Google Maps, Streetview of de Tom Tom. Platte gronden zijn over al beschikbaar. Toch worden nog vele tienduizen den papieren atlas sen verkocht. Hoe kan dat? WERELD 10 SPECTRUM wetenschap DE BOSATLAS KUNSTWERKEN AFWIJKEN VAN REALITEIT zicht kwijt bent. Bovendien krijg je al le informatie ongefilterd over je heen, waardoor het veel moeite kost om dat gene eruit te halen wat je nodig hebt. Als je de Bosatlas openslaat, heb je meteen overzicht. In die zin is de at las een oase van rust in een tijd dat we worden overvoerd met informatie. Daarom doen met name onze the ma-atlassen het bijzonder goed." Uitgever Vroege voegt daar aan toe: „Onze atlassen richten zich vooral op het uitleggen van verschijnselen in de vorm van kaarten. Het gaat dan om thema's als economie, klimaat, ge zondheid, energie, transport, globali sering en ga zo maar door. De the ma-atlassen die wij uitbrengen, blij ken zeer gewild, omdat ze die specifie ke informatie verschaffen. En zelfs in De Grote Bosatlas voor het onderwijs is het aandeel topografische kaarten maar 15 procent. Wij spelen in op de steeds groter wordende behoefte aan ankerpunten bij mensen. Denk maar aan de canons die overal van worden gemaakt. Het is niet onze taak om de aarde in kaart te brengen, maar de es sentie ervan." reageren? spectrume@depersdienst.nl In niets lijkt het werk van de moderne cartograaf op dat van illustere voor gangers en pioniers op het gebied van kaarten maken. Cartograaf Tjeerd Ti chelaar: „Beroemde zestiende-eeuwse cartografen als Abraham Ortelius en Gerardus Mercator waren halve arties ten. Zij brachten gebieden voor het eerst in kaart en maakten er prachtige weelderige kunstwerken van. Dat zou mij nooit lukken. De cartograaf van vandaag is niet zozeer een kaartenma ker als wel een informatiewetenschap per." Het klinkt vreemd uit de mond van een kaartenmaker, maar meestal cor responderen de plattegronden in de Bosatlas niet met de werkelijkheid. Om een duidelijke kaart te maken, moet geregeld worden afgeweken van de realiteit. Tjeerd Tichelaar: „In Zwitserland lo pen rivieren en spoorbanen direct naast elkaar, maar als je die op de kaart realistisch wilt intekenen, dan krijg je een kluwen van dunne lijntjes die door elkaar heen lopen. Als carto graaf leg ik spoorbaan en rivier naast elkaar en maak ik ze veel breder dan ze in werkelijkheid zijn. Ook plaatsen die in werkelijkheid in elkaar overlo pen, zoals Amsterdam en Amstelveen, trekken we op de kaart uit elkaar." Elke cartograaf heeft z'n favoriete lan den. Tichelaar: „Nederland vind ik een fantastisch land. Direct herkenbaar aan de vorm, waardoor je heel weinig naamaanduidingen nodig hebt en bo vendien past het perfect op één pagi na. Een heel onpraktisch land voor de opmaak van een atlas is Indonesië. Als geheel past het land mooi op een dub bele pagina, maar de bevolking is erg ongelijk verdeeld waardoor je op het relatief kleine Java nooit genoeg detail kunt laten zien. Dat vind ik als carto graaf wel jammer." Atlas: hoe leger hoe beter door Imco Lanting Het jaar is goed be gonnen voor uit gever Noordhoff. Van de enkele maanden geleden uitgebrachte Bos atlas van de ener gie zijn meer dan 20.000 exemplaren verkocht. Ook de zesde editie van de Junior Bosatlas ligt sinds kort in de winkel. Tel daarbij op de enorme ver koopcijfers van de Bosatlas van de Ge schiedenis van Nederland, 45.000 tot nu toe, plus de stevige positie op scholen van De Grote Bosatlas en je vraagt je af hoe het kan dat de papieren atlas on verminderd populair is in een wereld, waar iedereen een gratis digitale atlas in de smartphone onder handbereik heeft? De eerste Bosatlas kwam uit in 1877 en was bestemd voor de toen net op gerichte hogere burgerschool (HBS). De atlas heette Bos' Schoolatlas der ge- heele aarde. Schrijver was de Groning se schoolmeester P.R. Bos, wiens naam sindsdien verbonden bleef aan de atlas. Hij leverde het materiaal voor de kaarten die met de hand in lit hostenen werden gegraveerd. Toen hij in 1902 overleed, was zijn atlas al aan de vijftiende druk toe. Anno 2013 zijn er naar schatting, inclusief de buiten landse edities zo'n acht miljoen exem plaren van verkocht. De Bosatlas kon zo lang een succes blijven, omdat elke uitgave werd aan gepast aan de ontwikkeling van het schoolvak aardrijkskunde. Telkens als er een update van het ministerie van Onderwijs kwam, verscheen een actu ele editie van de Bosatlas. Maar vol gens uitgever Peter Vroege van Noord hoff is er nog een andere verklaring voor het succes. De uitgever hield al tijd vast aan het motto dat sinds de ne gentiende eeuw werd gevoerd, een ci taat van de Duitse ontdekkingsreizi ger Alexander von Humboldt: 'Alleen kaarten die zich beperken tot de es sentie, beklijven'. Vroege: „Onze schoolatlassen geven de essentie van het vak aardrijkskun de weer, niets meer en niets minder." Cartograaf Tjeerd Tichelaar legt uit hoe dat in de praktijk gaat: „Ik gooi als cartograaf heel veel informatie weg, een kaart moet zo leeg mogelijk zijn, waardoor de structuren die ik wil la ten zien meteen zichtbaar zijn. Het komt erop neer dat het belangrijk is om als een kind naar de werkelijkheid te kijken. Herinner je je de eerste keer dat je een atlas inkeek? Je wilde zien waar de grenzen van landen liepen en waar steden en bergen lagen. Verder niets. Dat is de leidende gedachte bij elke kaart die ik maak." In het 'papieren tijdperk', zoals dat tot voor kort bestond, was er geen vuiltje aan de lucht voor de Bosatlas, maar toen kwam de computer en daarna in ternet. Een regelrechte bedreiging voor de atlas, zou je zeggen. Tichelaar kan het zich nog als de dag van giste ren herinneren. „Eind jaren negentig zagen we de bui hangen bij Noord hoff. We voorspelden dat in 2010 vast niemand meer een papieren atlas zou willen, maar hooguit een schijfje met daarop de atlas. De verrassing was groot toen in de loop van de afgelo pen tien jaar het tegendeel bleek. De Bosatlas lijkt wel populairder dan ooit." Tichelaar denkt intussen het mysterie van de populariteit te hebben ontra feld: „De meest gestelde vraag die ik krijg is hoe het dat we er nog zijn, nu iedereen via Google Maps en Google Earth elke vierkante centimeter van de aarde gratis kan bekijken. Volgens mij zit het geheim in dat oorspronke lijke motto waarbij we de informatie op een kaart terugbrengen tot de es sentie. Natuurlijk kun je bij Google Maps, anders dan in de Bosatlas, in zoomen op een kaart en zien welke plaatsen er allemaal liggen. Maar anno 2013 adverteren voor een atlas met de slogan 'Nu met nóg meer plaatsaan duidingen' heeft geen zin meer, want op internet vind je al tijd meer plaatsnamen. Maar het grote nadeel van digitale platte gronden is dat als je inzoomt, je ook meteen het over-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54