Restschuld kan roet in eten gooien bij verhuizing Verplicht pensioen voor zzp'ers 4 WERKEN PENSIOENZAKEN Zzp'ers die geen zin hebben zich te verdiepen in het pensioen, spelen een riskant spel Als 45-plusser heb je niet zomaar een nieuwe baan. Na pakweg 352 af wijzingen zit er eigenlijk nog maar één ding op: zelfstandig ondernemer worden. In 'Banenjacht 45+' vertelt Jaap Roelants over hoe je aan het werk blijft tot je AOW. Mijn boodschap is eigenlijk: wees zuinig op je baan. Blijf bij, speel ervaring uit door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Ruim miljoen Nederland se huiseigenaren hebben een hypotheekschuld die hoger is dan de waarde van de woning. Hun aantal is de afgelopen jaren sterk opgelopen, blijkt uit cijfers van het CBS. Sinds 2008 is het percentage wo ningen dat 'onder water' staat bijna verdubbeld van 13 naar 25. Zolang de huiseigenaren in hun huis blijven wonen en netjes de hypotheeklasten betalen, is er weinig aan de hand. Maar als ze willen verhuizen, kan de rest schuld roet in het eten gooien. Volgens hun eigen gedragscode mogen banken een restschuld meefinancieren in een nieuwe hypotheek, als de financiële si tuatie van de huiseigenaar een hogere lening toelaat. In de prak tijk weigeren veel banken dit. „Banken zijn er helemaal niet happig op de eigenaren van wo ningen die onder water staan te helpen. Dat vinden wij een slech te zaak: banken hebben daarin een maatschappelijke functie", stelt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. De terughoudendheid van ban ken is vooral problematisch voor woningbezitters die hun huis móeten verkopen, bijvoorbeeld vanwege werkloosheid of een scheiding. De Nationale Hypo theek Garantie kan dan uitkomst bieden. Van huiseigenaren die hun hypotheek hebben afgeslo ten onder NHG, kan de rest schuld worden kwijtgescholden. Er moet dan wel sprake zijn van een gedwongen verkoop als ge volg van arbeidsongeschiktheid, werkloosheid, echtscheiding of het overlijden van de partner. Voor huiseigenaren zonder NHG resteren er slechts enkele moge lijkheden om te verhuizen met een 'onderwaterhypotheek' waar bij de bank niet meewerkt: beta len uit eigen middelen of een persoonlijke lening afsluiten. Kun je met eigen spaargeld de restschuld compenseren, dan heeft dat de voorkeur. De rente die je betaalt voor een persoonlij ke lening is aan de hoge kant. Ben je zelf niet zo vermogend, dan is het wellicht een goed idee bij familie of vrienden aan te kloppen. Een persoonlijke lening zou de laatste strohalm moeten zijn. Vanwege die hoge rente is dit geen fijne optie. Extra cru is dat je door een persoonlijke le ning vaak nog minder hypo theek kan krijgen. Dat betekent dat je nieuwe woning ineens fors minder mag kosten dan de oude. Overigens weigeren ban ken niet altijd om de restschuld mee te financieren. „Het hangt af van de financiële situatie van de klant of een bank bereid is de restschuld op te nemen in een nieuwe lening. Vaak moet de restschuld in tien jaar worden af gelost. De huiseigenaar moet die lasten wel kunnen dragen", ver klaart André de la Porte. Wie een goedkoper huis aan schaft, maakt meer kans op hulp van de bank. „De bank heeft dan meer zekerheid dat de klant de hypotheeklasten kan blijven beta len", legt André de la Porte uit. reageren? W geld@depersdienst.nl THEO GOMMER Wakker worden! De afgelopen we ken is er een aan tal rapporten ver schenen over de zzp'ers en hun pensioen. Nou houden die rap porten niet zoveel nieuws in. Immers, we weten alles al uit eerdere verslagen. Zzp'ers bou wen weinig tot geen pensioen op. En