Zwart ijs 20 CONSUMENT KOOPWAAR Een hond, kat, konijn of cavia is in veel gezinnen een vanzelfsprekendheid. Dierenliefde druk je niet in geld uit, maar de kosten kunnen akelig oplopen. Er zijn manieren om grip te houden op de uitgaven. Wouter Klootwijk De wind giert om het houten huisje aan zee. Elke nacht waait de sneeuw tot aan de nok. Elke ochtend banen vier mannen zich een weg naar de winkel in het dorp. Ze kopen brood, uien en een kluit boter. Het avondeten komt uit zee. Elke dag. Er is maar één winkel. Na een uur op zee vaar je terug. Met ka beljauw voor vanavond. Noorwegen. Boven de poolgrens. Vier Nederlandse mannen in een houten huisje. Ze scheren zich niet en doen de hele dag dapper. Tot ze in het supermarktje in het dorp veranderen in giechelende meiden. Om een beker ijs. Ook Noren boven de poolgrens eten ijs. Maar dit geloof je niet. Yoghurtijs met drop, staat op de beker in het vriesmeubel. De slappe lach voorbij, nemen de mannen het ijs mee door de sneeuw naar huis om er na de ka beljauw van te proeven. Ze we ten al vast dat ze het smerig zul len vinden, maar als je ruig bezig bent voor je plezier, hoort dit er bij. Op een stokje kennen we het al wel. In Scandinavië is het ge meengoed. Dropijs op een stokje. Het wordt sinds een paar jaar ook in een Friese ijsfabriek ge maakt en houdt stand. Na Aldi is Ciooo het gaan verkopen en van af nu is het ook te vinden in een groothandel voor horeca en tankstations. Zwart ijs voor langs de weg. Maar voor aan ta fel? Een dessert van drop? De mannen in het huisje nemen niet de moeite er na de kabel jauw de tafel nog eens voor te dekken. Ieder een lepel is ge noeg. Ze zullen het ijs uit de be ker eten, even proeven, nog wat lachen natuurlijk en dan de be ker buiten zetten voor de meeu wen. Die eten alles. Maar de vogels krijgen de beker niet. Overal geweest en alles al wel eens gegeten, de culinair ver wende nesten, maar nu staan de lummels in hun Noorse truien toch even paf. Het zwarte ijs is volkomen onverwacht erg lek ker. Terug thuis maar weer de journa list uithangen en bellen met de ijsfabriek Diplom-Is. Ijs is 'is' in het Noors. Is het nieuw? Het is twee jaar op de markt, zegt een dame van Diplom-Is, die er zelf dol op is. Het is tot nu toe het beste dropijs wat we ooit maak ten. Is niemand eerder zo goed gelukt. Dan is het zeker een groot suc ces? De dame van de Noorse ijsfa briek zucht door de telefoon. Er zijn Noren die er stapelgek op zijn, zegt ze, maar er zijn er ook die er niets van moeten hebben. En die zijn met meer. We heb ben nog een voorraad in het vrieshuis, maar we stoppen de productie. Drama! IJsmakers van Nederland, vlieg vlug naar Oslo, koop de laatste bekers op, eet ze leeg en maak het secuur na. U hebt alvast vier vaste klanten. door Sandra van Maanen illustratie Nozzman De eerste besparing op je huisdier begint al in het nest. Gaat de voorkeur uit naar een raszuivere pup of kitten, of doet afkomst er niet toe? Een raskitten kost gemiddeld tussen 200 en 1.000 euro, de aanschafprijs voor een ras hond met stamboom varieert tussen 400 en 1.500 euro, met uitschieters naar bo ven. Een raskonijntje mag voor 45 euro mee naar huis. Alternatieven zijn stukken goedkoper, weet ook Ellen Beekman, assistente bij die renartspraktijk De Dorskamp in Renkum. „Dierenasiels zitten vol leuke honden en katten. Ook jonge dieren, soms zo uit het nest. De kosten voor een hond of kat uit het asiel liggen lager dan een dier dat je bij een fokker koopt. Honden of katten uit een buitenlands asiel halen, vind ik onzin. Ik begrijp niet dat mensen daarvoor kiezen terwijl de asiels hier in Nederland uitpui len." Een pup of kitten uit een willekeurig nest je (zonder papieren) uit de buurt kan ook. Aanschafkosten liggen beduidend lager. De kosten voor vaccinatie, ontwormen en chippen komen er nog wel bij. Moet je met een hondje op cursus? Wie nooit een hond