Ook in de paardenstal wordt naar doping gezocht ZATERDAG 6 APRIL 2013 SPECTRUM 7 controleur worden Wielrenner Gert-Jan Theunisse houdt begin jaren negentig tijdens een dopingcontrole nauwlettend zijn flesje met urine in de gaten, zodat het niet verwisseld kan worden met dat van een ander. Te genwoordig mogen dopingcontroles niet meer worden gefotografeerd. Het is misschien niet de sport waar je als eerste aan denkt bij doping controles, maar ook in de paardenstal wordt re gelmatig gecontroleerd op het gebruik van prestatiebevorderende middelen of pijnstillers. „Het gebeurt steek proefsgewijs", vertelt Henk van Dijk, erkend paardendierenarts uit Hein- kenszand. De dopingcontroles vinden af en toe plaats in Zeeland, weet Van Dijk. On langs nog tijdens een concours in Axel en ook tijdens het evenement Zeeland Outdoor in Stal de Kroo in Nieuw- en Sint Joosland werden er paarden uitgepikt. „Waar en wanneer is van tevoren niet bekend. Meestal worden er een stuk of vijf, zes paar den uitgekozen. Ze worden vervol gens gecontroleerd door een dieren arts die aangesteld is door de KNHS, ook wel dopingdierenartsen ge noemd." Het paard krijgt vervolgens een uur de tijd om te urineren. Lukt dat niet, dan wordt er bloed afgeno men. „Maar ze hebben het liefst uri ne. Er wordt gezocht naar ontstekings remmers of pijnstillers. Nee, niet naar epo. Sommige middelen zouden het paard rustiger kunnen maken." Van Dijk is ook regelmatig aanwezig bij internationale wedstrijden. Sinds 2000 is hij teamdierenarts van het Ne derlandse Junioren en Young Riders- team Dressuur. „Bij bijvoorbeeld EK's wordt er altijd gecontroleerd. De num mers 2, en 3 zijn altijd aan de beurt. Er gaan nu stemmen op om een mini male dosis van bepaalde middelen toe te staan, maar het is lastig om alle lan den op een lijn te krijgen. Er zijn er ook voor zero tolerance." De laatste tijd wordt er volgens Van Dijk bijna nooit meer wat gevonden. „Als het wel gebeurt, gaat het vaak om ongelukjes. Als een paard gescho ren wordt, krijgt het bijvoorbeeld een middel om rustig te worden en dan wordt er niet bij nagedacht dat dat wel eens op de dopinglijst zou kun nen staan. Tegenwoordig kunnen ze zelfs al microgrammen opsporen." In heel Nederland werden in 2012 117 dopingcontroles uitgevoerd bij paarden. Daar zaten vier positieve testen bij. De dopingcontroles vinden plaats in een quarantainebox direct na afloop van de wedstrijd. De organisatie van' een evenement moet een stal ter be schikking stellen waar de dopingcon trole kan worden afgenomen. „De con troles zijn erg kostbaar, dus daarom vinden ze niet heel vaak plaats", zegt Van Dijk. „Het bloed of urine wordt vervolgens verzegeld en opgestuurd naar Parijs of Engeland, waar het on derzocht wordt." Zo kan het dus ge- beuren dat een plasje van een Zeeuws paard mijlenver hier vandaan wordt bestudeerd. In Nederland wordt geen urine of bloed van paarden onder zocht op doping. Ook komt het voor dat de ruiter of amazone ook zelf een plas moet inle veren. Erg ongemakkelijk", meldt een Zeeuwse amazone, die zelf werd getest. „Plassen terwijl er mensen op staan te kijken en je eigenlijk hele maal niet hoeft. En vervolgens drink je zoveel water dat je de rest van de dag naar de wc moet." Om te zorgen dat het paard clean is, is de rol van de eigen dierenarts van groot belang. „Voor ons is het wel heel belangrijk dat je een goede dierenarts hebt die weet wat hij mag geven als er een keer een paard ziek is en hoe lang je dan niet met dat paard naar een wed strijd mag." Mocht de sporter betrapt worden dan volgt een uitsluiting van minimaal een jaar, afhankelijk van de mate van schuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51