heeft bekend. Dat hebben Indiase politiebronnen gezegd. De 43-jarige Nederlander zegt onder invloed van drugs te zijn geweest De 24-jarige Sa rah Groves werd zaterdag dood aangetroffen op een woonboot. BERLIJN Door de aanhoudende win terkou is Duitsland bijna door zijn voorraden aardgas heen. Dit weekeinde is vol gens Duitse media de om vang van de voorraad tot 'een historisch dieptepunt' gedaald. Sommige opslagcen tra zouden nog maar voor 5 procent of minder met aard gas gevuld zijn. ROME De Italiaanse politie heeft een koelwagen uit Neder land met aardappelen en 1000 kilo hasj aan boord onderschept. De lading had een waarde van 15 miljoen euro. De Nederlandse be stuurder van de koelwagen is gearresteerd. 'Heel Rusland lijkt nu door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Wie de Russische presi dent wil begrijpen, moet terug naar de nadagen van de Sovjet- Unie. Terwijl het IJzeren Gordijn in Europa langzaam maar zeker valt, is KGB-officier Vladimir Poe tin nog altijd gestationeerd in Dresden. Hij zit niet hoog in de hiërarchie. Het grote spionage werk gaat aan hem voorbij, het da gelijks leven bestaat meer uit het archiveren van krantenknipsels en afluisteren van diplomaten. Totdat woedende Duitsers zich op de trappen van het KGB-ge- bouw verzamelen. Ze willen de deuren openbreken, hun gram ha len op de bezetter. Poetin komt naar buiten, volgens sommigen met getrokken pistool. In vloeiend Duits, met nog altijd een klein Russisch accent, laat hij het duidelijk weten: hier moeten ze niet zijn, de Russen valt niets te verwijten. De meute gaat ve der, Poetin belt naar Moskou om versterking. In Moskou neemt nie mand de telefoon op. In verschillende interviews noem de Vladimir Poetin het einde van de Sovjet-Unie de 'grootste trage die van de twintigste eeuw'. Hij ziet het als zijn historische missie de grootsheid van het Sovjetrijk te herstellen. Daarin spelen veilig heidsdiensten de grootste rol, nooit meer zal het zo zijn dat bij de FSB, de opvolger van de KGB, niemand de telefoon opneemt. „Als je erop terugkijkt, heeft Poe tin de afgelopen 13 jaar alles ge daan om ervoor te zorgen dat heel Rusland op de KGB lijkt", vertelt Masja Gessen. Ze schreef vorig jaar De man zonder gezicht, een fel-kritische politieke biografie van de Russische leider. Het is een bestseller. „Op zijn eerste dag als president zette hij twee proces sen in werking. Hij liet de politie binnenvallen bij een onafhanke lijk mediabedrijf en gaf het kabi net de opdracht alle verkiezingen in het land onder controle te krij gen", legt Gessen uit. „De media staan nog altijd onder strikte con trole, nergens in het land zijn vrije verkiezingen." De openlijk lesbische Gessen, te genwoordig hoofdredacteur van het Moskouse bureau van Radio Free Europe, noemt Poetin een xenofobe conservatief. „Zijn macht is gebaseerd op het idee dat alleen hij Rusland kan be schermen tegen vijanden. En al tijd heeft iemand anders de schuld: dan is het Amerika, dan zijn het de oligarchen. Het is een bezettingsmentaliteit." Omdat een president in Rusland hooguit twee termijnen aan mag blijven kwam Poetin in 2008 met een gouden vondst: Dimitri Med- Masja Gessen, biografe Poetin vedev. Poetin en de jonge, sympa thieke jurist wisselden van stoel. Medvedev werd president, liet de grondwet dusdanig aanpassen dat een president na een korte pauze wel degelijk opnieuw mag aantre den. Wie in Medvedev een hervor mer zag, kwam bedrogen uit. Vo rig jaar wisselde hij opnieuw met Poetin van stoel. Een presiden tiële termijn duurt nu zes jaar, en dus kan Poetin technisch gezien tot 2024 als president aan de macht blijven. Dat is veel Russen te veel van het goede. Na frauduleuze parle mentsverkiezingen trokken hon derdduizenden Russen anderhalf jaar geleden de straat op om te de monstreren. Verschillende men sen uit de kliek rondom