Scalda uci Eddie Bogaert kent de wielersport op zijn duimpje wolter dros OLIE DE JONGE Hofman under23 /Verbart Reclame NATIONS' CUP Provincie Zeeland drukkerij O lanf Organisatiecomité wil elk jaar een 10 halen TBI techniek Auto Adria.nl Grote markt 4, 4461 DA Goes ADVOCATEN www.drukkerijdelange.nl Anthony Fokkerstraat 77, 4462 ES Goes 0113-220440 F. den Hollanderlaan 25 - Goes - Tel. 0113-221100 specialisten in binnen- buitenreclame JêÊê, Albert Plesmanweg 56 Goes www.verbartredame.nl PRODUCTIONS Licht - Geluid - Video - Podia Ot*mpi«lr<nrt J *4WGGGoes 0HJ-220000 www.hobmanproductions.nl 'S-GRAVENPOLDER Aan de deur van zijn huis in 's-Gravenpolder staat een postbode met een indrukwekkend groot pakket. Het is bestemd voor de organisatie van de ZLM tour. Er blijken lichtblauwe petjes en zweethandjes in te zitten, bedrukt met het logo van wereldwielerbond UCI. Of voorzitter Eddie Bogaert en zijn collega's van het organisatiecomité van de ZLM tour ze zaterdag 13 april maar uit willen reiken aan de leiders van het klassement van de Nations Cup. 'Dat moeten we wél doen, want het is verplicht', legt Bogaert uit terwijl hij het pakket ter zijde legt. Het lijkt niet zo moeilijk, het organiseren van een wielerwedstrijd. Maar schijn bedriegt, zeker als het om een wedstrijd gaat die onder auspiciën van de UCI gehouden wordt, zoals de ZLM tour. De organisatie moet zich houden aan tal van reglementen, beschreven in een lijvige stapel A4'tjes. Het uitdelen van de petjes en de zweethandjes na afloop van de wedstrijd hoort daar bij. En bijvoorbeeld ook de afmetingen van de finishstreep (14 centimeter wit, 4 centimeter zwarten weer 14 centimeter wit) en de vorm en grootte van de finishboog. 'Normaal gesproken hang je een spandoek op bij de finish en ben je klaar', stelt Eddie Bogaert. 'Maar wij krijgen een hele beschrijving van een finishboog, met de breedte, de hoogte, de kleur, welke logo's erop moeten en waar. Al met al verlangt de UCI van ons een hele stellage.' Het is natuurlijk niet zomaar voor de show. Aan de wedstrijden om de Nations Cup doen geen koekenbakkers mee. Het zijn de grootste talenten van hun land, jonge mannen die nog geen 23 zijn, vaak op weg om een contract bij de profs te verdienen. Zij behoren te fietsen in wedstrijden met uitstraling. Bogaert en zijn mannen slagen er jaar-in-jaar-uit in om er iets moois van te maken. 'Wij krijgen elk jaar een goede beoordeling van de UCI', weet de voorzitter. 'We vinden dat heel belangrijk. Het is ons streven om een 10 te halen. Daarom kan een 9,5 al tegenvallen. Ik zeg wel eens tegen m'n comitéleden dat het ook wel wat minder kan, want ik ben soms bang dat ze hun eigen plezier op de tocht zetten. Je hebt niet alles in de hand tijdens de wedstrijd. Ook ik streef naar een perfecte wedstrijd, maar voor mij is de ZLM tour al een eind geslaagd als de renners en de vrijwilligers gezond terug in Goes zijn gekomen.' Voetballer Eddie Bogaert is een echte wielerfanaat, maar eerst was hij voetballer. In zijn jonge jaren was hij keeper bij Clinge. Hij deed dat zo goed dat hij op zijn 18e de kans kreeg om prof te worden bij Beveren of FC Antwerp. Dat hij toen niet toehapte, spijt hem nog steeds. 'Ik kon naar de politieschool en heb daar toen voor gekozen. Achteraf gezien had ik het gewoon twee jaar als profvoetballer moeten proberen. Je verdiende niet veel, maar het was een unieke kans. Die politieschool stond er twee jaar later ook nog.' Toen een knieblessure hem op zijn 29e verhinderde nog te voetballen, stapte Bogaert over naar het wielrennen. Hij bekeek de sport vanuit allerlei perspectieven. De inwoner van 's-Gravenpolder won diverse koersen, werd later microfonist bij wedstrijden van de KNWU, werd nationaal wedstrijdleider, was mede-oprichter van de Ronde van Heinkenszand en kwam uiteindelijk bij de ZLM tour terecht. Eerst als verantwoordelijke voor de route en de veiligheid, vier jaar geleden werd hij voorzitter. Nog steeds is hij een fervent toerfietsen We hebben een uitstekend organisatiecomité', vindt Bogaert. 'ledereen heeft zijn afgebakende terrein en doet wat hij moet doen. We pakken alles heel serieus aan, maar hebben ook veel lol. Soms hebben we het idee dat het ons makkelijk afgaat, maar dan waarschuwen we elkaar. We moeten wel scherp blijven. En dat zijn we dan ook. Met uitzondering van de maanden juli en augustus zijn we het hele jaar bezig met de wedstrijd.' Ambities Bogaert erkent dat hij door de ZLM tour door een andere bril naar het wielrennen is gaan kijken. 'Je zit altijd te zoeken naar renners die bij ons gereden hebben. Ze zijn er genoeg. John Degenkolb, Luke Rowe, Jacopo Guarnieri, Arnaud Démare en Pim Ligthart zijn nu sterke profs die bij ons op het podium hebben gestaan.' Met het organiseren van de ZLM tour in de huidige vorm is Bogaert tevreden, maar er zijn ambities om er nog meer van te maken. Een driedaagse wedstrijd voor renners tot 23 jaar is het ideaal. Voorlopig is het niet haalbaar. 'Het is in deze tijd al hard werken om de eendaagse rond te krijgen. Een meerdaagse is nu niet mogelijk. We moeten heel blij zijn met de sponsors die we nu hebben. Als je ZLM als hoofdsponsor hebt, mag je in je handjes knijpen. Betere hoofdsponsors zijn er bijna niet.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10