'Gesteggel over euro's schaadt veiligheid' Komst windpark ging niet zonder slag of stoot MAAS MODES 10% dirocto korting 24 BEVELANDEN en THOLEN c-fii WINDPARK KREEKRAKSLUIS Windpark Kreekraksluis tekent zich af aan de horizon; een erewacht van turbines aan het Schelde-Rijnkanaal. I bij inlevering van deze advertentie Ook specialist in grote maten t/m 6XL SAS VAN GENT - www.maasmodes.nl BESTE TUINMEUBEL WINKELKETEN 2012! Antoni Gaudipark 60 Vlissingen door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Een deel van de Borselse gemeenteraad laakt het standpunt van Middelburg en Vlis- singen over de vorming van de Vei ligheidsregio Zeeland. Middelburg en Vlissingen willen de nieuwe gemeenschappelijke re geling niet blokkeren maar vin den dat ze op basis van de nieuwe verdeelsleutel te veel moeten beta len. De burgemeesters Roep (Vlis singen) en Bergman (Middel burg) stellen voor de financiële pa ragraaf uit het voorstel te halen. Dit is tegen het zere been van Bor- sele. De Borselse burgemeester Jaap Gelok heeft jaren lang gestre den voor een eerlijker verdeelsleu- telo van de veiligheidskosten. Bor- sele en Terneuzen draaiden als enige gemeenten op voor de tun nelveiligheid. Dit kostte de Borse- le inwoner bijna honderd euro op jaarbasis. De nieuwe verdeelsleu tel bespaart Borsele 260.000 euro. „Wij zijn blij dat Borsele eindelijk resultaat heeft gehaald maar vra gen ons nu of of we dit door de opstelling van Middelburg en Vlis singen op onze buik kunnen schrijven", zei Levien de Putter (D66) donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeente raad. „De race is blijkbaar nog niet gelopen. Straks staan we weer op nul." Peter van den Dries (CDA) wilde eigenlijk zeggen dat het Borselse model eindelijk is geaccepteerd door de andere gemeenten en dat al die jaren van somberheid er ein delijk een oplossing is. „Maar nu dreigen Middelburg en Vlissingen toch weer roet in het eten te gooien." Volgens Kees Weststrate (SGP/ChristenUnie) is de solidari- teitsgedachte blijkbaar nog geen gemeengoed binnen de Veilig heidsregio. „De Veiligheidsregio moet verankerd raken in de Zeeuwse samenleving. Het gesteg gel over euro's schaadt alleen maar het veiligheidsgevoel." Burgemeester Gelok verwacht echter dat de meeste gemeenten akkoord gaan met de nieuwe ver deelsleutel. Hier is een tweederde meerderheid voor nodig. Eerste wentelingen door Claudia Sondervan RILLAND - Halverwege het con structiewerk aan de oevers van het kanaal reiken de eerste van de 31 nieuwe turbines inmiddels 137 meter hoog: twee op de noord-oostpunt bij de sluizen aan Markiezaatzijde met nog twee in aanbouw; twee aan Rillandse zij de met nog vier in aanbouw. De twee aan de Noorder Voorhaven beginnen volgende week aan een testfase van 240 uur proefdraaien. Per september zijn alle turbines, met energiecapaciteit voor 55.000 huishoudens, in bedrijf. Driekwart jaar werkten honderd werknemers aan het plaatsen van de funderingen - voor elk 28 hei palen in een ijzer- en betoncon structie van 15 meter doorsnede -, aan het bouwen van fiinderingsei- landen waar te weinig ruimte was naast de waterkering, aan de aanleg van wegen voor de diep- Hadden we nu 2,5 maand windstil weer, dan waren we klaar. André Schutte laders die de kolossale turbinede- len aanvoeren en aan de soms pre caire aanleg van de stroomkabels: de bodem onder het kanaal is doorboord met een van de groot ste concentraties kabels en leidin gen in Nederland. Het werkt ligt volgens projectma nager Rolf Korsuize van Delta, de grootste aandeelhouder in het park, mooi op schema. „We lopen door de harde wind van de afgelo pen weken iets achter, maar dat halen we op het moment weer in", zegt André Schutte, als engi neering en construction manager hoofd van de uitvoering. „Had den we nu 2,5 maand windstil weer, dan waren we