Poetin, bijvoorbeeld ex-minister van Fi nanciën Aleksej Koedrin en het te levisiesterretje Ksenia Sobtsjak, braken met de Russische leider. Na de inauguratie vorig jaar mei zette president Poetin een proces in werking waarin burgerlijke vrij heden moeten worden ingeleverd voor economische groei. Die aan pak werkt in de praktijk steeds minder goed. De middenklasse groeit, steeds meer Russen heb ben de buik vol van machtsmis bruik en de nog altijd toenemen de corruptie. Het laatste jaar ontstaan er scheur tjes in het beeld van de macho president, die dan weer verschijnt achter de stuurknuppel van een straaljager, dan weer met ont bloot bovenlijf op een paard. Poe tin trekt zich steeds vaker terug. Hij zegde onlangs een reeks staats bezoeken af en klaagde een aantal maanden geleden over pijn in zijn rug. Tijdens het officiële staatsbezoek vandaag blijft hij maar een halve dag in Nederland. Vladimir Poetin in het Kremlin in februari van dit jaar bij de ont vangst van de Franse president. foto Bertrand Langlois/AFP 8-daagse vlieg-/rondreizen vliegreis ontbijt 1/ diner NL-sprekende reisleiding excursies r 't ijjfwy-tj' 'L x- Zéér complete rondreizen met Nederlandssprekende reisleiding! Rondreis Hello Ireland 8 dgn 789 Vertrek: 16 mei t/m 26 september vrijwel altijd gegarandeerd vertrek! met o.a. de historische stad Dublin, Rock of Cashel, pittoreske dorpjes, de schitterende natuurgebieden Cliffs of Moher. The Burren en Connemara National Park en de Ring of Kerry Zie www.kras.nl/35669 Rondreis Scottish Highlands 8 dgn 979 Vertrek: 12 juni t/m 11 september prijsverlaging vertrekgarantie op 12/6! met o.a. Glasgow, Loch Lomond, vrije dagen in Oban, het beroemde meer Loch Ness, de ruïne van Urquhart Castle en de Schotse hoofdstad Edinburgh optionele excursie naar 'Isle of Muil' mogelijk! 2 Zie www.kras.nl/38220 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm PARAMARIBO - Het publiek werd getrakteerd op geld, de biljetten werden vanuit een tas met de hand over de hoofden uitge strooid. Met dit gebaar kondigde Ronnie Brunswijk zaterdag zijn kandidatuur aan voor het presi dentschap van Suriname. Brunswijk, tegenwoordig show promotor, gaat in 2015 een gooi doen. Hij deed meteen enkele ver kiezingsbeloften. „Ik wil alle ar men in Suriname rijk maken. Als je huis op de veiling is beland, bel dan naar Bravo. Als je 100 dollar nodig hebt, dan bel je naar Bra vo", zei Brunswijk, die ook be kend is als Romeo Bravo. De voormalige rebellencomman- dant hield een korte toespraak voor een optreden van de Ameri kaanse rapper Rick Ross in het André Kamperveenstadion in Pa ramaribo. Aan vrouwen in zijn buurt deelde Brunswijk enkele biljetten van 100 Amerikaanse dollar uit. Brunswijk (1961) was in de jaren '8o leider van de guer rillastrijders van het Junglecom mando in Suriname. Hij vocht te gen de huidige president en toen malige leider van het militaire be wind van Suriname, Desi Bouter- se. Net als Bouterse werd Bruns wijk in Nederland bij verstek ver oordeeld wegens cocaïnehandel. PARAMARIBO - Nog dit jaar zullen Surinaamse jongens en meisjes er aan moeten geloven. De regering- Bouterse is bijna klaar om de dienstplicht weer in te voeren. Be langrijkste doel is jongeren disci pline bij te brengen en te vormen. De ideeën voor deze 'maatschappe lijke' dienstplicht zijn gebaseerd op voorbeelden uit onder meer Nederland, zoals het idee van oud-premier Lubbers om herop voedingskampen in te stellen. Volgens luitenant-kolonel Justus Hew A Kee, adviseur van de minis ter van Defensie, is het hard nodig dat Surinaamse jongeren leren dienstbaar en gedisciplineerd te zijn. „Het idee van de kampen was ook bedoeld om jongeren die dreigden te ontsporen op het rech te pad te brengen en hun aanslui ting op de arbeidsmarkt te geven. En dat is nu ook de bedoeling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6