ii Den Haag kleurt rood, de zorg is van de SP IN HET NIEUWS 3 Grensrechter verdacht van slaan spelers Nederlandse pornomarkt heeft het zwaar vragen over bitcoins MAANDAG 8 APRIL 2013 thuiszorg hoeft ni Thuiszorgmedewerkers demonstreren in Den Haag tegen de aangekondigde bezuinigingen, foto David van Dam DEN HAAG - Van Malieveld tot het Lange Voorhout: de 'Mars van de Zorg' afgelopen zaterdag werd ge domineerd door het tomaatrood van de SP. 'Dochter van' Lilian Marijnissen is bestuurder thuiszorg binnen de Abvakabo FNV. Ze is lid van de SP, en dat is niet de enige be moeienis van de socialisten met de acties tegen de bezuinigingen. Ook fractieleider Emile Roemer is zaterdag van de partij, net als zijn voorgangster Agnes Kant en Rens- ke Leijten, de huidige zorgwoord- voerster van de SP-Kamerfractie. „Goede thuiszorg, dat is een vorm van beschaving", zegt Roemer. „Wat de regering wil doen is dus ronduit asociaal. Ze breken een van de pijlers van onze samenle ving af. En daarmee zetten ze niet alleen de ouderen buitenspel, maar ook al die mensen die in de thuiszorg werken. Dat kan en mag niet gebeuren." Voorzitster Corrie van Brenk van Abvakabo - zelf lid van de PvdA - betreurt het dat mensen als Die- derik Samsom zich niet laten zien. „Hier zijn de mensen waar je het allemaal voor doet. Helaas bestaat de politiek voor een groot deel uit mannen die zich alleen maar verschuilen achter cijfers. Een gemiste kans van de PvdA om haar sociale gezicht te tonen. De SP heeft dat goed begrepen en strijdt met ons voor de mensen in de zorg en voor hun cliënten." TOLKAMER - De politie heeft zater dag bij een voetbalwedstrijd van jeugdteams in Tolkamer een grens rechter aangehouden. De 23-jarige man uit het Gelderse Velp wordt verdacht van het slaan van twee 15-jarige spelers van SC Rijnland uit Lobith. Het hoe en waarom van het con flict heeft de politie nog niet kun nen achterhalen. Toen agenten op het voetbalveld aankwamen, was het incident al voorbij. De twee jeugdspelers hebben aangifte ge daan. Zij hebben zich niet onder behandeling van een arts hoeven te stellen. De politie heeft ook een aangifte opgenomen van een 47-jarige vrouw. Zij zegt geslagen te zijn door een andere vrouw uit het pu bliek. Voorzitter Peters van SC Rijnland zegt dat er een gesprek gaat volgen met ouders en spe lers. Over het conflict van zater dag wil hij geen verklaringen doen. RIJSWIJK - Nederlandse porno ver koopt niet meer. Hollandse porno sites en seksbladen leggen het af tegen internationale websites die gratis een enorme voorraad seks- films aanbieden. „De concurrentie met die websites is min of meer verloren. Nederlandse websites en bedrijven die zich richten op por nofilmpjes en erotische portals proberen in razend tempo andere activiteiten zoals webshops en da- tingsites op te zetten", stelt Wan, de eigenaar van website Sex- jobs.nl. Bladen hebben dezelfde problemen, slechts een handjevol seksmagazines bestaat nog. Sinds enkele jaren zijn er websites met een eindeloze voorraad porno filmpjes. Die verdienen geld met reclames en pop-ups, terwijl op veel Nederlandse alternatieven pas hele video's bekeken kunnen worden als er betaald is. Die Ne derlandse sites trokken volgens Wan jarenlang veel bezoekers, maar zien zich nu genoodzaakt te stoppen. 5 Van messensets tot muziek. Met bitcoins kun je steeds meer ko pen. Maar hoe werkt het? En is het niet een luchtbel? Denk goed na, zegt De Consumentenbond. door Jan Pieter Rottier *1 Wat is een bitcoin? Een virtuele munteenheid, die net als goud 'gedolven' kan worden. Een bitcoin is eigenlijk een computercode van een hele reeks cijfers en letters, vertelt Ro land de Goeij van Bitcoinspot.nl. Op die manier heeft ieder muntje een unieke code. Die code maken, het 'delven', gebeurt met een heel ingewikkelde berekening. Beden ker van de muntjes is de Japanner Satoshi Nakamoto, mogelijk een synoniem van een groep compu terexperts. Hoe kom ik aan bitcoins? Je hebt allereerst een digitale portemonnee nodig, legt Jan Wammes van Btckopen.nl uit. Je kunt die beurs downloaden of ge bruikmaken van een online-porte- monnee. Vervolgens zijn er ver schillende websites waar je bit coins kunt kopen met 'echt' geld, bijvoorbeeld met iDeal. En je kunt ze ook kopen via een Bit- coinbeurs. Maar je kunt de mun ten ook verdienen, door jouw computer onderdeel te laten uit maken van het wereldwijde bit- coinnetwerk en daarmee laten bij dragen aan de rekenkracht. Voor het maken van bitcoins en het bij houden van alle transacties zijn namelijk heel zware rekenpro gramma's nodig. Ongeveer per tien minuten komen er 25 bit coins vrij. 3 Waarom zou ik mijn harde eu ro's inruilen voor bitcoins? Het grote voordeel van de digitale munt is dat die tussen deelne mers uitgewisseld kan worden zonder dat er iemand tussen zit. In een tijd van afnemend vertrou wen in banken en overheden, lijkt bitcoin voor sommigen een aantrekkelijk alternatief. Bovendien zijn de transacties zo goed als anoniem. Er is geen bank of centrale organisatie betrokken bij het maken of verhandelen van de bitcoins, somt Wammes op. Nakamoto heeft zijn 'uitvinding' op een forum gezet en sindsdien kan iedereen ermee aan de slag. Keerzijde is dat die anonimiteit weer ongure praktijken in de hand werkt. Daarnaast zijn bit coins ook geliefd bij hackers. Ver schillende sites die handelen met de munten zijn al aangevallen. 4 Is het niet een grote luchtbel? Er zijn nu ongeveer 10 mil joen bitcoins in omloop en per stuk kosten ze ongeveer 100 euro. Maar het aantal munten mag maar oplopen tot 21 miljoen in 2040. Dat hebben de bedenkers zo vastgesteld. Mede door een toe nemende vraag wordt de munt meer waard. Die waarde kan wel dalen als er in een keer veel tege lijk worden aangeboden, bijvoor beeld door een hackpoging op een grote beurs. Dat is al een keer gebeurd. En mensen kunnen in eens hun vertrouwen verliezen in het systeem. De Consumenten bond raadt consumenten aan twee keer na te denken voor ze bitcoins kopen. Een woordvoer der: „De bitcoins zijn een onzeker gegeven: de waarde schommelt erg, er is geen toezicht en ook bij de veiligheid hebben we onze twijfels. Er wordt veel gehackt." Of er stappen genomen gaan wor den tegen de bitcoins of dat de munten met argusogen gevolgd zullen worden, weet de woord voerder niet. „Maar weinig men sen zijn met bitcoins bezig." 5 Wat kun je ermee kopen? Van alles, via internet. Web- hosting, bijvoorbeeld. Of messen- sets, zo staat op de site van De Goeij. Via buitenlandse sites kun je er zelfs muziek en e-books mee kopen. En het aantal websites stijgt. Maar of we er ooit mee in de supermarkt gaan betalen, is de vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3