The bucket list MEDIA 21 In de serie Leader of the pack geeft hondenfluisteraar Cesar Millan ten dode opgeschreven viervoeters een nieuw thuis. Ook in Nederland. wmÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm Teruggespoeld ZATERDAG 6 APRIL 2013 In de serie Teruggespoeld staat we kelijks de spot gericht op een film klassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. door Bauke Boersma tel dat je morgen krijgt te horen dat je nog maar enkele maanden, maximaal een jaar, hebt te leven. Wat zou je dan doen? Die vraag houdt de meeste mensen zo nu en dan wel bezig. De een wil eindelijk die wereld reis gaan maken, de ander wil bungeejumpen en een derde wil die oude vlam graag nog zien. Ik? Zoveel mogelijk tijd met mijn geliefden doorbrengen, in welke setting dan ook. Dat geldt vast voor heel veel mensen, maar niét voor Carter Chambers en Edward Cole. De hoofdpersonen in The bucket list zijn kamergenoten in het ziekenhuis. Nadat beiden de onheilstijding hebben gekregen dat hun blessuretijd is aangebro ken, stellen ze een lijstje samen met dingen die ze nog willen doen voor ze de laatste adem uit blazen: the bucket list'. Andere men sen maken daar géén onderdeel van uit. Cole is namelijk wel schathemeltjerijk, maar ook vre selijk eenzaam. En Chambers ruil de al op jonge leeftijd zijn ambi ties in voor verantwoordelijkheid voor zijn gezin en vindt het nu de hoogste tijd voor zichzelf. Het gegeven 'wat te doen als je nog maar kort te leven hebf staat op zich al borg voor een zowel ontroerende als komische film. Maar meer nog maken de hoofd rolspelers The bucket list (2007) tot een waar feest. Jack Nicholson geeft Cole smoel zoals alleen Jack Nicholson dat kan: onbeschoft, volslagen gek, bizar en tegelijk toch menselijk. Chambers' rol is op het lijf van Morgan Freeman (die de film ook verrijkt met die van The shawshank redemption zo bekende warme, omfloerste en beetje mysterieuze vertelstem) geschreven: een rustige, erudiete en vooral gewone man. De twee trekken er samen op uit om de bloemetjes nog eens flink buiten te zetten. Niet in een Am sterdams bordeel - zoals Timothy Dalton en Anthony Edwards in Hawks, de film uit 1988 die ook ging over twee terminaal zieken die hun laatste wensen vervullen - maar over de hele wereld en met tal van speciale activiteiten. De kick van skydiven, autoracen en bergbeklimmen ten spijt, blijkt uiteindelijk ook voor dit kostelijke duo iets heel basaals het belangrijkste: liefde. Cham bers keert terug naar zijn, vrouw en zijn gezin en Cole stapt over zijn grote ego heen en sluit vrede met zijn dochter, die hij jaren niet zag. Zo brengen de twee hun laatste levenstijd door bij hun ge liefden. Zoals ik ook zou willen doen. En zoals waarschijnlijk de meeste mensen willen doen. door Roxanne Vis foto Fox Cesar Millan maakte eerder The dog whisperer. „Dat was een show met een passie; een Mexicaan die naar Amerika ging om de beste hondentrainer ter wereld te worden", vertelt de van oorsprong Mexicaanse hondengoeroe in Los Angeles. Zijn nieuwe programma Lea der of the pack is een show met een mis sie: levens redden. „Jaarlijks worden we reldwijd zeshonderd miljoen honden geëuthanaseerd. Daar moeten we iets aan doen. Daarom heb ik besloten voor deze serie naar Europa te gaan." Wie groot droomt, moet klein beginnen. In de serie haalt Millan daarom probleem honden uit asielen in Europa om ze een tweede kans te bieden bij ruimhartige ge zinnen uit Nederland, België, Italië en het Verenigd Koninkrijk. De meest extre me gevallen worden overgebracht naar zijn Dog Psychology Center in Spanje, waar de adoptiebaasjes kennismaken met de hulpbehoevende viervoeters. De dikwijls getraumatiseerde honden hebben soms ernstige gedragsproblemen en kunnen niet zomaar bij een willekeu rig gezin worden geplaatst. Het draait om het vinden van een geschikte match. Hond en baasje moeten goed bij elkaar passen. Millan ziet met zijn ervaren oog meteen of er een klik is. „In een afleve ring ontmoeten twee gezinnen dezelfde hond", vertelt hij. „Bij het ene gezin be gint de hond meteen te springen en te lik ken. Bij het andere gezin houdt de hond zich gedeisd. Welk gezin denk je dat de hond krijgt? Het tweede gezin. Want door afstand te houden, laat de hond zien dat hij het gezin respecteert. Op de lange termijn is dat het belangrijkste. Een hond moet weten wie de baas is." In de eerste vier afleveringen werkt Mil lan met Nederlandse en Vlaamse gezin nen, die graag een van de probleemhon den willen adopteren. De hondenfluiste raar werpt zich op als koppelaar. „Veel mensen hebben een groot hart, maar kie zen de verkeerde hond. Ze worden ver liefd op de verkeerde energie en gaan hun hond vertroetelen. Dan gaat de hond zich misdragen. Voor je het weet, zit de hond weer in het asiel." Het vinden van een geschikte hond heeft niets met ras te maken, benadrukt Mil lan. „Het draait om de energie die je in huis haalt. Het is aannemelijker dat je een rustige pitbull kunt beheersen dan een heel drukke Jack Russell. Bij mensen zien we vaak meteen of ze relaxed, nerveus of enthousiast zijn. Honden stralen die ener gie ook uit, maar daarbij laten we ons lei den door emotie: 'Kijk toch wat een schat- je!' Daardoor zie je niet de energie van de hond, maar wat je zelf creëert. Je ziet zijn ware aard niet. Daarom zeg ik altijd: niet aanraken, niet praten, geen oogcontact. Wees stil en de hond zal je vertellen wie hij is en wat hij van je vindt. Het is een andere manier van communiceren. De wereld moet leren omgaan met honden, zodat we ze kunnen helpen." Met deze serie wil hij de wereld laten zien hoe we 'de beste vriend van de mens' behandelen. „Elk jaar zeshonderd miljoen doden, maar niemand weet er van, omdat de hond geen rechten heeft. Hij heeft veel vrienden en volgers, maar geen rechten. En wie bepaalt of een hond rechten heeft of niet? De mens, zijn 'bes te vriend'. Ik wil mensen wakker schud den. Gandhi zei ooit: 'De grootheid van een natie en haar morele vooruitgang kunnen worden beoordeeld aan de ma nier waarop de dieren worden behan deld.' Dat citaat zou de wereldwijde stan daard moeten zijn." Leader of the pack. Vanaf vrijdag 12 april, National Geographic Channel, 22.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl Cesar Millan wil hondenlevens redden Jack Nicholson en Morgan Freeman gaan skydiven in The bucket list.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65