SPECTRUM 3 66 Als ik in een gewone auto naar de supermarkt zou gaan, is de kans groot dat er Kalasjnikovs tegen de voorruit worden gezet Jli_ ZATERDAG 6 APRIL 2013 Jeroen Verheul is geboren in Vlissingen, maar woont nu merendeels in Jemen. Zes weken op, twee weken af. In de tijd dat Verheul, wiens gezin in Den Haag woont, in Neder land is, bezoekt hij steevast zijn ouders in Vlissingen. „Na Vlissingen heb ik op veel plekken in de wereld gewoond, maar gek genoeg nooit meer aan zee." Jemen verschil in niseren, hoe gemakkelijk je hier een bedrijf begint. Vijftien, dat zijn er niet veel, maar dat geeft niet. Er hoeft er maar eentje tussen te zitten die het ver schil kan maken." En hij weet dat het kan. Hij noemt het voorbeeld van een Jemeniet die in Maastricht bedrijfskunde studeerde, later de studie bedrijfskunde aan de uni versiteit van San'a opzette en nu als secretaris-gene raal van het Nationale Dialoog conferentie een cen trale rol speelt in de vorming van een nieuwe grondwet. In Oeganda, waar Verheul voorheen werkte, heeft hij het ook meegemaakt. De staatsse cretaris van justitie daar, die de hele justitiële sec tor op de schop nam, leerde het vak in Utrecht. Ook al lijken de landen op de wereldkaart dicht bij elkaar te liggen, Oeganda was wel even wat anders dan Jemen. De economie is er groeiende, en hard ook. „Maar evengoed waren er veranderingen no dig. Net als in Jemen is er veel corruptie. De poli tiek had meer belang bij de bouw van scholen dan bij de kwaliteit van het onderwijs. Ambtenaren rommelden met schoolboeken. Nederland heeft steun gegeven aan lokale organisaties die meer kin deren naar school proberen te krijgen. Dat laatste is uiteindelijk gelukt." Sana'a is een schitterende stad, een van de oudste ter wereld. De bijzonder mooie architectuur maakt de stad een levend museum. Dat wist Verheul al voordat hij er ambassadeur werd. „Toevallig ben ik er in 2000 al eens geweest, op een conferentie over ontwikkelingssamenwerking. Toen viel me al op hoe fijn de sfeer was, en hoe open en vriendelijk de mensen waren. Ik heb nog deelgenomen aan een qat-sessie. Smerig spul was dat. Maar het hoort er bij, het is belangrijk. Je zit op lage banken met el kaar te kletsen, urenlang en intussen worden er za- ken gedaan. En maar kauwen. Jemen is bijzonder en het is zonde dat ik mijn ervaringen niet met an deren kan delen, zelfs niet met mijn vrouw. Ik hoop van harte dat het land verandert en dat ik daar aan kan bijdragen." Sociale rechtvaardigheid is Verheul met de paplepel ingegoten. „Het is waar het bij ons thuis allemaal om draaide. Mijn ouders, die nog steeds in Vlissin gen wonen, komen allebei uit een rood nest. Ze wa ren altijd bezig de arbeider te verheffen; zowel via politiek, cultuur als via corporaties. Toen ik jong was, wilde ik de grote vaart op. Naar de Zeevaart school, aan de boulevard, om stuurman te worden. Maar ik kreeg een bril, en daar waren ze in die tijd nog streng in. Ik zou niet worden toegelaten. Dus ben ik gaan studeren: bestuurskunde, de internatio nale variant. Puur uit idealistische overwegingen ben ik de ontwikkelingssamenwerking in gestapt. Wat bij ons doodnormaal is, is het dat ergens an ders lang niet altijd. Door dat recht te trekken, door dat samen te doen, help je mensen. Het is niet ge makkelijk in Jemen, het is eenzaam en soms ook eng, maar ik weet waar ik het voor doe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47