ze hebben geen toegang tot collectieve regelingen en dus geen 'voordelen'. Ze bou wen geen pensioen op, omdat ze het niet willen, omdat ze geen zin hebben om er zich in te verdiepen of eenvoudigweg niet, omdat ze er geen geld voor hebben. Veel zzp'ers zeggen: ik regel het zelf wel door het aflossen van mijn hypotheek, zodat ik minder woonlasten heb na mijn pensionering. Of gewoon door te sparen. En hopelijk gaat mijn bedrijf voldoende geld op leveren. Dat is eigenlijk een beetje hoe het vroeger ook ging met zelf standigen. Ze spaarden en hoopten op de waarde van hun bedrijf. Zeker het eigen be drijfspand was daar onderdeel van. Óf dat écht realiteit is ge worden bij velen, met name bij voorbeeld bij winkeliers, be twijfel ik. De zzp'ers die geen zin hebben zich te verdiepen in het pen sioen, spelen een riskant spel. Het gevaar is dat, nu ze een goed inkomen hebben en daar naar leven, na hun pensione ring terugvallen op een aan zienlijk lager inkomen (AOW) en niet meer kunnen rondko men én aanspraak doen op de maatschappij. Zeker wat be treft zorg. Dat is eigenlijk niet eerlijk en solidair: het is im mers een beetje van 'nu lekker rijk leven en na mij de zond vloed'. De oplossing ligt mijns inziens in een verplichte pensioenop bouw voor zzp'ers: via een stij gende inkomensstaffel, van on geveer 5 procent van het inko men of winst voor een 25-jari- ge, tot 15 a 20 procent voor een 60-jarige. Daarmee bereik je geen 70 procent vanaf pen sioendatum, maar het is een goede aanvulling. Heb je geen inkomen, dan hoefje niet mee te doen. Tenslotte krijgt ieder een AOW en daarvan heeft het CPB eind vorig jaar nog gesteld dat dat op, dan wel boven de ar moedegrens ligt Wel is het dan natuurlijk een probleem voor zzp'ers die wél nog hypo theeklasten moeten betalen na hun pensionering. Overigens zet ik vanaf nu de standaard pensioendatum op 67 in plaats van 65 jaar. Ik kan mij daarbij dan een sys teem voorstellen waarbij je niet per se je pensioengeld bui ten je bedrijf of bij een bank, verzekeraar of pensioenfonds hoeft te reserveren. Maar dat is een kwestie van uitvoering. Al lereerst moet er een keus ge maakt worden of zzp'ers pen sioen moeten opbouwen, daar na komen de antwoorden op de vragen waar en hoe. Voorals nog wordt er alleen maar ge praat, dus het zal nog wel een jaar of vijf duren schat ik in. Tot die tijd blijft een zzp'er dus gewoon een ondernemer en moet 'gewoon' voor zichzelf zorgen. Dus ook voor z'n eigen oude dag. Hopelijk denkt de zzp'er daar bij dan ook goed aan zijn nabe staanden of zijn eigen arbeids ongeschiktheid. Die risico's kunnen zich immers nu voor doen. Van de eigen oude dag kan iedereen zelf precies uitre kenen wanneer die aanbreekt. Mr. Theo Gommer MPLA is pensioendeskundige door Ingrid Beckers illustratie job van Gelder Doodsbang om je baan te ver liezen. „Dat geldt op het moment voor heel veel oude ren", stelt Jaap Roelants. Bang was hij zelf ook, toen het Algemeen Dag blad in 2009 een grote reorgani satie aankondigde. Die angst bleek terecht. Na 30 jaar vaste dienst werd Roelants als 59-ja- rige verslaggever vriendelijk verzocht gebruik te maken van de vrijwillige vertrekregeling. „Dat klinkt wel mooi; in werke lijkheid is er niks vrijwilligs aan. Blijven was geen optie. Ik moest mezelf opnieuw in de aanbieding gooien. Fijn, zo'n vertrekregeling. Maar ook een instinker. De helft van het be drag gaat naar de belasting, de rest moet je reserveren voor je pensioen. Daar kun je echt geen jaren van leven." Die ingrijpende, persoonlijke ervaring was voor Roelants aan leiding voor het