heeft gehad en werkelijk geen idee heeft hoe je het beestje onder controle krijgt, doet er goed aan een paar weken op les te gaan. De kosten voor een puppycursus of een vervolgcursus op speci fiek terrein kunnen behoorlijk verschillen. In Arnhem vraagt de Kynologenclub 40 eu ro voor 10 lessen, hondenschool Alfa met trainingslocaties in Veenendaal en Wage- ningen rekent voor 10 lesuren 120 euro. El len Beekman: „Een puppycursus is vooral voor de eigenaren van de honden, voor de pup zeifis het een speeluurtje, ken nismaken met andere honden. Sociali seren is belangrijk voor een jonge hond. Je kunt je echter afvragen of je daarvoor per se op puppycursus moet. Wat mij be treft mag er meer aandacht komen voor het herkennen van lichaamstaal van het dier, of het nu een hond of kat is. Ik denk dat veel bijt- en krabincidenten voorko men worden wanneer mensen eerder her kennen hoe hun dier zich voelt." Een belangrijke kostenpost kan de dieren arts zijn. Voor een relatief laag bedrag is ook voor huisdieren een ziektekostenverze kering af te sluiten. Grote aanbieders zijn Protec en Petplan. De mate van dekking verschilt nogal. Bij Protec zijn heupen en el lebogen meegenomen in de basisdekking, vaccinatie en crematie zijn opties om mee te verzekeren. Steeds meer verzekeraars ver goeden de hoge kosten voor kankerbehan- Besparen op de kosten van je huisdier delingen. Ellen Beekman: „Hoewel we er geen belang in hebben, attenderen we on ze klanten wel op ziektekostenverzekerin gen. Handig is er mee te beginnen als het dier nog jong is. Wil je geen verzekering, zorg dan dat er een potje is zodat je niet in problemen raakt als je dier ziek is." Er zijn rassen waarbij een verzekering so wieso een aanbeveling is. Grote honden brengen behoorlijke kosten met zich mee als ze ziek worden. Medicatie en operaties hakken er fors in. Beekman: „Daar schrik je van, maar uiteindelijk hebben we het er na tuurlijk wel voor over. Grote honden krij gen vaak heupproblemen, maar ook bull dog jes behoren tot de risicorassen. Raskat ten kampen relatief vaak met chronische tandvleesontsteking, terwijl de Britse Kort haar vaker hartklachten heeft. Nog altijd merken we dat het vuilnisbakkenras door gaans sterker is dan de rashond of-kat." Naast Petplan en Protec bieden ook HEMA, Kruidvat, OHRA of InShared dierenverze- keringen aan. De gemiddelde premie voor de hond ligt tussen 20 en 30 euro per maand, een kat is voor 15 euro te verzeke ren. Een logisch onderwerp bij bezuinigen op kosten van huisdieren is voeding. Valt de keuze op een exclusief merk dat alleen bij de dierenarts of dierenspeciaalzaak ver krijgbaar is, of eet het dier met evenveel plezier brokjes en blikvoer van de voordeel- super? Veel voor weinig is niet altijd de meest voordelige oplossing, blijkt. Ellen Beekman: „Het voedingsadvies voor huis dieren met problemen hangt af van de diag nose. Nier-, hart-of schildklierafwijkingen vragen om specifieke voeding. Ook voor overgevoelige honden en katten is het be langrijk passend voedingsadvies te volgen. Is het dier gezond, dan is er meer te kiezen. Voordeel van echte kwaliteitsmerken is de voedingswaarde van het pro- - duet. Goedkopere voe- ding bestaat voor een groot deel uit water, maar is bovendien te zout en te vet. En het bevat vaak veel kleurstoffen. Je dier heeft er meer van nodig om verza digd te raken, maar poept ook veel meer. Beter is de keuze voor producten met een hoge voedingswaarde. Omdat ze er minder van nodig hebben, doe je langer met een zak. Kies voor harde brokken waarop ze goed moeten kauwen. Zowel honden als katten vinden natvoer lekker, maar nodig hebben ze het niet. Net zomin als brokjes of rondjes als beloning. Gebruik je ver stand, geef je hond een stuk wortel, het har de stronkje van de broccoli. Dat is gezon der en voordeliger." reageren? V®/ consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20