Tsjechen bij laatste vier in Davis Cup Quintana wint Ronde van het Baskenland Kromowidjojo blijft ook na nederlaag tegen Sjöström heldin 4 SPORT DAVIS CUP Nederland mag weer een poging wagen zich in de wereldgroep te tennissen. Het team verslaat Roemenië met 5-0. LOTING DAVIS CUP zh Ef ASTANA - De tennissers van Tsje chië hebben de halve finales be reikt van de Davis Cup. De titelver dediger kwam dankzij Lukas Rosol in Astana op een beslissende 3-1 -voorsprong tegen Kazachstan. Rosol was in vier sets de baas over Jevgeni Koroljev: 7-6 (5) 6-7 (2) 7-6 (5) 6-2. Het gastland had zaterdag nog hoop gekregen op een stunt nadat het dubbelspel ge wonnen was. Carlos Berlocq sloeg Argentinië naar de halve finales van de Davis Cup. Hij besliste de confrontatie met Frankrijk door Gilles Simon in de vijfde partij te verslaan: 6-4 5-7 6-4 6-4. Het beslissende duel op het gravel van Buenos Aires duurde bijna vier uur. De Argen tijnse tennissers stonden de afge lopen zeven jaar drie keer in de fi nale, maar wonnen nog nooit. Serena Williams heeft het ten nistoernooi van Charleston op haar naam gebracht. De Ameri kaanse favoriete begon in de fina le tegen Jelena lankovic erg matig, BEASAIN - Nairo Quintana heeft de Ronde van Baskenland op zijn ere lijst gezet. De Colombiaanse wiel renner verdrong in de zesde en laatste etappe, een tijdrit over 24 kilometer, zijn landgenoot Sergio Henao van de eerste plaats. „Sinds Parijs-Nice ben ik uit op een grote zege als deze", zei de 23-jarige Zuid-Amerikaan. „Ik weet dus niet of je die als een ver rassing mag bestempelen." De dagprijs was zoals verwacht voor de Duitse specialist Tony Martin. Die had in de regen en kou 35 minuten en 5 seconden no dig voor de afstand. Quintana gaf zeventien tellen toe. Op de slot dag gingen nog slechts 73 cou reurs van start. maar ze gunde de Servische na het verlies van de eerste set nog slechts twee games: 3-6 6-0 6-2. Serena Williams won een dag eer der met overmacht de 'Sister Act' met haar zus Venus. De Amerikaanse titelverdedigster was in de halve finales met 6-1 6-2 duidelijk te sterk.De twee zus sen stonden voor het eerst sinds 2009 tegenover elkaar. Het was de 24e onderlinge ont moeting. Serena heeft nu 14 keer gewonnen. In de aanloop naar de wedstrijd moesten ze vrijdag bei den door het slechte weer twee partijen afwerken. Deze inspan ningen hadden van Venus het meeste geëist. Jesse Huta Galung boekte zon dag zijn tweede toernooizege in een maand tijd. De 27-jarige Haar lemmer schreef de challenger van Saint-Brieuc op zijn naam, door in de finale de als eerste geplaats te Fransman Kenny de Schepper te verslaan: 7-6 (4) 4-6 7-6 (3). Hu ta Galung was ook al de beste op de challenger in Cherbourg. Wereldgroep te hoog gegrepen? door Rik Spekenbrink Pieter Weening (Orica Greened- ge) finishte met een achterstand van 1.06 ook nog in de top tien (negende). In de eindrangschik king was de 32-jarige routinier ook de beste Nederlander, zesde, net achter Alberto Contador. Wout Poels (Vacansoleil) eindig de knap als negende en was te recht blij. „Na de Tirreno is dit we derom een koers waarin ik het goede gevoel heb. In het algemeen klassement had Quintana een ruime marge met Richie Porte. De Australische win naar van de vijfde etappe passeer de Henao, zijn ploeggenoot bij Sky, ook nog en werd op 0.23 van de winnaar tweede. Henao ver loor in de tijdrit bijna een