schrijven van Banenjacht 45+, aan het werk tot je AOW. Het boek leest een beetje als een wake up call. Door de economische crisis staan oudere werknemers er nu ineens zó anders voor dat Roelants meent ze wakker te moeten schudden. „Tot voor kort was het echt heel gewoon om het rond je 55e rustig aan te gaan doen. Veel mensen stopten voor hun 60ste met werken en kwamen via de VUT rustig bij het pensioen te recht." Die oude, vertrouwde zeker heid is nu definitief voorbij. „Als je op je 60ste je baan ver liest, krijg je 2 jaar WW. Daar van stellen de laatste 12 maan den niets voor, omdat je dan naar bijstandsniveau zakt. Als je niet snel een nieuwe baan vindt, zit je dus, voordat je het weet, tot aan je pensioen in de bijstand." Het is dus vooral zaak om kos te wat kost aan de bak te blij ven. „Mijn boodschap is eigen lijk: wees zuinig op je baan. Mensen realiseren zich dat wel, maar voor velen betekent het een totale ommekeer in denken. Nog niet zo lang gele den kon je als 50-jarige best een beetje rustig aan doen. Als oudere werknemer moet je te genwoordig echter ambitie to nen. Blijf bij, speel ervaring uit in plaats van de oude zak uit te hangen. En mekker niet over cursussen in vrije tijd." Maar hoe hard ouderen ook be reid zijn te werken, de realiteit is dat in januari van dit jaar 212.000 45-plussers als werk loos stonden ingeschreven. Pro centueel heb je het dan over een werkloosheidscijfer van 6,4. Daar staat tegenover dat het met jongeren nog slechter gaat. Het werkloosheidscijfer in de categorie 15-24 jaar steeg begin dit jaar naar 15 procent. Waarom schrijf je niet over jon geren, dat is toch veel erger? Die vraag krijgt Roelants gere geld voor de voeten geworpen. „Maar een jonge werkloze is el ke dag dichter bij een nieuwe baan, terwijl een oudere werk loze de kans op een nieuwe baan elke dag ziet afnemen. Oudere werklozen zoeken veel Jaap Roelants langer naar nieuw werk dan jongeren. Als ze al iets vinden. De situatie is namelijk niet best. Zelfs voor vrijwilligers werk moet je solliciteren." Een voorbeeld uit het boek betreft Marion van Eeuwen (59) die na verlies van haar baan als re dacteur bij NRC Handelsblad solliciteert als vrijwillig rond leider in een openbare stads tuin. „Het is echt een tegenval ler als het niet doorgaat." Niet bepaald hoopgevend, zo'n verhaal. Toch is Roelants opti mistisch genoeg om heel wat tips te geven over hoe je mis schien wel aan betaald werk komt: 'Hoe schrijf je een brief zonder over te komen als oude knar?' 'Wat zeg je wel en niet over leeftijd op gesprek?' Leef tijd als een non-item is in de kern een belangrijk advies. Maak er zelf geen punt van, dan doen anderen dat ook min der snel. En stel, je hebt 352 sollicitatie brieven geschreven, 298 afwij zingen ontvangen en op de ove rige 54 wordt helemaal niet ge reageerd. Dan zit er volgens Roelants nog één ding op: zelf standig ondernemer worden. Op eigen benen staan is hele maal van deze tijd. Omdat steeds meer bedrijven graag met freelancers werken, ligt het aantal zzp'ers boven de 10 procent van de beroepsbevol king. De gemiddelde leeftijd van starters steeg in 4 jaar tijd van 37 naar 46 jaar. Wil je suc ces hebben, dan moet er wel een vonkje zijn, waarschuwt Roelants. Want gemakkelijk is het niet, weet hij uit ervaring: „Ik moest vooral opboksen te gen het vooroordeel dat ik een oude zak ben. Daar kan ik al leen tegen ingaan door goede waar te blijven leveren." Jaap Roelants - Banenjacht, 45+, aan het werk tot je AOW. BBNC Uitgevers, 16,95 euro. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76