Kerk Kruiningen brengt je op dwaalspoor SERVICE 33 [onni ken werk ZATERDAG 6 APRIL 2013 kunst en kitsch Wie vroeger door on bekende streken reisde en op een zonloze dag het ge voel voor richting verloor hoefde alleen maar naar de kerk te kij ken. De oude bedehuizen hadden één ding gemeen: de toren stond aan de westzijde. Zodoende kon je dus feilloos zien welke kant je opging. De kerken waren vanaf de middel eeuwen georiënteerd. Dat wil zeg gen dat ze letterlijk waren gericht op de Oriënt, het oosten dus. De toren stond aan de westkant en daarachter bevonden zich schip (middengedeelte) en koor. De ge lovigen gingen het schip in en ke ken in oostelijke richting naar de priester in het koor. Ook voor tempels van de Grieken en andere voorchristelijke gods diensten was west-oost bepalend. Men koos voor de richting waar de zon opkomt. Het Christendom nam dit naadloos over. Het ge richt zijn op de Oriënt sluit aan op Bijbelse symboliek met Chris tus als het Licht der wereld en met de verwachting van Zijn we derkomst uit oostelijke richting. De katholieke wereld hield hier aan vast, maar de protestanten toonden zich wat dit betreft slor dig in de leer. En het blijft ook bij Roomse bede huizen uitkijken geblazen. Hele oude kerken, van voor de 12e eeuw, kunnen ook andersom staan. De Sint Pieter in Rome is de bekendste die in de verkeerde richting is gebouwd. Het geldt ook voor de Sint Jan van Latera- nen in Rome. In dit soort kerken kwam het voor dat de priester tij dens gebeden tegen de ruggen van de gelovigen aankeek. Die keerden zich namelijk om om zich oostwaarts tot het opperwe- gen te kunnen richten. Ook in Zeeland is het oppassen geblazen met de kerkelijke 'rich ting'. Dat geldt bijvoorbeeld voor Kruiningen waar de toren van de oude kerk aan de zuidoost kant te gen het schip staat. Je zou daar dus zomaar van het rechte pad kunnen afwijken. De tomtom be hoedt de moderne automobilist daarvoor, maar de fietser is bij de zen gewaarschuwd. Zodat voor hem/haarniet opgaat wat een oud Zeeuws spreekwoord zegt: „D'n dieën? Die weet z'n oosten nie uut z'n westen." Tenslotte aandacht voor de kerk van 's Heer Arendskerke. Die is volgens het boekje gebouwd en zowel van buiten als van binnen een juweel om te zien. Een ver haal over 's Heer Arendskerke is te lezen op het blog Monniken werk. Daar staan ook rubrieken over kerknieuws in Zeeland en daarbuiten. Bovendien bevat het blog een activiteitenagenda waar in onder meer lezingen en bijzon dere kerkdiensten worden aange kondigd. www.pzc.nl/monnikenwerk door Willem Staat PKN Kruiningen. PODIUM ZATERDAG 6 APRIL Domburg Zm Tweede editie Podium-Z (v/h HooilKoorts), met Monsun The Ma- jestical Masters Of Mayhem, Paper Plane, Try The Roof, PEVIS, Daniel en Nutz, Schuttershof, 19.00 uur ('s middags, van af 14.00 uur, ook workshops) Dreischor Concert Popkoor Wave en muziekvere niging Crescendo, St. Adriaanskerk, 19.30 uur Goes Musical 'De betovering van Belle en het Beest', Muziektheater Zeeland, De Mythe, 15.00 uur en 20.00 uur Stuurbaard Bakkebaard Crappydog, Podium 't Beest, 20.30 uur Hulst The Young Ones met Anita Meyer Ad Visser, Den Dullaert, 20.15 uur Lewedorp Komedie 'Boeing Boeing' door Toneel vereniging Kunstvrienden, Dorpshuis De Zandlööper, 20.00 uur Middelburg Circle Percussion, 40th Anniversary Big Men Drums, Schouwburg, 20.00 uur Toneelvoorstelling 'In wankel even wicht', Middelburgs Theater, Minitheater, 20.30 uur Mister and Mississippi met sup port-act Emil Landman, De Spot, 21.00 uur Het optreden van Peter Adriaanse in 't Spiegeltheater is uitgesteld tot zater dag 18 mei, Nieuw- en Sint Joosland Singer-songwriters Dave McGraw Mandy Fer, De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Koninklijke Muziekvereniging Veroni ca, Ledeltheater, 20.00 uur Reliving The 90's i.s.m. Twizted Event, The Lane, 21.30 uur Oost-Souburg Concert Muziekvereniging Vlijt en Vol harding. Entree 0,05 euro. De Zwaan 19.30 uur Salsa Dansparty m.m.v. DJ Jobo Brasserie Karolingenburcht 22.00 uur Renesse Cantare jubileumconcert 'Met Mozart op reis', Jacobuskerk, 16.00 uur Cabarettrio Enge Buren met 'Reuring', Dorpshuis, 20.15 uur Rilland Ambras met 'Nie Jaogen!, verhalen in sappig dialect en liederen Dorpshuis Luctor et Emergo, 20.00 uur Serooskerke (W) Toneelvereniging 'Serooskerke' brengt de plattelandskomedie 'Eerlijk of heer lijk', De Zandput, 20.00 uur Sint-Maartensdijk Gerard Wortel Maartje Wortel, Haestinge, 20.15 uur Terneuzen Koor- en samenzangavond t.b.v hulp werk in Roemenië, Ger. Kerk vrijgemaakt, de Levensbron, 19.30 uur National Dance Theatre uit Rusland met 'The Spirit of Russia', Scheldetheater, 20.00 uur Optreden The Pine Box Boys (blue- grass), De Pit, 21.00 uur Vlissingen Toneelvoorstelling '8 Vrouwen', de Zeeuwse Komedie, Theater Vestzak'99, 20.30 uur Hybrid De Piek m.m.v. NaNa Jahua, ARtroniks Proxima. De Piek 21.00 uur The Balderick Brothers Cafe De Concurrent 22.30 uur ZONDAG 7 APRIL Ellewoutsdijk Muzikaal theaterproject 'Ik kus je dui zendmaal', Ensemble Waisisi en acteurs- groep, Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Groede Concert Myriam West Kwintet met saxofonist Jasper van Damme, Grote Kerk, 14.00 uur Middelburg Flower Cult, The Cult-tributeband, Schuttershof, 17.00 uur Vlissingen City Concert trio Aleotti, 't Speelhuis Ter Reede, 11.30 uur The Bill Bounders Orchestra, Atrium Ter Reede, 14.00 uur Toneelvoorstelling '8 Vrouwen', de Zeeuwse Komedie, Theater Vestzak'99,15.00 uur Made in Vlissingen Pop, met optredens in deWillem3 (15.30 Rob Meijer), De Piek (16.30 SLIK, 19.00 De Hobbyis ten, 21.30 The Score), Soif (16.00 Maar ten Termont, 16.45 East of the Sun), Michieltje (17.30 Shenanygens, 19.30 G@ntle Acoustic), De Concurrent (17.00 Evelyn's Cradle, 21.00 El Combo), Vanuus (18.00 Crappydog, 20.00 Steady New Sounds) en Panta Rhei (17.00 Geert the Chiefs, 18.00 Woodworks).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 103