minuut en viel terug naar de derde plaats. BRASOV - Het lijkt langer geleden dan het is. Tbssen 1992 en 2006 speelde het Nederlandse Davis Cupteam vijftien jaar lang onafge broken in de wereldgroep. Een on gekende luxe, maar uiteraard met een hele andere generatie tennis sers. Een paar jaar geleden, in 2009, mocht Oranje het ook nog een jaar proberen tussen de gere nommeerde tennislanden, maar Argentinië was te sterk en vervol gens ook Frankrijk, waardoor het bij dat ene jaar bleef. In september krijgt Nederland weer de kans om de sprong naar de eredivisie van het landenten- nis te maken. Roemenië werd dit weekeinde vakkundig met 0-5 ver slagen waardoor een play-offduel werd afgedwongen. Maar dan. Cy nici zullen zich afvragen of Neder land wel wat te zoeken heeft in die wereldgroep en, mocht promo tie worden afgedwongen, hoe snel de ploeg van Jan Siemerink weer degradeert. Die vragen zijn niet onterecht, maar de stemming in het Neder landse mannentennis is wel een stuk positiever dan de laatste ja ren het geval was. Kopman Robin Haase noemde het team dat dit weekeinde in Brasov speelde het sterkste waarin hij ooit heeft ge speeld. De komst van de Antilli aanse dubbelspecialist Jean-Julien Rojer pakt in elk geval goed uit. Hij is in Nederlandse dienst nog ongeslagen. Met Haase stelde hij al op zater dag de overwinning op de Roeme nen veilig, zag ook bondsvoorzit ter Rolf Thung: „Ons dubbel kan op ieder niveau mee. Sinds Haar huis en Eltingh hebben we weer een speler uit de top tien van de wereld. Dat is heel belangrijk, want het maakt je team meteen een stuk sterker. En ook in de sin gle groeien we. De Roemenen wa ren hartstikke jaloers op ons." Of Nederland de kwaliteiten heeft om weer permanent mee te draaien in de wereldgroep, is vers twee. Thung: „Dat misschien nog niet. Maar promotie zou wel heel goed zijn voor de uitstraling van het Nederlandse tennis. Speel je in de wereldgroep, dan hoor je er bij. Er is veel meer aandacht en de wedstrijd komt rechtstreeks op te levisie. En het prijzengeld is ook behoorlijk", zegt de oud-speler, die vrijdag nog een partijtje speel de tegen de Roemeense legende Ilie Nastase. Captain Jan Siemerink zei niets liever te willen dan weer uit te ko men op het hoogste niveau. Hij lijkt er in ieder geval in geslaagd een hecht team te smeden, waar in ook een speler die gepasseerd wordt (Thiemo de Bakker in dit geval) intens met de ploeg mee leeft. De Bakker wilde het 'potje om niets' gisteren ook niet laten lopen en maakte er 0-4 van, voor dat Igor Sijsling het karwei af maakte. Thung: „Er zijn genoeg landen die niet het sterkste team kunnen opstellen omdat spelers andere prioriteiten stellen. Dat probleem hebben wij niet." Dat was ook te zien aan de ontla ding bij Haase op zaterdag, toen hij op zijn verjaardag in drie strak ke sets het dubbelspel won. „We willen naar de wereldgroep, daar doe je het als speler voor. Dat zijn fantastische wedstrijden." De Nederlandse ploeg vierde de winst met een potje voetbal op de baan. Met een achterwaartse kop goal en een bal door de benen van Siemerink was Haase ook daar de ster van het veld. Net als vorig jaar zou Roger Fede- rer het Nederlands Davis Cup team uit de wereldgroep kunnen houden. Of Rafael Nadal. Zwitserland en Spanje zijn twee van de acht teams waar Oranje woensdag bij de loting voor het promotieduel aan kan worden ge koppeld. Vorig