Vieze hotels! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE SPECTRUM 11 gewiekt Marjan Berk ZATERDAG 6 APRIL 2013 De slappe lach gekregen bij het lezen van een stukje, geschreven door reisschrijver, mode- en trendwatcher Ivo Weyel, dat het 'vieze hotel' tot onderwerp had. Er schijnen lijsten te rouleren van de smerigste hotels ter wereld. Volgens Ivo zijn heel veel, zo niet de meeste hotels stinksmerig. Het is het allerbeste het bij de roomservice bestelde ontbijt op de badkamer op te eten, daar dit over het algemeen de meest hy giënische plek in je hotelkamer is! Nu heb ik zelf ook flink gereisd en heb scherpe her inneringen overgehouden aan rare en ranzige hotel kamers over de hele wereld. Zoals het hotel in Para maribo, tijdens een reis naar Suriname waarbij wij een aantal bejaarden- en verpleeghuizen bezochten, en onder andere ook met de bezorgers van de Wil- helmina Rijburg Stichting meeliepen. Die stichting - gemodelleerd naar ons tafeltje-dek-je - was inder tijd opgericht door de helaas overleden Surinaamse schrijver Clark Accord, auteur van De koningin van Paramaribo. Hij had een flink stuk van de stichting gefinancierd uit de opbrengst van zijn bestseller. En zo werden oudere bedlegerige en financieel afhanke lijke mensen dagelijks van warme maaltijden voor zien. Wij sliepen met onze delegatie in een hotel aan de rand van Paramaribo. Onze organisator Kees had een lowbudgethotel uitgekozen. Ons hotel had een zwembad en een sportschool waar de hele dag louche figuren rondhingen. Het ontbijt werd geno ten in een door rood fluweel omsloten airco gekoel de eetkamer. Daar aten wij vooral kip. Op onze vraag naar een eitje, antwoordde men, dat er alleen 'stukjes kip' werden geserveerd. Ik heb nog nooit zo veel kip gegeten als tijdens mijn verblijf in Paramari bo. Wanneer wij na het bezoeken van onze doelen verkoeling zochten in het zwembad, dronken wij hangend aan de rand cocktails of bier, en daarbij weer stukjes kip. Ik sliep in een kamer, waar een gordijn half los hing, en die kamer deelde ik met een tjitjak en twee kak kerlakken. Ook werd ons enige malen verteld, dat het niet de bedoeling was, dat we de weg waaraan dit hotel lag, een eindje zouden uitlopen, want 'daar zit een gevaarlijke slang'! In Colombia, in de hoofdstad Bogota, sliepen wij in een oud hotel in het oudste gedeelte van de stad, La Candelaria. Het was november en koud. De slaapka mers lagen rond een binnenplaats, ik sliep onder een stapel zeer zeer oude paardendekens, die ook zeer, zeer bejaard roken. Toen wij met de delegatie bestuursleden van de ouderenorganisaties verder Colombia introkken en in het tropisch warme Turbo terechtkwamen, sliep ik in een betonnen hut aan de rand van de zee, waar het water af en toe binnenspoelde. Daar leefde ik we derom samen met twee kakkerlakken in de douche. Je moest uitkijken dat je niet op ze trapte, dan zou den hun kapotte eieren ervoor zorgen, dat ze zich rap zouden voortplanten! Deze twee hotels staan mij nog scherp voor de geest. Maar ik kan nog uren vertellen van oude New Yorkse hotels, ook met kakkerlakken, Franse hotels met ouderwetse latrines waar je staand je behoeften moest volbrengen. Breek me de bek niet open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55