'Niet gedacht dat ik het leuk zou vinden' 'Ik kijk of mensen mo< 6 WERKEN Het contact met mensen maakt het werken leuk en gevarieerd. Altijd contact in de horeca Lieke aan het werk in strandpaviljoen Puur in Groede. foto Peter Nicolai Het hart van Lieke Haertjens (25) uit Bres- kens ligt bij fotograferen, maar werken in de horeca doet ze ook met veel ple zier. Ze werkt in de bediening bij strandpaviljoen Puur in Groede. Bijna drie jaar geleden ging ze daar in het zomerseizoen als barvrouw aan de slag. Lieke: „Via mijn tante, die hier bedrijfsleidster is, hoorde ik dat ze op zoek wa ren naar mensen. Ik had toen niet gedacht dat ik het zo leuk zou vinden. Dat komt doordat ik op mijn veertiende ook in de horeca heb gewerkt en dat is me toen niet goed bevallen, vooral doordat ik nog erg onzeker was." Maar Lieke vond het ditmaal wel leuk, zo leuk dat ze na haar studie visuele communicatie in Tilburg te rugkeerde naar Zeeuws-Vlaanderen en parttime aan de slag ging bij het paviljoen. „Ik ben na mijn afstu deren meteen op zoek gegaan naar een baan in de fo tografie, maar dat was lastiger dan gedacht. Daarom besloot ik weer terug te vallen op de horeca. Omdat ik al onderdeel was van een hecht team bij het strandpaviljoen en het even duurt voordat je zoiets ergens anders hebt opgebouwd, keerde ik terug. Het voelde alsof ik een oud paar schoenen aantrok." Lieke houdt zich naast haar baan in de horeca bezig met fotograferen op freelance basis. Ze werkt daarom parttime en draait verschillende diensten. De ene dag werkt ze van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags en de andere dag van bijvoorbeeld vijf uur in de middag tot een uur of elf's avonds. In haar functie in de bediening houdt ze zich voornamelijk bezig met het opnemen en rondbrengen van bestel lingen en het maken van drankjes. In haar jaren als barvrouw kwam de bedienster niet achter de bar vandaan en dat vond ze destijds wel prettig. „Ik moest nog groeien in het vak. Het contact met mensen, dat ik nu heel prettig vind, ging ik toen wat meer uit de weg. Nu vind ik het heerlijk om rond te lopen en een praatje te maken. De meesten mensen die hier komen hebben vakantie of een dag je vrij en zijn daardoor geduldig en vriendelijk. Dat contact maakt dit werk erg leuk en gevarieerd." Wat dit werk volgens Lieke ook aantrekkelijk maakt is het contact dat ze heeft met haar collega's. „We hebben een heel leuk team. De roosters worden zo gemaakt dat je niet altijd met dezelfde mensen staat. Ook na het werk gaan we met elkaar om. Dan duiken we nog even de zee in op een warme dag of we gaan met zijn allen op stap. Tijdens het werk weten we wat we aan elkaar hebben. Soms is het heel druk en lijkt het een beetje chaotisch, maar ik kan erop ver trouwen dat ik werk met mensen die weten wat ze doen." Lieke Haertjens Maartje Jongen op Neeltje Jans met zeeleeuw Bimba. foto Dirk Jan Gjeiltem Haar werkdag begint doorgaans in de viskeu ken. Daar sorteert Maartje longen (31) uit Middelburg het ontbijt voor zeeleeuwen, zeehonden en vissen in aquaria. Ze werkt als dierentrainster bij Delta Park Neeltje lans. In de tien jaar dat ze er werkt heeft ze de dieren al heel wat trucjes geleerd en talloze shows gegeven. Maartje: „Zeven jaar geleden leerde ik zeehonden over de rand te hobbelen om te laten zien dat ze lopen op hun buikspieren. Dat gebeurt nu nog steeds in de shows en daar ben ik trots op." Maartje is inmiddels tien jaar werkzaam bij het park. Tijdens haar studie dierverzorging liep ze er stage. Toen er later een baan vrijkwam, werd ze door haar voormalige stagebegeleider gevraagd om vast op het park te komen werken. Ze zag daarin een unieke kans om in het wereldje, waarin het niet makkelijk is om aan een vaste baan te komen, aan de slag te gaan en ze verliet Hengelo om naar Zeeland te verhuizen. „Ik had in Hengelo al een aantal jaar een bijbaan bij een die renarts. Toen ik klaar was met mijn opleiding kon ik daar blijven, maar toen werd ik gevraagd om op het park te komen werken. In eerste instantie ging het om seizoenswerk en was ik van plan om terug te keren, maar ik kon blijven", vertelt Maartje. Een training waar Maartje al enige tijd mee bezig is, is het trainen van rifpunthaaien om van een tang te eten in het aquarium. Dit om bezoekers van het park straks de kans te kunnen bieden om dat ook zelf te ervaren. Ook de zeeleeuwen zijn bezig met een nieuw trucje. Zij leren om een haai na te doen door hun vin boven water te houden. Ideeën voor nieuwe kunstjes doet Maartje op via collega's die ze ontmoet op congressen bijvoorbeeld, maar ook door andere parken te bezoe ken en op internet shows te bekijken van bijvoorbeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 78