BOEKEN 17 Poëtische puzzels Filmbeschouwingen Zwaarmoedig Zeven gefusilleerden, zeven platgebrande huizen: schrijver Jan Brokken ontrafelt in 'De Vergelding' het drama dat het dorp van zijn jeugd tot op de dag van vandaag verdeelt. Dat Aalbert zijn zoon vrijkocht, is hem nooit vergeven. Hij werd verstoten ZATERDAG 6 APRIL 2013 BOEKEN KORT Twaalf jaar was het stil rond Jan Kuijper (geb. 1947), nu is er een bundel van de dichter die sinds zijn debuut uit 1973 louter sonnet ten schrijft Bij hem is ieder son net een poëtische puzzel. 'Ondo- den' heet zijn nieuwe boek, naar de staat in horrorfilms waarbij een gestorvene uit de dood wordt teruggehaald. Kuijper doet iets dergelijks. Door overleden au teurs te recyclen, blaast hij hen nieuw leven in. Soms geeft hij een dode diens vertrouwde trek ken terug. Vaker brengt het citaat associaties op gang en krijgt de dode een verwrongen gezicht In 'Bijbelplaatsen' (1983) een regel jANXifïj*»* uit de geschiedenis van Jacob en Ezau. Waardoor de lezer, juist hij die op de hoogte is, op het verkeerde been komt te staan. Dat hoort erbij. Onder deel van 'Ondoden' zijn sonnet ten onder de noemer 'De tombe van Jean Paul', geïnspireerd op aforismen van deze Duitse schrij ver. Bij Kuijper lukt schrijven niet zonder lezen. Hoe zou hij denken over de uitspraak van Jean Paul: 'Die Dichter müssen nicht zu viele Dichter lesen'? Jan Kuijper - Ondoden. Querido, 17,95 euro. Romans en films zijn voor Arnon Grunberg een vorm van kennis overdracht. „Een manier om in de wereld door te dringen", schrijft hij in de bundel filmbesprekin gen 'Buster Keaton lacht nooit*. Het is een prachtverzameling in telligente, betrokken stukken over film. Eerder stonden ze al in krant en tijdschrift, maar nu verschij nen ze voor het eerst in boekvorm, herzien en aange vuld. Grunberg ziet de bundel zelfs als een soort van auto biografie. „Aan meer autobiografie heb ik voorlopig geen behoefte." Arnon Grunberg - Buster Keaton lacht nooit Nijgh Van Ditmar, 19,95 eu ro (e-book 15,99 euro). Natasha Hofmans jeugd ken merkt zich door de depressie van haar moeder en pesterijen op school. Als jonge, succesvolle schrijfster met een lieve vriend lacht het leven haar toe, totdat haar mooie wereldje plotseling in elkaar lijkt te storten. Haar grote liefde wordt vermoord en haar va der overlijdt. In een nagelaten brief doet haar vader een bekente nis die Natasha's le ven op zijn kop zet. Het tweede boek van de uit Echt af komstige Yvonne Franssen begint als een langdradige ro man maar eindigt als spannende thril ler. Het vele alcoholgebruik maakt het verhaal extra zwaar moedig. De afwisselende verhaal lijnen houden je als lezer ge boeid. Nadat je halverwege het boek alles door denkt te hebben, houdt Franssen je aandacht vast en laat ze je stomverbaasd achter. Yvonne Franssen - De Genius. Aspekt, 18,95 euro Oorlogsgeheim is splijtzwam door Herman Haverkate Dertig jaar geleden, in de pe riode dat hij aarzelde tus sen journalistiek en litera tuur, had hij een interview met Gabriel Garcia Mar- quez. Het was 1981 en angst voor ontvoering had de schrijver van Honderd jaar eenzaamheid in de greep. „We hadden afgesproken in Pa rijs. Twee uur van tevoren belde hij op om de precieze plek te melden. Terwijl ik sa men met een fotograaf stond te wachten, kwam Catherine Deneuve voorbij. Helaas waren we zo onder de indruk, dat hij ver gat om af te drukken." Het gesprek met Marquez vond plaats in een café. Jan Brokken koestert deze herin nering. Niet alleen omdat hij de enige Ne derlandse journalist was die Marquez ooit sprak, maar vooral omdat er van dat ge sprek een rechtstreekse lijn loopt naar zijn nieuwste boek. „We spraken een hele mid dag lang en ook nog de ochtend erna. Toen ik hem vertelde ov^r mijn eigen aspiraties om boeken te schrijven, gaf hij me twee ad viezen: 'Lees de grote klassieken uit de lite ratuur' en vooral: 'Kies een dorp!' Een dorp dat je universele waarde geeft en een beeld maakt van de wereld. Welnu, met De Vergel ding heb ik dat - sterker dan ooit in mijn le ven - gedaan." Het dorp waarin het boek speelt, is het Zuid-Hollandse Rhoon. Een kleine vlek on der Rotterdam. Brokken (63), schrijver en journalist, groeide er op. Zijn ouders liggen er op het kerkhof. De meeste mensen die hij beschrijft, heeft hij zelf gekend. Van het geheim uit de oorlog dat de gemeenschap zo diep verdeeld hield, wist hij echter niets. „Ik ging wel eens met m'n vader mee naar twee broers. Ze woonden volstrekt geï soleerd in een caravan aan de Maas. In Rhoon zelf kwamen ze niet meer. Behalve tv kijken en chips eten, deden ze helemaal niets. Mijn vader, de dominee van het dorp, beschouwde het als zijn taak om hen te bezoeken. De broers ontvingen hem, om dat hij pas na de oorlog in het dorp was ge komen en omdat hij fan was van Feye- noord. Ik zie hen nog zo staan: met krom me schouders en ogen die je nooit aanke ken." Het ware verhaal van de broers De Koning hoorde hij pas later. „Mijn jeugdvriend Bert Euser, die de meeste van de 185 inter views voor dit boek heeft gedaan, heeft het ooit eens heel goed gezegd: 'We zijn al die jaren besodemieterd'. Natuurlijk wisten we dat er in de oorlog iets gebeurd was op die ene, fatale dag: 10 oktober 1944. De na men van de zeven doden stonden op een monument. Ze zouden gefusilleerd zijn als represaille, nadat een Duitse soldaat uit een patrouille bij buurtschap Het Sluisje te gen een loshangende stroomdraad was ge lopen en ter plekke stierf. Een storm zou er de oorzaak van zijn dat die draad was losge raakt." In De Vergelding onthult hij de waarheid. Dat er helemaal geen storm was geweest en de loshangende draad een sabotage-ac- tie was, dat de zogenaamde patrouille be stond uit een groepje Duitse soldaten dat met Nederlandse meiden uit het dorp op weg was naar een rendez-vous-huis. En dat een rijke boer uit het dorp zijn zoon had vrijgekocht voor twee varkens. „Die boer was dus Aalbert de Koning, de vader van de twee broers uit de caravan. In plaats van zijn zoon stierf een andere jon gen uit het dorp. Dat Aalbert zijn zoon vrij kocht, is hem nooit vergeven. Hij werd door de gemeenschap verstoten. Zijn zoons hebben hem overleefd tot in de ja ren '90. Op hun begrafenis waren vier mensen. Hun straf heeft ruim een halve eeuw geduurd." Jan Brokken - De Ver gelding. Atlas, 19,95 euro. Jan Brokken Jan Brokken ontrafelde na veel onderzoek de waarheid van die fatale 10 oktober 1944 in zijn ge boortedorp Rhoon. foto Merlijn Doomernik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17