klaar. Een tur bine bouw je in 3,5 dag." Het windpark wordt evenwel niet voor niets op die plek aangelegd. Voor het oprichten van de onder ste mastdelen mag het best waaien, maar als de topmast met de zware gondel en de vijftig me ter lange wieken er op gaan, werkt het team van bouwer Nor- dex met windverwachtingen per uur. De turbines zijn weliswaar groter, maar ook stiller dan de 26 windmolens die vorig jaar van de oevers verdwenen. Ze kunnen met minder wind draaien en met hardere wind doorgaan, legt Kor suize uit. „Vanaf een windsnel heid van drie meter per seconde, dat is twee beaufort, gaan ze draaien. Met twaalf meter per se conde, zes beaufort, draaien ze maximaal en vanaf 25 meter wind snelheid per seconde, tien beau fort, worden ze stilgezet en draaien ze uit de wind." De molens zijn door de curve in de wieken en de tragere omwente ling stiller dan de oude turbines. Omwonenden in Völckerdorp worden beschermd tegen snel langsvliedende schaduwen bij la ge zon door de turbines bij storen de zonnestanden om beurten even stil te zetten. „Wie nog last heeft van schaduwen, kan van de windparkpartners een rolluik voor de ramen krijgen", belooft Korsuize. Het windpark kost in to taal circa 100 miljoen euro: de helft komt van Delta (16 turbi nes), de andere helft van partners Eneco (7), Scheldewind (6) en Winvast 2). De nieuwe turbines hebben een levensduur van twin tig jaar. Woensdag 24 april ont vangt het windpark 150 genodig de omwonenden voor een rondlei ding met uitleg over de werken. Op zaterdag 15 juni is het Wind park Kreekraksluis voor iedereen te bezoeken tijdens de nationale Open Winddag van de Nederland se Wind Energie Associatie (NWEA). www.windparkkreekraksluis.nl André Schutte (links) en Rolf Korsuize op een van de massieve funderin gen voor de 137 meter hoge windturbines bij de Kreekraksluizen. door Luc Oggel RILLAND - Allemaal leuk en aardig, zo'n nieuw windpark, maar er moest nogal wat water door de Schelde voordat er daadwerkelijk mee kon worden begonnen. Allereerst waren er de bewoners van de buurt schap Völckerdorp die hun hakken in het zand zetten. Zij zagen met name de komst van de turbines ten zuiden van de A58 niet zit ten en bovendien vonden zij dat ze veel te laat waren ingelicht over de plannen. Een zeer tijdrovend bemiddelingstraject, dat op voorstel van de initiatiefnemers van het plan werd ingezet, leidde er uiteindelijk toe dat de bewoners hun bezwaren introkken. Een ander probleem bleek de radar van de na bijgelegen vliegbasis Woensdrecht. Die zou door de hogere turbines verstoord kunnen ra ken. Het was om die reden ook maar de vraag of de windmolens een tiphoogte van 137 me ter zouden kunnen hebben of dat er toch voor minder hoge en dus onrendabelere molens zou moeten worden gekozen. Omdat er lange tijd onduidelijkheid was over de uiteindelijke hoogte, was het bestemmingsplan zo opge steld dat er in elk geval molens van 62 meter konden komen. Defensie gaf ruim twee jaar nadat de plannen bekend werden aan geen be zwaar te hebben tegen de bouw van hogere dan de vergunde windturbines omdat er een oplossing voor de radar was gevonden. Het park krijgt daardoor vijf keer zoveel rende ment als het huidige en zal ongeveer 60.000 huishoudens van stroom voorzien; ruim 35 procent van alle Zeeuwse huishoudens. -x§- -H---- Op de nieuwe voorjaarscollecties van: Pierre Cardin, State of Art, Casa Moda, Digel, Van Kollem, Ledüb, Meyer, Hoal, Gardeur, Pionier, Stones, S4, Calamar, Redpoint, Baileys, Falke S Nagenoeg nieuw appar tement. gelegen op de 4e verdieping, met een groot balkon (18 m2) op het zui<twe$ten en een grote parkeer box in de kelder, De woning heeft twee slaapka nis we", mooie badkamer en een ruime en lichte woon kamer met open keuken. Vraagprijs 195.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96