Alle opluchting na de redding van Cyprus ten spijt, de eurozone is nog lang niet uit het dal. Europese leiders moeten toegeven dat de strategie om de eurocrisis te lijf te gaan, is mislukt. 8 SPECTRUM 66 Het wordt steeds duidelijker dat het geen happy end zal zijn, omdat het er sterk naar uitziet dat de euro gedoemd is De ergste crisis komt er door Edin Mujagic illustratie Censuur Edin Mujagic is econoom, jour nalist en blog- ger. Hij schreef het boek Geld- moord (www.gefd- moord.nl) en is verbonden aan Oranje Lelie Consultancybu reau, een onaf hankelijk econo misch consul tancybureau. olgens ingewijden is de eurozone nog niet eerder zo dicht bij het verlies van een lid geweest als onlangs met Cy prus. Nu de Cypxit, het vertrek van Cyprus uit de eurozo ne is voorkomen, wint de stelling dat het ergste achter de rug is aan kracht. We hebben haar de afgelopen maan den veelvuldig gehoord van verschil lende Europese beleidsmakers. Zo wees Mario Draghi, president van de Europese Centrale Bank (ECB), on langs op de gedaalde langetermijnren- tes in probleemlanden als Italië, Span je of Portugal als teken van verbete ring. De recente sterkte van de euro ten opzichte van de dollar werd ook regelmatig genoemd als aanwijzing dat beleggers op de financiële mark ten meer vertrouwen in de euro heb ben. En Klaus Regling, de baas van het permanente noodfonds voor de redding van de euro, wees er onlangs op dat de begrotingstekorten in de zwakke eurolanden behoorlijk zijn ge daald en dat die landen belangrijke hervormingen hebben doorgevoerd. Deze feiten en ontwikkelingen verble ken echter bij andere factoren. Zo is het een gegeven dat vier jaar na de aanvang van de eurocrisis, destijds be gonnen in één land, zes eurolanden op een of andere manier overeind ge houden worden. De ziekenboeg dreigt de komende tijd nog drukker te worden. Volgens velen is het een kwestie van tijd voordat Slovenië zich meldt voor noodhulp. En de finan ciële sector, hét probleem van Cy prus, is ook in Malta en Luxemburg gevaarlijk groot. De rekening voor de gezonde landen loopt daardoor al maar hoger op. Geen wonder dan ook dat het aantal eurolanden met de hoogste kredietwaardigheid, de zoge heten Triple A, danig geslonken is de laatste tijd. In Duitsland en Neder land zijn de schulden eveneens groot, groeit de economie niet en zijn de vooruitzichten slecht. Dat zijn geen voorwaarden voor landen die steeds meer muntgenoten drijvende moeten houden. Het is een kwestie van tijd IIMNmI voordat ook Nederland zijn Triple A status verliest. Dat de rentes van de zwakke landen een tijdlang daalden, was een hooguit tijdelijk verschijnsel. Politieke rust is in Griekenland, Italië of Spanje ver te zoeken. Economische groei is op slechts weinig plekken in de eurozo ne te zien en de vooruitzichten voor de komende jaren zijn zeer slecht. Bovendien gaan de Europese beleids makers die verkondigen dat het ergste achter de rug is, te makkelijk voorbij aan een probleem voor de eurozone dat veel ernstiger is dan de complica ties waar we nu voor staan. Het mag zo zijn dat de begrotingstekorten in Griekenland, Italië, Spanje of Portugal lager zijn dan enkele jaren geleden, als gevolg van die maatregelen loopt de werkloosheid in steeds meer euro landen in de dubbele cijfers. De werk loosheid onder de jeugd bedraagt hier en daar zelfs 50 procent, waardoor er een verloren generatie dreigt te ont staan in Europa, nog steeds het meest welvarend deel van de wereld. Dit allemaal zorgt al enige tijd voor so-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52