Wakker worden! ;v brieken 4 5 OUDERE WERKNEMERS De coöperatie is weer trendy. Deze oude ondernemingsvorm kent de laatste tijd een spectaculaire revival. Vergeet het jaren 50-stigma van boerenmest en ronkende tractors. De moderne variant van 'Wij voor elkaar' tref je nu ook aan in de zorg en advocatuur. 'WIJ VOOR ELKAAR' Geld&v ;-k Coöperatie opnieuw springlevend door Ray Simoen Een ideale voedingsbodem voor de herleving van de coöperatie. Zo noemt Ruud Galle de combi natie van vertrouwenscrisis in de maatschappij en een terug trekkende overheid. „Mensen hebben geen vertrouwen meer in die grote financiële instellingen die en kel gericht zijn op winstmaximalisatie op korte termijn, puur in het belang van de di videnduitkering aan de aandeelhouders en de gigabonussen voor directieleden." Galle kan het weten als directeur van de NCR, de Nationale Coöperatie Raad voor Land- en Tuinbouw en hoogleraar Onder nemingsrecht aan de Universiteit van Til burg: „In 5 jaar tijd zijn er in Nederland op een totaal van 5.000 maar liefst 300 nieuwe coöperaties per jaar bijgekomen. Niet al leen in de aloude branches als de land- en tuinbouw, maar op alle terreinen. In de energiesector, de zorg, de advocatuur." Vorig jaar tijdens het door de VN uitgeroe pen jaar van de coöperaties publiceerde hij tal van artikelen en boeken om het belang van deze samenwerkingsvorm uit de doe ken te doen. Niet zonder succes. „Bij stu denten zie ik de interesse voor de coöpera tie groeien." Deze oude, collectieve vorm van samenwer king is trendy geworden, meent Galle: „Overal in de wereld zijn mensen bezig met het oprichten van coöperaties of met de diverse varianten ervan te verkennen." In zijn woonplaats Nuenen stond hij aan de basis van een coöperatie die een glasvezelnet in eigen beheer aanlegde. Ook oud-Rabobankdirecteur Herman Wijf fels ziet de comeback van de coöperatie als een reactie. „Mensen hebben er genoeg van afhankelijk te zijn van grote structuren, waar ze geen vat op hebben. Mensen gaan elkaar meer opzoeken om zelf zaken te rege len." Galle spreekt ook van de 'democratisering van de economie'. „Decennia lang richtte men zich op de overheid die alles moest re gelen. Maar die overheid kan het niet meer en heeft er ook het geld niet meer voor. Ze trekt zich terug. De burgers worden meer op zichzelf teruggeworpen en gaan nu zelf Oude reclame affiches voor coöperatieve ondernemingen. foto's Reclame Arsenaal meer initiatieven ontplooien: samen zaken aanpakken om tegen een rechtvaardige prijs de zorg, de leefbaarheid of energie ge regeld te krijgen voor de eigen buurt, dorps gemeenschap of belangengroepering. De coöperatie is een prima vehikel daarbij." Bovendien heeft binnen een coöperatie ie der lid gelijk stemrecht en is ze gericht op permanente educatie van haar leden. „Ie dereen beslist mee over de koers van de coöperatie. De leden houden het bestuur scherp en kunnen dit naar huis sturen." De coöperatie is echter niet voor iedereen de meest geschikte ondernemingsvorm, stelt Anke Sassen van Sassen Adviesgroep en expert op dit gebied. „Personen die voor snel scoren gaan of liever alleen werken, kunnen beter voor een bv kiezen. Je moet kunnen samenwerken, niet uitsluitend voor korte termijn gewin. In een coöperatie heb je niks aan alfamannetjes of bokito-ge- drag." Het Financieele Dagblad wees recent op andere 'bedreigingen': leden zijn geza menlijk de baas, maar als ze zich allemaal met de uitvoering bemoeien, komt er niks van terecht. De samen-sta-je-sterker-gedachte doet vooral een toenemend aantal zzp'ers kie zen voor de coöperatie, stelt Judith de Lee- de van de Ondernemerscoöperatie. „Door een coöperatie te stichten, proberen zzp'ers risico's op het gebied van werk, arbeidson geschiktheid, pensioenen uit te sluiten." reageren? geld@depersdienst.nl De recent opgerichte coöperaties leg gen, net als vroeger, de nadruk op on derlinge afhankelijkheid en solidariteit. Het is een reactie op het graaikapitalis me en de ieder-voor-zich-mentaliteit. 'Wij voor elkaar' is het actuele motto. „Coöperaties zijn de meest succesvolle vorm van sociaal-economische samen werking", meent Louise Fresco, oud-di recteur van de Wereldvoedselorganisa tie (FAO) en tegenwoordig hoogleraar Duurzame Ontwikkeling aan de Universi teit van Amsterdam. De eerste coöperatie ontstond rond 1200. Franse bergboeren wilden grotere kazen maken, omdat die beter bewaard konden worden. Daarvoor hadden ze meer melk nodig dan ze individueel kon den produceren. Daarom besloten ze sa men hun melk tot kaas te verwerken, „leder kreeg betaald naar rato van de in gebrachte hoeveelheid." Rond 1850 ontstonden de moderne con sumentencoöperaties. De eerste was die van textielarbeiders in het Engelse Roch dale, die niet afhankelijk wilden zijn van verplichte, dure inkoop van levensbe hoeften via de fabriek waar ze werkten. In Duitsland begon Friedrich Raiffeisen een coöperatieve bakkerij, waar arme boeren op krediet brood konden kopen. Die groeide later uit tot gemeenschappe lijke spaarbank: de Raiffeisenbank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73