jaar werd in Amsterdam de zelfde ronde verloren van Zwitser land, met 2-3. Daarom zou Neder land nu een uitduel spelen tegen de Zwitsers. Spanje zou wel naar Nederland ko men. Captain Jan Siemerink zal ho pen op een andere tegenstander. Op voorhand lijkt zijn team tegen de overige landen beduidend meer kans te maken. door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Na allerlei individuele pogingen worden de krachten ge bundeld. In koor: 'RA-NO-MIÜ' Ze mag dan een stukje verderop zijn gaan staan, de tientallen kinderen in het Pieter van den Hoogenband zwemstadion laten hun zwemidool tijdens de interviewtjes niet met rust. Een handtekening willen ze! Ranomi Kromowidjojo schiet ervan in de lach. „Het is lastig antwoor den geven als ik steeds mijn naam hoor." Het is zaterdag, de derde dag van de Swim Cup Eindhoven. Kromo widjojo heeft zich als snelste ge plaatst voor de eindstrijd van de 100 meter vrije slag. De olym pisch kampioene was in de halve finale met 54,24 seconden net iets rapper dan haar nieuwe trainings maatje Femke Heemskerk (54,25) en Sarah Sjöström (54,28). De Duitse Britta Steffen, de olym pisch kampioene van 2008, bracht 55,00 op de klok. 'Kromo' krijgt vragen over de sa menwerking met haar nieuwe coach Marcel Wouda („gaat goed") en haar doelen voor de ko mende tijd. De geboren Groning se is pas toe aan haar tweede wed strijd sinds de Spelen. Begin maart maakte ze in Leeds haar rentree. Ze won er de 100 vrij, in 54,14. Die tijd zal er in Eindhoven in de finale wel aan gaan, ver wacht ze. „Dit is niet zomaar een lullig fïnaletje, hè", verklaart ze, doelend op de sterke tegenstand. Na de Olympische Spelen nam Kromowidjojo even afstand van haar sport. In november pakte ze de trainingen weer op; het korte- baanseizoen liet ze voor wat het was. Maar de zin om te zwem men was er weer helemaal. En mede door haar verre van perfec te races in Londen, is er nog ge noeg te wensen. Ze wil onder de 52,75 seconden, de wereldrecord tijd in textiel die ze tijdens de vo rige editie van de Swim Cup ves tigde. In het olympisch bad kwam ze tot 53,00. Met name de finish liet te wensen over. Het kan dus echt harder dan 52,75, re deneert Kromowidjojo. Maar nee, aan het officiële wereld record denkt ze nog niet. „Het gaat nog wel even duren voor we daarbij in de buurt komen." Houd ster van de mondiale besttijd is Britta Steffen. Zij knalde in 2009 op de WK in Rome naar 52,07. Ze deed dat in een prestatiebevorde rend kunststof zwempak. Zulke outfits zijn enkele jaren verbo den. De 29-jarige Steffen lijkt over Ranomi Kromowidjojo (rechts) na haar verloren 100 meter vrije slag te gen Sarah Sjöström (links), foto Robin van Lonkhuijsen/ANP haar hoogtepunt heen. Kromowid jojo, 22 pas, kan nog jaren mee. Zondag in de eindstrijd van de 100 vrij is ze goed voor 53,83. Daar mee wint ze niet, want Sjöström heeft weer eens een uitschieter: 53,66. 'Kromo' zit er nauwelijks mee. „We weten dat Sarah hier wel vaker hard zwemt", refereert ze aan de 53,05 waarmee de Zweedse haar eind 2011 tijdens het Open NK klopte. „Natuurlijk had ik mijn eigen bad graag ge wonnen, maar uiteindelijk gaat het niet om deze wedstrijd." Koel als altijd, de heldin van de ve le kinderen. Na de plichtplegin gen klinkt het weer in koor, zij het iets minder luid dan een dag eerder: 'Ra-no-mi! Ra-no-mi!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28