Eerst het weer, dan de homorechten VERDIEPING 9 Nederland is klein, maar een 'Calimero-houding' is onzin. Gewoon zeggen wat er aan schort, zeggen oud-diplomaten in de Tweede Kamer. ZATERDAG 6 APRIL 2013 KWESTIES OP TAFEL Antihomowet, door de Rus sische Doema behandeld in juni in 2013: homo's mo gen zich niet organiseren of demonstreren. Mensenrechtenorganisaties die financiële steun uit het buitenland krijgen, zijn ver plicht zich te registreren als 'buitenlandse agent'. Boetes voor demonstreren zijn sterk verhoogd. Definitie van hoogverraad is verruimd, kans op straf bij contact met het buiten land. Leden van punkband Pussy Riot opgepakt na een pro testoptreden vorig jaar. In 2011 fraude bij verkiezin gen. Advocaat en klokkenluider Sergej Magnitski stierf on der verdachte omstandighe den in gevangenis in 2009. door Niels Klaassen en Michel Reijns Sinds Vladimir Poetin in 2012 te rugkeerde als president is het met de naleving van mensenrech ten in Rusland bergafwaarts ge gaan. Fraude bij verkiezingen, ruw uiteengeslagen demonstraties, antiho- mowetten en de recente aanval op mensen rechtenorganisaties - de lijst is lang. Pre mier Mark Rutte belooft de Russische pre sident maandag aan te spreken op de ver slechterde mensenrechtensituatie in diens land. Bij een goede, vooral economische re latie hoort dat je ook 'haren in de soep' be spreekt, vindt de premier. D66-Tweede Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma was als diplomaat in onder meer de Pales tijnse gebieden jarenlang betrokken bij ge sprekken 'met een moeilijke boodschap'. De toon bij Poetin is wat hem betreft zacht en hoffelijk, maar de inhoud moet spijker hard zijn. „Russen zijn gevoelig voor regels. Je moet zeggen: we hebben samen iets afge sproken en jij gaat je daar aan houden." Vol gens PvdA-Kamerlid Désirée Bonis, voor malig ambassadeur in Syrië, kent men in ternationaal juist ons land om de uitgespro ken mening. „Vaak wordt die ook ver wacht." Minister Frans Timmermans (PvdA, Bui tenlandse Zaken) wekte in februari nog er gernis bij zijn Russische ambtgenoot toen hij publiekelijk het Russische homostand punt bekritiseerde. Sjoerdsma: „Je kunt het ook achter de schermen houden, maar dan hebben de mensen in Rusland er niets aan. Die hebben een publiek signaal nodig: wij vergeten jullie niet." De moeilijke boodschap zal Poetin maan dag overigens niet verrassen, zegt PvdA-Ka merlid Michiel Servaes, eveneens jarenlang als diplomaat actief, onder meer in voorma lig Joegoslavië. „Dit soort bezoeken wordt door diplomaten uit beide landen grondig voorbereid, daarover is contact, men weet vrij precies wat allemaal aan de orde komt." Maar of de woorden vervolgens aan komen bij de gesprekspartner is de vraag. „Poetin zal niet weggaan met de gedachte 'verrek, nu snap ik hoe het zit, we gaan al les anders doen'. Maar het is wel een duide lijke steun aan de mensenrechtenorganisa ties aldaar. En de verbeteringen van men senrechten zullen in Rusland niet meer ko men van Poetin of premier Medvedev, maar van onderop, de bevolking." Ook Amnesty International constateert dat Poetin steeds minder vatbaar wordt voor kritiek. Maar internationale druk werkt, blijft daar de overtuiging. „De advocaat van Pussy Riot heeft ons laten weten dat de straf voor het bandje veel hoger was uitge vallen als er geen internationale veront waardiging was geweest", zegt Emile Affol- ter van Amnesty. Er is volgens hem geen enkele reden voor Nederland zich als een 'Calimero' op te stellen. „We zijn een be langrijke handelspartner, dus we hebben echt wat in de melk te brokkelen." Sjoerdsma en Bonis zijn bij dit soort ge sprekken aanhanger van de 'sandwich- theorie': eerst over het weer of de koffie en andere vriendelijkheden, daarna de verve lende boodschap en tot slot weer positieve zaken benoemen. Van belang is volgens hen bovendien dat Poetin voorafgaand aan zijn bezoek aan Nederland in Duitsland hetzelfde verhaal te horen krijgt. „En straks bij de Engelsen weer. Als hij conse quent dezelfde boodschap krijgt, gaat uit eindelijk het lampje branden", verwacht Sjoerdsma. Rutte zegt ook zelf niet de illusie te heb ben dat de situatie in Rusland vanaf dins dag 'gans anders' is. Maar ook uit econo misch belang is het volgens hem voor de Russen belangrijk een goed functione rende rechtsstaat te hebben. „Als wij alleen handel zouden drijven met democratieën die ons niveau hebben, dan wordt onze handel heel klein." uit de voormalige Sovjetstaat. In 2010 maakte de BV Nederland 14 miljard euro over naar Russische bedrijven, tien keer zo veel als in 1998. Dat komt vooral doordat Rusland Saoe- di-Arabië verdrongen heeft als belangrijkste le verancier van aardolie. Het is algemeen bekend dat de Russische over heid een dikke vinger in de pap heeft bij de oliebedrijven, als ze er al geen eigenaar van is. In feite is Nederland dus een belangrijke spon sor van de regering die het tegelijkertijd op de vingers wil tikken. Is dat niet wat hypocriet? Bescheidenheid zou Nederland sieren, vindt De Lange. „Ik denk dat we onze positie niet moeten overschatten. We zijn een klein land, onze politieke macht is zeer beperkt. En Rus land doet wat het wil sinds Poetin aan de macht is. Die trekt zich van niemand wat aan." Dat ondervindt de pluimveesector aan den lij ve. „Als er bij een bepaald bedrijf in Neder land wat mis is met de gezondheid van de kip pen, dan blokkeert Rusland meteen de aan voer uit de hele provincie waarin dat bedrijf ligt. Dat gaat tegen alle internationale afspra ken in. Maar ja, je kunt er weinig aan doen. Als je gaat dwarsliggen, loop je het risico dat ze de eieren uit Amerika halen. Rusland is machtig." Toch gaan minister Frans Timmermans en pre mier Mark Rutte de president van Rusland vol gende week 'op hoffelijke wijze van stevige kritiek voorzien'. Een toneelstukje voor de bühne, denkt de voorman van de NVE. „De eerste vraag die journalisten stellen als ze na afloop van de ontmoeting naar buiten komen, is of ze naar de mensenrechten hebben ge vraagd. Ze zullen dus wel moeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9