Het bestaan van een ambassadeur speelt zich af in een glazen huis. Maar dat van de ambassadeur in Jemen is ook nog eens van gepantserd glas. Het is de nieuwe baan van Jeroen Ver- heul, afkomstig uit Vlissingen. 2 SPECTRUM INTERVIEW Jeroen Verheul maakt het u i Ml het. Maar sinds het incident met de Koreanen (een bomaanslag in 2009 waarbij vier toeristen en hun gids omkwamen, red.) is de lol eraf. Gegijzelden worden gekocht door Al Qaida, omdat die losgeld denkt te krijgen. En die houdt er heel andere behan delmethodes op na." Verheul had nee kunnen zeggen, maar deed dat niet. Want interessant is een land als Jemen natuur lijk wel. En nu helemaal, na de revolutie. Het volk heeft vorig jaar door middel van protesten een ein de gemaakt aan het 33-jarige bewind van president Ali Abdullah Saleh. „De volksopstand had kunnen uitlopen op een bur geroorlog, een tweede Syrië, maar het bleef betrek kelijk rustig. Er zijn verkiezingen geweest en nu wordt er op basis van een brede nationale dialoog gewerkt aan een grondwet. Het land moet opnieuw worden georganiseerd, en dat kan het niet alleen. Op zich was er altijd weinig belangstelling voor Je men, maar nu dat een succesverhaal is geworden, wil de internationale gemeenschap daar graag aan meewerken. Men wil erbij zijn." Om Jemen vooruit te helpen, hebben alle landen die er zijn vertegenwoordigd een taak op zich geno men. De Verenigde Staten geven advies hoe het le ger vorm kan krijgen, de EU-landen ontfermen zich over politie en veiligheidsdiensten. Nederland levert deskundigheid om het maatschappelijk draag vlak van de politie te helpen verbeteren. „Eigenlijk moet het hele openbaar bestuur op de schop. Functies in het leger bijvoorbeeld, werden heel lang gebruikt als een soort beloningssysteem. Hoge posten werden uitgedeeld aan stammen en fa milieleden. Alles gaat aan gewone mensen voorbij. Nu die mensen een politieke revolutie hebben ont ketend en ze nog op hun achterste poten staan, moeten ze doorpakken. Daarbij moeten ze steun krijgen van de internationale gemeenschap." Niet alleen werk is in Jemen oneerlijk verdeeld; dat zijn ook de olie- en gasopbrengsten. Met als gevolg dat Jemen geldt als het armste land van de Arabi sche Liga. „De bevolking is echt arm. Vooral op het platteland, waar grote jonge gezinnen hun bestaan van arme grond schrapen. Een groot deel van hen blijft dankzij noodhulp in leven." Nederland draagt daaraan bij, maar het gekke is: de ambassadeur heeft deze mensen nog nooit gezien. Hij kent ze al leen uit rapporten. „Het is te gevaarlijk om naartoe te gaan. Ik mag de hoofdstad niet uit." Slechts weinig landen hebben een ambassade in Je men. Van de EU-landen maar 7 van de 27, waaronder Nederland dus. „Ons land is al meer dan dertig jaar actiefin Jemen", vertelt Verheul. „We hebben er een goede naam: we staan bekend als een land dat niet nationale maar altruïstische be langen nastreeft. Een land dat er niet alleen voor zichzelf zit. We willen mensen uit de armoede krij gen door te helpen op het gebied van gezondheids zorg, water en onderwijs. Met ons geld worden wa terleidingen en sanitair aangelegd, vuilnis opge haald en ziekenhuizen gebouwd. Alles met de bur ger als uitgangspunt. Nu er over een nieuw sociaal contract onderhandeld wordt in Jemen, hebben we de kans het goede voorbeeld te geven." Eén van de grootste problemen van Jemen is, net als in veel andere Arabische landen, de hoge werk loosheid. „Die kan alleen omlaag als de economie verbetert. Die is vanwege de crisis in Jemen onvoor spelbaar, wat het voor bedrijven lastig maakt om te investeren. Zelfs Jemenieten zelf, van oudsher han delaren, gaan met hun geld naar het buitenland. Dat moet anders. Wij moeten ze proberen ervan te overtuigen dat ze in Jemen nodig zijn." Waarom wij? „Vanuit de Jemenieten zelf gebeurt het niet. En de internationale gemeenschap is goed in het voorhouden van spiegels en het delen van er varingen. Dat is geen westers imperialisme. Sowie so, die tijd is voorbij. In Nederland hebben we lang gedacht dat een samenleving maakbaar is, ook in het buitenland. De blauwdruk voor ontwikkelings samenwerking werd vanuit Washington over alle landen uitgerold. Dat werkte niet, weten we nu, om dat elk land anders is. Een land verandert pas wan neer veranderingen door mensen zélf worden be werkstelligd. Daarom werken we al heel lang met studiebeurzen. Zo'n vijftien jongeren uit Jemen stu deren nu in Nederland: cartografie, landbouwkun de, weg- en waterbouw. Ze zien hoe wij zaken orga door Wendy Wagenmakers foto's Lex de Meester Jemen, in het uiterste zuiden van het Ara bisch schiereiland, roept bij de meeste men sen geen positieve associaties op. Als het land in het nieuws is, is dat meestal vanwege gijzelingen, bombardementen of vuurgevech ten. Het reisadvies luidt niet negatief, maar zeer negatief. De rijksoverheid heeft eigen lijk liever niet dat er Nederlanders naartoe gaan. Jeroen Verheul (Vlissingen, 1959) viel dan ook even stil toen hij hoorde dat hij op de lijst stond voor Je men, om daar twee jaar ambassadeur te worden. „Na vijfjaar Oeganda wilde ik eigenlijk terug naar het ministerie in Den Haag. Weer eens voelen hoe Nederland werkt. Maar het zat er niet in. Het werd zelfs een non family post. Dat viel helemaal tegen. Tot nu toe was ik steeds samen met mijn vrouw op pad geweest. Dit is ook werk dat je samen moet doen; netwerken gebeurt thuis, in informele sfeer. Dat organiseren is een belangrijke taak voor de part ner. Maar ze mocht niet mee, vanwege de veilig heid. Om te voorkomen dat veel mensen geëvacu eerd moeten worden, wanneer het misgaat." Het ministerie van Buitenlandse Zaken houdt pre cies bij welke Nederlanders zich in Jemen bevin den. Circa twintig zijn het er nu. De helft werkt op de ambassade, de rest bij de VN of NGO's (niet aan een regering gebonden organisaties). „De ambassa de staat op een compound in de hoofdstad Sana'a, waar ik een appartement heb, net als mijn Neder landse beveiligers. Zonder hen, en een gepantserde auto, ga ik de straat niet op. Nog niet naar de super markt. Zou ik zelf gaan, in een gewone auto, dan is de kans groot dat er Kalasjnikovs tegen de voorruit worden gezet." Dat gebeurt, en regelmatig ook. „Stammen die iets willen van de regering hebben een lange traditie van kidnappingen. De gegijzelden werden altijd als prinsen behandeld, maar kwamen pas vrij wanneer de eisen waren ingewilligd. Een soort folklore was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46