Bioscoop Goes valt op door stijgend bezoek Lezing 'Slag Schelde' BEVELANDEN en THOLEN 17 Actie voor open houden van Den Inkel Kruiningen Van Chinees serviesje oma tot litho van Escher. Alles korting MAANDAG 8 APRIL 2013 Kunst en Kitsch op zijn Zeeuws in Historisch Museum Goes door Frank van Cooten GOES - Vol verwachting zitten tientallen Bevelanders te wachten op het oordeel van de medewer kers van het Zeeuws Veilinghuis. Is het zorgvuldig geconserveerd Chinees serviesje van overgroot moeder nog wat waard of levert dat schilderij, dat al honderd jaar in de familie is, nog wat op. Het was zaterdag en zondag het Nationaal Museumweekend. Het Historisch Museum de Bevelan den in Goes greep dit moment af gelopen zaterdag aan om een taxa tiedag voor kunst en antiek te houden. Dit gebeurde in samen werking met het Zeeuws Veiling huis. Kunst en Kitsch op zijn Zeeuws. Er zaten veel 'rommeltjes' tussen, maar ook enkele pareltjes zoals een originele litho van de beken de Nederlandse kunstenaar Escher. Zijn vaak wiskundig vormgegeven werken waren in de jaren zestig vooral populair bij hippies en popsterren maar zijn nog steeds geliefd in de Verenigde Staten. „Op de Amerikaanse markt levert deze litho zeker tien duizend euro op", zei medewer ker René de Visser van het Zeeuws Veilinghuis zaterdag. Jenny Bentschap-Knook uit We- meldinge had niet zo veel geluk. Ze had een Chinees serviesje bij zich dat nog van de oma van haar schoonmoeder is geweest. Heel oud dus. Zorgvuldig pakte ze on derdelen van het serviesje uit. „Het heeft altijd in een kastje ge staan en is dus nog puntgaaf. Toen mijn schoonouders kwa men te overlijden kreeg ik het ser viesje. Ik laat het nu taxeren. Als het nog wat waard is laat ik het veilen. Als het niets waard is, gaat het serviesje naar mijn schoonzus je. Dat hebben we zo afgespro ken." René de Visser van het Zeeuws Veilinghuis taxeert een schilderij in Historisch Museum de Bevelanden in Goes, foto Willem Mieras Het oordeel van René de Visser was onverbiddelijk. „Dit Japanse serviesje uit Satusma kom ik op ie dere veiling wel tegen. Dit is de wat grovere kwaliteit. Maximaal zeventig tot negentig euro waard." „Dan gaat het naar mijn schoonzusje", reageerde Jenny. Het was Riet Tramper uit Goes niet zo zeer om de waarde van haar twee meegebrachte schaal tjes te doen. „De schaaltjes zijn al zeker honderd jaar in de familie. Ik wil wel eens weten waar het vandaan komt en wat de geschie denis van de schaaltjes is." De medewerker van het Zeeuws Veilinghuis schatte in dat de schaaltjes stammen uit de negen tiende eeuw. „En het zou Duits kunnen zijn. Het is toch wel mas sa. In de negentiende eeuw werd ook al aan massa-productie ge daan. Qua waarde is het niet veel bijzonders. Zo'n twintig euro." En zo kwamen er zaterdag in Goes nog tientallen schaaltjes, beeldjes, sieraden, klokken, speel goed en schilderijen voorbij. De meeste leuk en vooral spéciaal voor de eigenaren maar financieel niet bijster interessant, was het al gemene oordeel. „Het zijn toch vooral rommeltjes die voorbij ko men." Nu was het de meeste eigenaren natuurlijk niet om de verkoop te doen. Ze wilden vooral weten waar de spulletjes, vaak al zo lang in de familie, vandaan komen en wat ze nog waard zouden zijn. Mensen die hun kunst en antiek wilden laten restaureren konden zaterdag in het museum voor ad vies terecht bij de medewerkers van Art Conservation in Vlaardin- gen. Tijdens het museumweekend gold voor alle bezoekers een spe ciale toegangsprijs van een euro. Zo kon zondag de tentoonstelling 'Kunst zien en begrijpen, Marinus Schipper in Zeeland' in het Histo risch Museum worden bekeken. Tamara Buizer hield een interac tieve workshop om de kunstlief hebbers de werken van Marinus Schipper te bewonderen. In het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp was zaterdag deel te nemen aan een speciaal program ma. Er waren gratis rondleidin gen en kinderen konden een speurtocht doen. door Frank van Cooten GOES - Het bioscoopbezoek in Goes is vorig jaar gestegen ten op zichte van 2011. Dit blijkt uit cijfers van de Neder landse Vereniging van Bioscoopex ploitanten. De DaVinci Cinema noteerde vorig jaar tweeduizend bezoekers meer dan in 2011. De Ja mes Bond film Skyfall was de po pulairste film in 2012. Goes vormt met de stijging van het aantal bezoekers een uitzonde ring. Andere bioscopen in de re gio laten juist dalingen zien. René van Donschot, manager van Da Vinci is tevreden over het resul taat. „Het afgelopen jaar hebben we ons voornamelijk geconcen treerd op de beleving voor de gast, kwaliteit, service en maat werk. De stijging in bezoekersaan tallen is voor het hele team het be wijs dat we op de goede weg zijn." DaVinci Cinema is officieel geo pend in december 2007, destijds onderdeel van Merral Theater. Eind 2011 dreigde de bioscoop van wege financiële redenen dicht te gaan. Libéma, de eigenaar van het pand nam de bioscoop in juli van dit jaar over. Hiermee werd slui ting voorkomen. DEPOT 12, dé merkschoenen outlet, gaat verhuizen! -60% NU ALLE DAGEN GEOPEND T/M KOOPZONDAG 28 APRIL (niet op zondag 14 en 21 april) KORTE VORSTSTRAAT 12 GOES (bij Van de Reepe Schoenmode om de hoek) NIEUWDORP - Ernst Braat geeft vrij dag 12 april een lezing over de 'Slag om de Schelde' in het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp. Braat maakte de strijd op io-jari- ge leeftijd van nabij mee. Hij woonde met zijn ouders in de Oud Sint-Jooslandpolder. Deze slag speelde een sleutelrol bij de bevrijding. Aanvang: 20.00 uur. KRUININGEN - Een aantal perso neelsleden van zwembad Den In kel in Kruiningen voert actie voor het open houden van het zwem bad. Dit zwembad dreigt te slui ten omdat Den Inkel tonnen meer kost dan het opbrengt. De gemeenteraad praat daar donder dag 11 april over. Om sluiting te voorkomen hielden de personeels leden afgelopen zaterdag een handtekeningenactie. „Er staat wel iets op het spel natuurlijk. Bijna de hele bevolking heeft le ren zwemmen van meester Bob. Er staan banen op het spel", zegt een bezorgde echtgenoot van een van de personeelsleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59