In een serie artikelen staat de PZC stil bij dopingcontroles in Zeeland. Er werd gesproken met vele mensen uit de sportwereld. Vandaag in deel 4: Arnold Brons, die jarenlang dopingcontroles uitvoerde en nu in de Raad van Advies van de Nederlandse Dopingautoriteit zit. 6 SPECTRUM zie ook pzc.nl/dopin tijdens een controle heb gezien, was een sporter die z'n eigen urine opdronk DOSSIER Dossier doping Zeeland Iedereen kan door Maurice Steketee en Rudy Boogert Het licht dat plotseling uit valt, geknoei met de op- vangbekertjes of een sporter die z'n eigen uri ne opdrinkt; Arnold Brons somt moeiteloos een aantal trucjes op om de boel te manipuleren tijdens een doping controle. De Souburger, werkzaam bij het Sport Medisch Adviescentrum Zeeland (SMAZ) in Middelburg, was zeven jaar lang dopingcontoleur en maakte in die periode het nodige mee. Tegenwoordig zit Brons in de Raad van Advies van de Nederlandse Dopingautoriteit. Om meteen maar met de deur in huis te val len: Iedereen kan dopingcontroleur worden. Een medische achtergrond is niet vereist. Sportarts Arnold Brons onderzocht zeven jaar lang sporters op het gebruik van stimule rende middelen in binnen- en buitenland. De 54-jarige Souburger ving de plasjes op en leverde ze in bij de Dopingautoriteit. Die zorgde voor het verdere transport naar labo ratoria in onder meer Keulen en Gent. „Waar de urine uiteindelijk terechtkomt, we ten de controleurs niet." Brons controleerde in de Amsterdam Arena wereldberoemde profvoetballers tijdens het EK van 2000 in Nederland en België, een Amerikaanse bodybuilder tijdens de Gay Games in Amsterdam, maar ook doodgewo ne sporters zonder sterallures. Met telkens als doel bedriegers te ontmaskeren. Als we kijken naar het aantal positieve plasjes, tus sen de twintig en dertig per jaar in Neder land, wordt er maar weinig uit de pot met verboden middelen gesnoept. Brons maakt echter een onderscheid tussen het feit dat er weinig gebruikt wordt en wei nig gevonden. Er wordt niet veel gevonden, maar dat wil niet zeggen dat er ook weinig wordt gebruikt, valt uit zijn bewoordingen op te maken. De wielrenners Michael Boo- gerd en Lance Armstrong zijn immers ook nooit betrapt. Maar inmiddels weten we wel beter. De dopingcontroleurs moeten nauwkeurig te werk gaan, laat Brons weten. Het laatste wat ze willen is immers een ongeldige con trole. „Het belangrijkste is om eerst de ruim te te onderzoeken waarin de controle gaat plaatsvinden", vertelt Brons in zijn werkka mer in Middelburg. „Er mogen geen losse ele menten in staan. Een prullenbak moet dus weg. Ik heb in al die jaren verschillende din gen gehoord en gezien om de controle te ma nipuleren. Sommigen probeerden te sjoeme len met een catheter of nepblaas. Of de op- vangbekertjes werden 'schoon' gespoeld on der de kraan, waardoor er andere stoffen in de plas zouden komen en de controle dus on geldig is. Maar ook het licht dat plots uitviel in een dopingcontrolestation is tijdens een taekwondotoernooi in Tlirkije wel eens ge beurd." Een ander bekend probleem is dat sporters niet kunnen plassen als de controleur mee kijkt. „Dan moeten ze zich helemaal uitkle den en mogen ze ongezien plassen. In ande re gevallen moet de broek tot op de knieën en het shirt tot boven de navel, zodat de con troleur kan meekijken of er niks onoirbaars plaatsvindt." Het bizarste incident maakte Brons mee tij dens de Gay Games in Amsterdam. „Daar heb ik rare taferelen meegemaakt, zoals een sporter die z'n eigen plas opdronk. Maar te genwoordig zijn er wel minder misstanden. De dopingcontroleurs worden goed getraind door de Dopingautoriteit. Ze zijn alert op al lerlei zaken. Als je veel commentaar krijgt op de dopingcontrole, weet je meestal wel dat er wat aan de hand is." Brons laat weten dat een dopingcontrole een kostbare zaak is. „Je moet al snel denken aan een bedrag van 900 euro. Gemiddeld duurt een controle tussen de twee en drie uur." Nadat Brons aan de slag ging als bondsarts bij de Judo Bond Nederland, waar hij onder anderen Elisabeth Willeboordse bijstond, stopte hij met zijn werkzaamheden als do pingcontroleur. Wel nam hij zitting in de Raad van Advies van de Dopingautoriteit. „Ik zit er in als vertegenwoordiger van de Vereniging van Sportgeneeskunde. Ook oud-sporters maken deel uit van de Raad van Advies. We denken mee met de Doping autoriteit, zoals: hoe liggen bepaalde zaken in het veld. Invloed op de dopinglijst hebben we niet, dat wordt allemaal vastgesteld door de Wada (Wereld Anti Doping Agentschap). Het is een internationaal spelletje, waar wij niks over te zeggen hebbea We stellen wel een dopingwaaier samen. Daarin staat pre cies vermeld welke stoffen en medicijnen een sporter wel en niet mag gebruiken." Amateursporters worden volgens de sport arts maar zelden gecontroleerd. „We willen het wel doen, maar er is geen geld voor." De Souburger komt wel x eens een amateurspor- ter tegen die doping ge bruikt. „Maar het mees- Het bizarste te blijft binnenskamers. j|l Ze gaan Pas praten als ze gezondheidsklachten krijgen. In Nederland wordt er ook niet echt prioriteit gegeven aan het najagen van doping- gebruik bij amateurs. Zo lang de regering het niet strafbaar stelt en in de wet regelt, kunnen sporters er mee door gaan. Gevangenissen moeten dicht of zitten overvol in dit land, dus dat geeft wel aan dat het geen prioriteit heeft om hier achter aan te gaan. In België is dat wel anders, daar is het in de wet geregeld. Je kunt er op elk moment ge controleerd worden, of je nou hebt gewon nen of ergens achteraan eindigt." Toch vindt Brons het een goede zaak dat er geld in controles wordt gestoken. „We moe ten voorlichting blijven geven. Het is belang rijk om op de gezondheidsrisico's te blijven wijzen." Arnold Brons (54) werkt sinds 2000 bij het Sport Medisch Adviescentrum Zeeland (SMAZ) in Middelburg. Het SMAZ is gehuisvest in het gebouw waar ook de Zeeuwse sportkoepel SportZeeland zit. Daarnaast is de ge boren Zeeuw, die woonachtig is in Amsterdam en heen en weer reist naar Middelburg, bondsarts bij de Ne derlandse Judo Bond. Hij staat de ju doka's bij tijdens toernooien in bin nen- en buitenland. Brons was zeven jaar werkzaam als dopingcontroleur. Inmiddels zit hij acht jaar in de Raad van Advies van de Dopingautoriteit. Arnold Brons van de Raad van Advies van de Dopingautoriteit toont de dopingwaaier. foto Maurice Steketee Volgende week deel 5: Fraude bij Zeeuwse dopingcontrole reacties tips: r.boogert@pzcnl m.steketee@pzcnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50