lachen' 'De combinatie met recreatie werkt' I WERKEN 7 66 Het is dankbaar werk en ik zie dat de dieren er ook van genieten 66 Op een warme dag kan ik gewoon in korte broek en slippers verschijnen. Mensen die werken in de horeca en/ of de toerisme- of recreatiesector hebben een aantal dingen gemeen. Ze werken over het algemeen op dagen dat andere mensen vrij zijn, ze heb ben veel contact met mensen en werken vaak hard om diezelfde mensen een leuke dag te bezorgen. Hieronder vertellen drie Zeeuwen die in een van bovengenoemde sectoren actief zijn over hun ervaringen. door Wendy de Jong Ruben Kouwer aan het werk bij vakantiepark de Meerpaal, foto Ruben Oreel Jan Gjeiltema Seaworld in Amerika. Maartje: „Het leuke van het ge ven van trainingen is dat je kunt zien wanneer het dier een trucje doorheeft. Als ik shows verzorg, let ik op de reacties van het publiek, of ze hard moeten la chen bijvoorbeeld. Ik ben er natuurlijk ook om men sen blij te maken en ze een leuke dag te bezorgen. Dat is heel dankbaar werk en bovendien zie ik dat de die ren er ook van genieten." Als de dieren gegeten hebben en zijn nagekeken, moe ten de verblijven en showpools worden schoonge maakt. Om elf uur 's ochtends begint de eerste show en Maartje sluit de dag meestal ook af met een show. Tussendoor wordt er getraind; het verloop van die trai ning wordt genoteerd in boeken. Maartje: „Na een sei zoen vol shows vind ik het soms wel lekker om in de winter wat rustiger aan te doen. Dan heb ik meer tijd om nieuwe dingen uit te proberen en dan ga ik op va kantie. In dit vak werk je vooral in weekenden en va kanties, als de meeste andere mensen vrij zijn. Dar vind ik niet erg, want daar moeten we het van hebben in dit wereldje." Maartje Jongen Een lampje vervangen, een vaatwasser op nieuw opstarten, mensen de weg naar toeris tische attracties wijzen. Het zijn geen taken die een doorsnee administratief medewer ker op zich neemt. Maar Ruben Kouwer (28) uit Middelburg wel. Hij houdt zich op vakantiepark de Meerpaal in Zoutelande wel hoofdzakelijk bezig met administratie, maar hij kruipt ook wel eens in de huid van een receptionist of een medewerker van de buitendienst. Ruben werkt bijna drie jaar op de camping. Hij kwam er terecht toen hij bij een administratiekan toor werkte en de Meerpaal in zijn klantenpakket had. Ruben: „Ik merkte op dat ik veel werk had voor het vakantiepark en vroeg me af of ik dat daar niet ter plekke zou kunnen uitvoeren. De eigenaar dacht er ook zo over en zo ben ik aan deze baan gekomen." De receptietaken die ook bij zijn nieuwe baan hoor den, spraken hem juist aan. „In mijn vorige functie kwam ik de hele dag niet achter mijn bureau van daan, nu heb ik contact met mensen en kom ik regel matig buiten. Bijvoorbeeld als ik bezoekers hun plek je op de camping ga wijzen." De werkplek van Ruben is bij de balie van de recep tie. Daar zit hij altijd samen met een collega. Als er mensen aan de balie staan en zijn collega telefonisch in gesprek is, dan is het de taak van Ruben om ze te helpen. Dat betekent dat hij op elk moment zijn ad ministratieve werkzaamheden moet kunnen laten vallen of er zelfs een hele dag niet aan toekomt om dat het druk is met in- en uitchecken. Iets waar je volgens hem wel mee moet kunnen omgaan. „In principe houd ik tijd over naast mijn administratieve werkzaamheden, maar het kan voorkomen dat je iets wilt afmaken en je een telefoontje krijgt waardoor je er niet meer aan toekomt. Daar moet je wel tegen kunnen", legt Ruben uit. De administratief medewerker houdt zich bezig met betalingen, facturatie, begrotingen en jaarrekenin gen, maar ook met personeelzaken en het begeleiden van de verkoop van chalets. Daarnaast vindt hij ook nog tijd om af en toe een wasje te draaien, de dieren te voeren of een lampje vervangen in een vakantie huisje als er niemand van de buitendienst aanwezig is en mensen die aan de balie komen in- en uit te checken. In het zomerseizoen brengt hij logischer wijs meer tijd door op de receptie dan buiten het sei zoen. Daar houdt hij ook rekening mee bij het plan nen van zijn werkzaamheden. Juist de combinatie van administratie en recreatie spreekt Ruben aan. „Het is leuk dat je hier op het park niet alleen maar bezig bent met administratie. Het is veel dynamischer dan op bijvoorbeeld een ad ministratiekantoor. Er hangt doorgaans een goede sfeer, want mensen die hier komen hebben vakantie en zijn goed gehumeurd. Het is hier bovendien veel vrijer. Als ik op een warme dag naar mijn werk toe ga hoef ik geen pak aan te trekken, maar kan ik ge woon in korte broek en slippers verschijnen." Ruben Kouwer 1|2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79